Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Dyskusja ogólna

Wszystko co interesuje słuchaczy muzyki klasycznej; tematy, które nie pasują do innych działów

Re: Jakiego sprzętu audio używacie do słuchania muzyki poważ

Postprzez zn21 » czwartek, 31/05/18, 11:14

nie martw się o rezystancję nawet jakbyś stosował wiele metrów u siebie. Przekrój to żaden wyznacznik ;) i kabel o mniejszym przekroju zagra mocniejszym basem choć wydawałby się powinno być odwrotnie.
Tak samo jest przy głośnikach. Liczy się też technologia.
Ten kabel dociąża średnicę i zaciera kontury co dla mnie jest zaletą.
zn21
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1968

Postprzez kaloryferarz » niedziela, 1/07/18, 10:31

Ja kupiłem sobie do laptopa głośniki 2+1 za ok 120zł brutto. Działają wyśmienicie, doskonale słucha się na tym klasyki. Myślałem o znacznie droższych za ok 300zł, ale dobrze, że nie wywaliłem aż tyle kasy. Polecam.
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1985

Postprzez clavia » niedziela, 1/07/18, 10:39

kaloryferarz napisał(a):Ja kupiłem sobie do laptopa głośniki 2+1 za ok 120zł brutto. Działają wyśmienicie, doskonale słucha się na tym klasyki. Myślałem o znacznie droższych za ok 300zł, ale dobrze, że nie wywaliłem aż tyle kasy. Polecam.

Podaj model tych głośników. :-)
"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
clavia
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1989

Postprzez kaloryferarz » niedziela, 1/07/18, 10:42

A jakieś creative :) Takie czarne. Niestety pudła już nie mam, a na samym sprzęcie nie ma opsiu :/
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1985

Postprzez Piotr » sobota, 7/07/18, 00:05

Dlaczego do słuchania muzyki, tym bardziej klasycznej, używać zestawów 2.1? Za parę stów są całkiem poprawnie skonstruowane Edifier R1600:
https://www.skapiec.pl/site/cat/50/comp/8384478
Można się też pokusić o aktywne monitorki bliskiego pola z drugiej ręki, również za parę stów można kupić nowe całkiem znośne Kurzweil KS 40A:
https://www.skapiec.pl/site/cat/29/comp/2151904
Klasyka jest dość trudna dla sprzętu, nie wychodzić poza stereo! Dotąd nic lepszego do klasyki jazzu i ogólnie muzyki akustycznej nie wymyślono.
Piotr
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez Chiarodiluna » niedziela, 15/07/18, 11:56

zn21 napisał(a):Przekrój to żaden wyznacznik

Cóż, teoria często rozmija się z praktyką. Owa teoria nakazuje sądzić, że skoro przewodzenie odbywa się na obwodzie przewodnika, to jego grubość przekrojowa powinna być zacna. Praktyka zaś pokazuje, że dobry wzmacniacz potrafi przesłać bez problemu sygnał nawet po srebrnej wiązce grubości kordonkowej nici. A o samej jakości wrażeń muzycznych decydują inne elementy, niż sama grubość przewodnika. Tylko, że producenci tych przewodników niejednokrotnie mocno przesadzają z cenami za swoje produkty. Srebro lub tym bardziej wysokoodtlenkowana miedź (oxygen-free copper) przecież nie są aż tak znowu kosztowne.

Piotr napisał(a):Klasyka jest dość trudna dla sprzętu

Nie wiem jak poszczególne osoby pozyskują same nagrania (to też wydatki), ale iść skrajnie daleko na kompromisy ze sprzętem najzwyczajniej się nie opłaca. No bo, jak tu np. dyskutować o przewagach wykonawczych danej interpretacji, mając do dyspozycji odsłuch (za przeproszeniem) na brzęczkach. A nawet jeśli dana osoba o tym specjalnie nie dyskutuje, to przecież słucha przede wszystkim dla własnej przyjemności i wrażeń. Ale dlaczego to mają być wrażenia generowane przez owe brzęczki?

Modele Edifier do współpracy z komputerem są jak najbardziej w porządku. Ja jednak na miejscu osoby przyciśniętej ciężkim kryzysem, wybrałbym do tego celu (nawet używane) Microlab FC-330. Bo tańsze i też w porządku. O przyzwoitych Creative za 120 zł nie słyszałem.

Piotr napisał(a):Dotąd nic lepszego do klasyki jazzu i ogólnie muzyki akustycznej nie wymyślono.

A jaką propozycję masz na myśli, bo napisałeś o Kurzweil’u, że są tylko ‘całkiem znośne’ ?
Chiarodiluna
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Piotr » wczoraj, 18:03

Kurzweil są zbudowane do odsłuchu w bliskim polu, przy wykorzystaniu do słuchania w pokoju nie sprawdzają się tak dobrze. Edifier, Microlab są podobne, na odsłuch Edifiery są bardziej neutralnie ustawione, sporo zależy od gatunku i nagrania. Tak czy tak podobne konstrukcje nie mają swobody dźwięku kiedy muszą nim wypełnić pokój. Poprawnie skonstruowane dość efektywne monitory do normalnego stereo zrobią to zawsze lepiej, szczególnie napędzane przez dobrany do nich wzmacniacz.
Na zachodzie jest od lat moda na dość poprawnie skonstruowane aktywne monitorki do kompa - konstrukcje z wbudowanym przetwornikiem tj "kartą muzyczna" usb czy bluetooth (wersja 4 pozwala na bezstratną transmisję podobnie jak flac) tyle że te konstrucje do smartphonów i kompów to 2000-5000 zł. Dla Niemca czy Amerykanina nie jest to jakimś problemem, u nas sprawa robi się nieco abstrakcyjna i ten segment jest praktycznie poza naszym rynkiem, takie kontrukcje robi choćby Paradigm, Polk Audio, Klipsch czy KEF. Trochę mi to przypomina temat - dlaczego w naszych orkiestrach tak często grają na słabych instrumentach :( ehh
Piotr
Słuchacz
Słuchacz

Poprzednia strona

Powrót do Dyskusja ogólna