Strona główna forum Muzyka klasyczna Kompozytorzy

Dyskusje o kompozytorach muzyki klasycznej, od Vivaldiego i Bacha przez Mozarta i Beethovena aż po Lutosławskiego i Góreckiego

Re: Jerzy Fryderyk Haendel

Postprzez Arturo » środa, 11/12/19, 19:04

Chyba jeszcze nie było jeśli wyszukiwarka nie kłamie, a to przecież taki znany temat. ;)
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Arturo
Erudyta
Erudyta

Rok urodzenia: 1988

Re: Jerzy Fryderyk Haendel

Postprzez Prem » czwartek, 16/01/20, 14:13

No cóż... Haendel tworzył w zasadzie muzykę rozrywkową, taką bardziej dla mas. Ale dla tych inteligentnych i wyrobionych mas. A jego muzyka to chyba czołówka muzyki rozrywkowej, nic lepszego nie można sobie życzyć. Mistyki w jego dziełach nie ma (poza marginalnymi wyjątkami), ale bardzo wysoki poziom jest i fajnie jest ich posłuchać.
Co do Juliusza Cezara, to mam wersję z czasów kolonialnych i podoba mi się, tylko te miny Juliuszowej Cezarowej i Sekstus-baba wyglądają dość żałośnie. Ale poza tym bardzo dobre. Wersji współczesnej nie widziałem, ale sądząc po opisie Gajusza Swetoniusza nie spodobałaby mi się.
Anegdota, nie wiem czy prawdziwa ale chyba tak:
Na próbach śpiewaczka strasznie kaprysi, marudzi, jest nieznośna. Haendel się wkurzył:
- Wiem, że jest pani diablicą, ale ja pani udowodnię, że jestem samym Belzebubem!
Wziął ją na ręce, podszedł do okna, i zagroził, że jak się nie uspokoi to ją przez to okno wyrzuci. Ona widząc, że nie żartuje, uspokoiła się.
Prem
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1965

Poprzednia strona

Powrót do Kompozytorzy