Strona główna forum Muzyka klasyczna Kompozytorzy

Dyskusje o kompozytorach muzyki klasycznej, od Vivaldiego i Bacha przez Mozarta i Beethovena aż po Lutosławskiego i Góreckiego

Henryk Mikołaj Górecki

Postprzez kamski » środa, 4/12/13, 20:47

Zapowiada się ciekawa oferta programowa w TVP Kultura w piątek 6 grudnia.

W piątek jest 80. rocznica urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego. Obchodzić ją będziemy nietypowo, ale i on był kimś wyjątkowym.

To nasz trzeci wielki kompozytor, którego rocznica przypada na rok 2013. Przez pierwsze miesiące słuchaliśmy utworów urodzonego 100 lat temu Witolda Lutosławskiego, granych tak często jak nigdy wcześniej.

Potem przyszedł czas 80-latka Krzysztofa Pendereckiego z jego wielkim festiwalem w listopadzie. Jego rówieśnik, Henryk Mikołaj Górecki, urodził się 6 grudnia i nie było już szans, by w tym roku przebił obu jubilatów liczbą rocznicowych koncertów.

Jutrzejszy uroczysty wieczór w Filharmonii Narodowej rozpocznie się więc nietypowo, od projekcji filmu. Ze wspomnień wielu osób Violetta Rotter-Kozera ułożyła opowieść pokazującą, jak niezwykłym był człowiekiem i artystą. Swój dokument nazwała „Please find – Henryk Mikołaj Górecki", bo tak adresowało listy do niego tysiące ludzi na całym świecie pragnących mu podziękować za III Symfonię.

Nie wiedzieli, gdzie mieszka, prosili pocztowców, by go odnaleźli. I te listy docierały do niego na Śląsk, nie na wszystkie był w stanie odpisać. Niepełnosprawnej 14-latce, której najbliżsi zginęli w pożarze, wyznał jednak, że ma za sobą 12 operacji, a w wieku dwóch lat stracił mamę. I dodał: „Dobrą szkołę dało mi życie, bo może inaczej nie byłbym tym, kim jestem".

Z trzech jubilatów Henryk Mikołaj Górecki najbardziej przemawiał swą muzyką do wszystkich. Pisał rzeczy niewiarygodnie proste, co nie znaczy, że łatwe. Jego utwory cechuje absolutna precyzja formy i siła emocji: od dramatycznego krzyku po liryczny szept.

Nietypowy jest też program muzyczny jubileuszowego wieczoru w Filharmonii, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Pianista Leszek Możdżer i akordeonowe Motion Trio – artyści poruszający się w różnych światach między klasyką a jazzem – zagrają w oryginale koncert Góreckiego, napisany na klawesyn i orkiestrę smyczkową.

Tego wykonania można też posłuchać na nowej płycie Motion Trio „Polonium", która już się ukazała. Ta interpretacja to swoisty pojedynek solisty z triem. Pianista Leszek Możdżer stara się dodać jazzową pulsację, ale akordeony nie mają lekkości smyczków w oryginale. Całość jest jednak bardzo energetyczna.

Poczynania Motion Trio mieszczą się w nurcie twórczego traktowania naszych klasyków współczesności przez nową generację artystów. Na ich płycie „Polonium" są także inspirowane folklorem „Bukoliki" Lutosławskiego oraz Chaconne z „Polskiego requiem" Pendereckiego. Ale obok „Orawy" Kilara najbardziej zapada w pamięć jednak koncert Góreckiego. Tu żywioł muzyki najpełniej łączy się z ekspresją wykonania.

Rocznicę urodzin Góreckiego świętować też będzie przez cały piątek TVP Kultura. Obok dyskusji o jego twórczości zobaczymy film „Please find Henryk Mikołaj Gorecki". Oczywiście będzie można posłuchać jego muzyki: od utworów chóralnych po niezmiennie frapującą III Symfonię.

Jacek Marczyński

http://www.rp.pl/artykul/554266,1069887 ... kiego.html
kamski
Meloman
Meloman

Re: Henryk Mikołaj Górecki

Postprzez Lady Makbet » poniedziałek, 9/06/14, 23:39

Chętnie poznam Wasze zdanie o IV Symfonii Góreckiego.
Lady Makbet
Adept
Adept

Rok urodzenia: 1991

Postprzez Tezeusz » sobota, 3/02/18, 10:04

Aż dziw, że temat o Góreckim przez całe lata leży odłogiem. Wszak obok niektórych jego dzieł nikt nie może przejść obojętnie.

