Strona główna forum Muzyka klasyczna Kompozytorzy

Dyskusje o kompozytorach muzyki klasycznej, od Vivaldiego i Bacha przez Mozarta i Beethovena aż po Lutosławskiego i Góreckiego

Re: Jan Sebastian Bach

Postprzez kaloryferarz » niedziela, 18/06/17, 22:34

CIężko tak wymienić jakieś fajniejsze utwory Bacha. Bardziej trzeba by się zastanowić co u Bacha się lubi, kantaty, utwory organowe, koncerty pasje itp. Tego jest sporo. Potem trzeba odszukać coś dla siebie :) Ja mam listę kilkudziesięciu jego utworów, które bardzo lubię. Z utworami Bacha jest tak, że dziś można uwielbiać jeden, za tydzień się na ten utwór obrazić, nie słuchać go pół roku po czym przypadkiem do niego powrócić i znowu uwielbiać przez jakiś czas :) U Bacha prócz samych utworów ważnie są też wykonawcy. Ten sam utwór może być wykonany na tak wiele sposobów, że jeden będziemy uwielbiać a inny nienawidzić. Bach... ależ ja go uwielbiam!! :) Gdybym był młodszy to chętnie wywołałbym, jakąś internetową wojnę Bach vs... :) Ale ten czas już jest za mną.
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1985

Postprzez ZadeR » niedziela, 18/06/17, 22:41

kaloryferarz napisał(a):Gdybym był młodszy to chętnie wywołałbym, jakąś internetową wojnę Bach vs... :) Ale ten czas już jest za mną.
Dajesz czadu! :boks: :boks:
ZadeR
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Gajusz_Swetoniusz » poniedziałek, 26/06/17, 19:29

Właściwie to tak jest jak pisze kaloryferarz. Bach był autorem takiego ogromu kompozycji, że chyba każdy znajdzie coś dla siebie. Ja na przykład uwielbiam jego twórczość na instrumenty klawiszowe. Wykonań samej Sztuki Fugi i Wariacji Goldbergowskich mam odpowiednio 7 (Jordi Savall, Sebastien Guillot, Helmut Walcha, Tatiana Nikołajewa, Glenn Gould na organach, New Century Saxophone Quartet, Pierre-Laurent Aimard) i 6 (Bob van Asperen, Glenn Gould 81, Glenn Gould 55, Andreas Staier, Scott Ross, Tatiana Nikołajewa) a i to nie sądzę, żeby zakończyło moją fascynację nimi. Zaraz potem plasują się jego utwory na lutnię i koncerty. Kantaty to różnie bywa - mam kilka ulubionych, choć ich wykonań za bardzo nie zbierałem.
Gajusz_Swetoniusz
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1991

Postprzez MK92 » czwartek, 26/10/17, 22:25

Ktoś miał nosa nazywając najlepszym wrzucone przeze mnie poniżej nagranie Toccaty i Fugi d-moll BWV 565 Jana Sebastiana Bacha :) Szczególnie Toccata wypada tutaj rewelacyjnie. Piękną barwę mają te organy, a basy grane pedałami są bardzo wyraziste. No i organista nie leci po łebkach, dążąc do Fugi, tylko daje wybrzmieć tym potężnym, często dysonującym akordom, ale też gdzie trzeba, tam podkreśla drapieżny charakter utworu. Robi wrażenie!

Polecam też piękne wykonanie Karla Richtera Toccaty d-moll BWV 538, zwanej Dorycką.

Uwielbiam słuchać muzyki Jana Sebastiana Bacha! Przenosi człowieka w jakieś wyższe sfery, zwłaszcza kantaty religijne i dzieła organowe. Zresztą, od Bacha zaczęło się w ogóle moje zainteresowanie muzyką poważną w dzieciństwie, a konkretnie od kasety magnetofonowej z koncertu organowego w Leżajsku ;) Potem, jak trochę podrosłem, nauczyłem się Toccaty i Fugi d-moll BWV 565 w wersji na fortepian, ale kilkukrotnie miałem okazję zagrać to arcydzieło również na organach kościelnych. Niezwykły był to człowiek, którego Pan Bóg chyba wybrał na swojego ziemskiego przekaziciela piękna i potęgi...
MK92
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1992

Postprzez Gajusz_Swetoniusz » środa, 15/11/17, 21:22

MK92 napisał(a):Uwielbiam słuchać muzyki Jana Sebastiana Bacha! Przenosi człowieka w jakieś wyższe sfery, zwłaszcza kantaty religijne i dzieła organowe. Zresztą, od Bacha zaczęło się w ogóle moje zainteresowanie muzyką poważną w dzieciństwie, a konkretnie od kasety magnetofonowej z koncertu organowego w Leżajsku ;) Potem, jak trochę podrosłem, nauczyłem się Toccaty i Fugi d-moll BWV 565 w wersji na fortepian, ale kilkukrotnie miałem okazję zagrać to arcydzieło również na organach kościelnych. Niezwykły był to człowiek, którego Pan Bóg chyba wybrał na swojego ziemskiego przekaziciela piękna i potęgi...

Zawsze mnie zastanawiał fenomen twórczości Lipskiego Kantora - praktycznie wszystko za co się wziął przemienił w arcydzieło. Bez względu czy mówimy o monumentalnej Pasji Łukaszowej czy drobnych miniaturach klawiszowych pisanych dla uczniów. Jest coś niezwykłego w Jego twórczości to pewne, może matematyczna doskonałość? Boski pierwiastek? Nie wiem, jak zwał tak zwał ale nie wiem czy można kogoś z kompozytorów jacy przewinęli się przez wieki do niego właśnie porównać.

