Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Dyskusja ogólna

Wszystko co interesuje słuchaczy muzyki klasycznej; tematy, które nie pasują do innych działów

Slur - jak to działa? [pytanie do pianisty]

Postprzez FOTEL » niedziela, 13/01/19, 23:31

Witam sympatyków muzyki klasycznej,

wpadłem do was bo mam pytanie nie tyle z dziedziny samej muzyki co elementu z którego pomocą się ją zapisuje :pianista:

Pytanie to dotyczy, jak pewnie zgadujecie po tytule posta, slur'u. Nie mam pojęcia w jaki sposób odegrać nuty przedstawione na załączonym obrazku. Czy ktoś z was może mi wyjaśnić jak mam to odegrać? A może ktoś uprzejmy by po prostu odegrał przytoczony fragment i nagrałby dla mnie?

link do obrazka: https://i.ibb.co/yV8bSt3/na-forum.jpg
FOTEL

Re: Slur - jak to działa? [pytanie do pianisty]

Postprzez Magnus » poniedziałek, 14/01/19, 00:03

Witaj :)
Masz napisane u góry, że to legato :)
Łuk w muzyce można interpretować dwojako. Jeśli jest między dźwiękami tej samej wysokości wtedy oznacza "połączenie" tych nut w jedną i nazwany jest ligaturą :). Jeśli obejmuje nuty o różnej wysokości wtedy oznacza, że gramy je legato tj. płynnie, śpiewnie i kantylenowo bez przerw między dźwiękami :)
"Dałeś mnie najkrótsze życie
I najmocniejsze uczucie. -"
Magnus
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1995

Postprzez FOTEL » poniedziałek, 14/01/19, 00:29

hmm chyba dalej nie rozumiem. Czyli wszystko pod łukiem ma być po prostu 'śpiewnie' grane tzn bez przerw między nutami? Prawdę mówiąc zawsze intuicyjnie starałem się grać tak by było "płynnie". To generalnie gra się tak, że słychać przerwy między nutami? (gram stosunkowo od niedawna)
FOTEL

Postprzez Magnus » poniedziałek, 14/01/19, 00:50

I bardzo dobrze robiłeś :) Legato jest bardzo intuicyjną artykulacją.
Magnus
Meloman
Meloman

Postprzez FOTEL » poniedziałek, 14/01/19, 22:09

nie wiem czy się zrozumieliśmy :P chodziło mi o to, że zazwyczaj, "bez legato" intuicyjnie gram jak w legato.

to jak to w końcu jest? Legato to wciśnięcie innego klawisza przy jednoczesnym odciśnięciu innego, prawda?

czy z tego wniosek, że przy nie-legato (zwykłej grze) najpierw odciskam jeden klawisz, mija tam 8 setnych sekundy i wciskam dopiero następny klawisz?
FOTEL

Postprzez Magnus » poniedziałek, 14/01/19, 23:00

Legato to poniekąd odwrotność staccato :) Poszukaj w internecie masę jest poradników jak grać legato. To nic innego jak brak przerwy między dźwiękami i tyle :) Możesz nawet wciskać następny klawisz nie puszczając poprzedniego. Gdy robisz przerwy już idziesz w stronę staccato aż w końcu dojdziesz do momentu który znamy z np. sonat Beethovena, gdzie staccato nadaje cały charakter :) Beethoven to dobry przykład, ma też sporo rzeczy które trzeba grać bardzo legato polecam :)
Nie ma magicznej formuły na to, graj jak Ci serce podpowiada :)
Magnus
Meloman
Meloman

Postprzez FOTEL » poniedziałek, 14/01/19, 23:16

ciekawe ciekawe... chyba zaczynam w końcu rozumieć :) :pianista:
FOTEL

Postprzez FOTEL » poniedziałek, 14/01/19, 23:17

taak bycie samoukiem ma jednak swoje wady, chyba jednak nie obędzie się bez jakiegoś bardziej rzeczowego podręcznika. Dzięki za odpowiedzi :)
FOTEL

Postprzez FOTEL » poniedziałek, 14/01/19, 23:39

Nie... sorki, nie mogę, jak już w końcu myślałem, że załapałem to zauważyłem niżej przykład ze slursem i tied notami naraz. Nie rozumiem, przecież to co jest pod slursowym łukiem ma być odegrane legato. Te nuty już są połączone, więc po co jeszcze tied note pomiędzy nimi?

link do drugiego obrazka: https://ibb.co/Bcc6ng7
FOTEL

Postprzez Magnus » wtorek, 15/01/19, 13:46

Nie radziłbym Ci posługiwać się terminologią angielską z dwóch powodów. Jest bardzo nieprecyzyjna a po drugie Polacy nie gęsi :)
Odpowiedź jest w pierwszej mojej odpowiedzi w tym temacie :) Łuk przeciągnięty przez wszystkie pięć taktów to legato. Łuk przeciągnięty od C w 4 takcie do C w 5 takcie to ligatura :) Powinieneś to wykonać tak (tam jest taki mały błąd ale to renderowanie szwankuje zresztą jak zwykle :) ) Specjalnie dałem głos w górnej pięciolinii żebyś słyszał, że te nuty są połączone.
http://uploadfile.pl/pokaz/1614373---vryj.html
Magnus
Meloman
Meloman

Postprzez kaloryferarz » wtorek, 15/01/19, 14:03

Kolego, w tych nutkach z kropką zauważ, że kropki są obok nutki, a nie precyzyjnie nad nią lub pod nią. Taka "boczna" kropka oznacza coś zupełnie innego, a dokładniej oznacza przedłużenie wartości (czyli czasu trwania) tej nuty o połowę. Np. półnuta z kropką trwa tyle co półnuta + ćwierćnuta, ósemka z kropką daje ósemkę + szesnastkę, cała nuta z kropką daje całą nutę + półnutę i tak dalej.
Uważam, że powinieneś kupić sobie jakiś polski podręcznik dla samouków, poszukać różnych tutoriali w internecie albo najlepiej wziąć kilkanaście lekcji (najdroższa opcja) u jakiegoś studenta lub nawet ucznia II stopnia. Oni są tańsi niż etatowi nauczyciele ale w porównaniu z tobą mają o niebo większą wiedzę i umiejętności i będą całkowicie wystarczający dla ciebie. Popieram przedmówcę: porzuć tą angielską terminologię, wszędzie stosuje się odpowiednie oznaczenia i tych warto się uczyć. Nie miałem pojęcia co to jest slur i tied note :D
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1985

Postprzez Magnus » wtorek, 15/01/19, 14:34

Całkowita racja Kaloryferarz. Sam jestem samoukiem i z autopsji powiem Wam, że początki były niesamowicie trudne :) Polecam książkę Wesołowskiego oraz dużo słuchania utworów z partyturą przed sobą. Później kup sobie harmonię Sikorskiego :) Pozdrawiam!
Magnus
Meloman
Meloman

Postprzez FOTEL » wtorek, 15/01/19, 23:45

!! prawda prawda, teraz już rozumiem :)

wiem, że mamy swój język, po prostu mój podręcznik jest po angielsku :P

dobrze, dzięki za wszystko :)
FOTEL