Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Dyskusja ogólna

Wszystko co interesuje słuchaczy muzyki klasycznej; tematy, które nie pasują do innych działów

Re: Słuch absolutny

Postprzez kaloryferarz » piątek, 19/01/18, 13:28

Mam pytanie do osób, które ten słuch mają. Jak pamiętacie te dźwięki? Np. tylko jedną oktawę i resztę interwałami oktawy, czy po prostu pamiętacie komplet dźwięków? Czy a1 i np. a małe albo a2 rozpoznajecie po prostu jako a1, a -małe lub a2 czy też jakoś to interwałem oktawy rozpoznajecie np. od a1? Zmierzam do tego, że ja np. rozpoznaję a1, ale już a2 lub a małe za cholerę. Zupełnie inny dźwięk kompletnie niepodobny. Zero. Oczywiście jak usłyszę a1 to sobie interwałami dorobię oktawę wyżej czy niżej. Albo mówiąc inaczej, jak usłyszę a1, a potem a2 to rozpoznam a2 ale za pomocą interwału. Gdybym usłyszał najpierw a2, a potem a1, to nie wiedziałbym, że to a2, a a1 rozpoznałbym. I wtedy bym interwałem doszedł do wniosku, że to było a2. Jak to jest u was?
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1985

Postprzez ZadeR » środa, 1/01/20, 18:49

kaloryferarz, trafiłeś do słownika uniwersyteckiego :D :D

(Obserwatorium Językowe UW)
http://nowewyrazy.uw.edu.pl/haslo/absolut.html
ZadeR
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Prem » wtorek, 7/01/20, 13:35

Podobno słuch absolutny można u dzieci wyrobić, jeśli się je do tego wcześnie przygotowuje. To znaczy należy śpiewać tą samą piosenkę zawsze w tej samej tonacji itp. Tylko ciekawe, jak, skoro się samemu nie ma słuchu absolutnego, a kamertonu nie będę ze sobą stale nosił. Zresztą i tak bym nie zapamiętał, jaka piosenka jest w jakiej tonacji.
Podobno słuch absolutny przeszkadza przy graniu tak, jak to opisuje kaloryferarz - jak coś brzmi nie tak jak trzeba, to się nie daje rady zagrać. Podobno jak się chce zaśpiewać piosenkę w innej tonacji, to się jej trzeba uczyć od nowa.
Ja absolutnego nie mam na pewno, choć od małego byłem wychowywany w muzycznym środowisku, płyt się u mnie słuchało prawie nałogowo. Jak u mojego dziecka, na razie nie wiem i jeszcze przez jakiś czas nie będę wiedział.
Prem
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1965

Poprzednia strona

Powrót do Dyskusja ogólna