Szkoda, że nigdy nie napisał żadnej opery. Niby jego kantaty świeckie miały pewien taki charakter ale mimo wszystko kilkuczęściowa kantata to nie to samo.

Jakiś czas temu odkryłem ciekawe nagranie kantat na alt solo w wykonaniu Bernardy Fink i Freiburger Barockorchester z Petrą Muellejans.
Gajusz_Swetoniusz
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez Gajusz_Swetoniusz » środa, 15/11/17, 21:22

Błąd ładowania
Gajusz_Swetoniusz
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez MK92 » niedziela, 19/11/17, 18:55

Gajusz_Swetoniusz napisał(a):Jest coś niezwykłego w Jego twórczości to pewne, może matematyczna doskonałość? Boski pierwiastek? Nie wiem, jak zwał tak zwał ale nie wiem czy można kogoś z kompozytorów jacy przewinęli się przez wieki do niego właśnie porównać.

To prawda. Słuchając ostatnio dość często Koncertów brandenburskich Jana Sebastiana Bacha, nie mogę wyjść z podziwu nad ich uderzającym pięknem. Jego muzyka jest boska, ponieważ jest doskonała.
MK92
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez zn21 » niedziela, 3/12/17, 18:50

ja zaczynałem słuchać Bacha od koncertów skrzypcowych i suit orkiestrowych. Potem kantaty a rok temu dzięki heroicznej pracy Japońskich muzyków wydany został komplet kantat w jednym wielkim boxie. To jak dla mnie najlepszy kantat komplet bez słabych punktów, nagrywany przez 20 lat składający się z 55 płyt SACD: Bach Collegium Japan - Suzuki.
Dzięki temu w każda niedzielę rano do odtwarzacza wpada płyta z kantatami Bacha.
Teraz od czasu do czasu kupuję coś z muzyki organowej. Jest sporo do nadrobienia.
zn21
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1968

Postprzez schubertpączek » poniedziałek, 18/12/17, 03:13

Rekonstrukcja twarzy Bacha, co myślicie, młody musiał być przystojny - czarne włosy.
https://rilm.files.wordpress.com/2011/07/bach-head.jpg
schubertpączek
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1988

Postprzez Madame Glissando » poniedziałek, 18/12/17, 11:39

schubertpączek napisał(a):Rekonstrukcja twarzy Bacha, co myślicie, młody musiał być przystojny - czarne włosy.
https://rilm.files.wordpress.com/2011/07/bach-head.jpg

Trudno ocenić, ale raczej nie mój typ :D
Madame Glissando
Erudyta
Erudyta

Postprzez jurekt49 » poniedziałek, 18/12/17, 14:34

zn21 napisał(a):ja zaczynałem słuchać Bacha od koncertów skrzypcowych i suit orkiestrowych. Potem kantaty a rok temu dzięki heroicznej pracy Japońskich muzyków wydany został komplet kantat w jednym wielkim boxie. To jak dla mnie najlepszy kantat komplet bez słabych punktów, nagrywany przez 20 lat składający się z 55 płyt SACD: Bach Collegium Japan - Suzuki.
Dzięki temu w każda niedzielę rano do odtwarzacza wpada płyta z kantatami Bacha.

Ty to potrafisz zrobić smaczek!
Jaka jakość nagrań na Twoim topowym sprzęcie? SACD nie wszystkie są godne statusu SACD...
Szukam już w sieci, najtaniej znalazłem na Music Island, może jeszcze gdzieś będzie korzystniejsza oferta.
jurekt49
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1959

Postprzez zn21 » poniedziałek, 18/12/17, 19:19

na jakości nie zawiedziesz się, jest bardzo, bardzo dobrze a poza tym wole ten komplet niż Gardinera czy Koopana.
Ja kupiłem Music Island. 55 płyt ale wiele miejsca nie zajmuje bo w ładnym twardym pudełku płyty się znajdują.
Nie żałuję zakupu, poza tym lubię orkiestrę i chór stworzony przez Suzukiego. Nagrali też mszę c-moll Mozarta, też im wyszło. :ok:
Dziś dzwoniłem do Music Island, maja dużo zamówień, ja sporą ilość na święta ściągam, takie zamówienie z przytupem bo i jest okazyja: święta + nowy rok.
zn21
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1968

Postprzez MK92 » wtorek, 27/03/18, 10:10

Mam do Was pytanie, czy szczególnie polecacie jakieś wykonanie bachowskiej Pasji według świętego Jana i Pasji według świętego Mateusza? Nastał nam Wielki Tydzień, więc chciałbym te dzieła w całości wysłuchać, oczywiście z tłumaczeniem z języka niemieckiego ;)
MK92
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez schubertpączek » wtorek, 27/03/18, 16:31

Zabawne bo w Polsce Sebastian to dla ludzi imię nowoczesności, używane może dopiero od lat 80, dziś Seba to synonim luzaka, a kiedyś jak je pojmowano?
https://demotywatory.pl/uploads/201107/ ... 59_600.jpg
schubertpączek
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1988

Postprzez clavia » sobota, 11/08/18, 19:11

schubertpączek napisał(a):Zabawne bo w Polsce Sebastian to dla ludzi imię nowoczesności, używane może dopiero od lat 80, dziś Seba to synonim luzaka, a kiedyś jak je pojmowano?
https://demotywatory.pl/uploads/201107/ ... 59_600.jpg

Ja znam chłopaka co ma na nazwisko Bach.
"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
clavia
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1989

Poprzednia strona

Powrót do Kompozytorzy