Trudno o ciekawszy temat do dyskusji niż III symfonia - super dzieło czy bieda dla masowego odbiorcy? Overrated? Underrated?

Sam bardzo lubię jego muzykę sakralną (zwłaszcza Beatus vir) oraz kwartety smyczkowe. Cykle pieśni również zdecydowanie zasługują na uwagę (Szeroka woda na Wiśle - poruszające do szpiku).
Tezeusz
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1990

Postprzez Kaonashi » środa, 28/02/18, 21:29

Gdybym miał wskazać mój ulubiony utwór poważnej, to najpewniej postawiłbym właśnie na "trójkę" Góreckiego. Zwłaszcza pierwsza część to mistrzostwo ekspresji, sposób w jaki narastają emocje, coś niebywałego. A właśnie, tak przy okazji, przymierzam się do zakupu nagrania tejże symfonii. Macie jakieś ulubione wykonanie tej kompozycji?

No i bardzo cenię sobie również ten utwór, w którym, jakby przeciwnie do pierwszej części "trójki", Górecki od pierwszej sekundy wykłada wszystkie karty na stół.
Kaonashi
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez chlebik » środa, 28/02/18, 22:49

Kaonashi napisał(a):Gdybym miał wskazać mój ulubiony utwór poważnej, to najpewniej postawiłbym właśnie na "trójkę" Góreckiego. Zwłaszcza pierwsza część to mistrzostwo ekspresji, sposób w jaki narastają emocje, coś niebywałego. A właśnie, tak przy okazji, przymierzam się do zakupu nagrania tejże symfonii. Macie jakieś ulubione wykonanie tej kompozycji?

Zasadniczo tez mialem ten sam problem jakis czas temu - ostatecznie stanelo na Antonim Wicie z orkiestra radiowa z Katowic. Mysle, ze bardzo to pewnie podobne do tego nagrania:

You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. In sweat.
chlebik
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1984

Postprzez Madame Glissando » środa, 28/02/18, 23:03

Nie no, ten koncert klawesynowy mnie wręcz zahipnotyzował teraz :D Robi wrażenie :ok:

A jak II Symfonia "Kopernikańska"? Mnie nie podoba się jej część pierwsza (niestety :( ), za to druga ma niezwykły urok, prawdziwie kosmicznie brzmi.

Madame Glissando
Erudyta
Erudyta

Postprzez Kaonashi » środa, 28/02/18, 23:58

Madame Glissando napisał(a):Nie no, ten koncert klawesynowy mnie wręcz zahipnotyzował teraz :D Robi wrażenie :ok:

Są też wersje na fortepian, choć klawesyn ze względu na swoje twarde, szorstkie brzmienie bardziej pasuje mi do tego agresywnego i dynamicznego utworu.

www.filmmusic.pl
Kaonashi
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez makdelart » piątek, 21/09/18, 16:14

Uwielbiam muzykę Henryka Mikołaja Góreckiego.
Dla osoby takiej jak ja, nie posiadającej wykształcenia muzycznego, a odbierającej muzykę poprzez emocje, jakie we mnie wzbudza, zdecydowanie wyżej cenię jego twórczość niż np. Krzysztofa Pendereckiego, czy nawet Lutosławskiego (ups, mam nadzieję, że nie wetknąłem kija w mrowisko).
Bez wątpienia dla mnie III Symfonia to opus magnum Góreckiego. Uwielbiam także wspomniany tutaj wcześniej Koncert klawesynowy - prawdziwa gwałtowna erupcja energii.

Ze swej strony zwrócę uwagę na niedługi utwór, bardzo piękny, tak bardzo charakterystyczny dla mistrza Góreckiego - Trzy utwory w dawnym stylu.

Z kolei Muzyka Staropolska, słuchając której mam przed oczami wnętrza polskich katedr, kościołów czy zamków; dokładnie to co pokazano w poniższej ilustracji tego wspaniałego utworu.

makdelart
Adept
Adept

Rok urodzenia: 1966

Postprzez Kaonashi » środa, 24/10/18, 20:02

Do mnie leci właśnie nagranie "trójki" pod batutą Wita. :)
www.filmmusic.pl
Kaonashi
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez Kaonashi » sobota, 8/12/18, 13:54

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie, w którym do wygrania jest książka "''Górecki. Geniusz i upór". :)

http://filmmusic.pl/index.php?act=index&page=0&id=1609
www.filmmusic.pl
Kaonashi
Słuchacz
Słuchacz

Powrót do Kompozytorzy