Strona główna forum Muzyka klasyczna Kompozytorzy

Dyskusje o kompozytorach muzyki klasycznej, od Vivaldiego i Bacha przez Mozarta i Beethovena aż po Lutosławskiego i Góreckiego

Zygmunt Noskowski

Postprzez Chiarodiluna » niedziela, 22/07/18, 13:28

Zygmunt Noskowski ( 1846 – 1909 ):

Obrazek

Noskowski to mocno zapomniany kompozytor, dyrygent, muzyczny krytyk, publicysta, witalny animator i współorganizator muzycznego życia kulturalnego oraz wielce zdolny pedagog. Sam płodnie tworząc, wykształcił także wielu nowych wybitnych twórców muzyki polskiej, do najsłynniejszych z nich zaliczając Karłowicza i Szymanowskiego.

Dokładnie za rok, po obecnie trwającym Roku Stulecia Niepodległości, w tych właśnie dniach lipca, przypadnie 110. rocznica jego śmierci. Ciekawe czy usłyszymy we wrześniu tego roku na I. Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych jego autorskie krakowiaki na fortepian? Były one swego czasu wielce docenione przez samego Franciszka Liszta. Natomiast już wiadomo, że na 14. Festiwalu Chopin i Jego Europa 2018 muzyczne upamiętnienie tego kompozytora zaistnieje w wyjątkowo skromnym wydaniu i to wyłącznie w kontekście jego chopinowskiej reminiscencji, gdyż jego ‘Z życia Narodu’ to wszak rozbudowane w formie wariacje na temat drobniutkiego preludium nr 7 Chopina.

A propos Chopina - w roku 1894 zorganizował Noskowski pierwsze uroczyste obchody rocznicy śmierci Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, połączone oczywiście z koncertem muzycznym, czyli wszystkim tym, co obecnie zapewnia zainteresowanym NIFC. W czasie tych obchodów, tj. 14 października 1894 odsłonięto w Żelazowej Woli pomnik Chopina. Pozwolenie na realizację tej inicjatywy uzyskał u cara Aleksandra III kompozytor rosyjski, fundament tzw. ‘Potężnej Gromadki’, wielki miłośnik i propagator twórczości muzyki Chopina - Milij Aleksiejewicz Bałakiriew.

Uwieńczeniem całokształtu zawodowej działalności Noskowskiego było natomiast niewątpliwie utworzenie Filharmonii Warszawskiej w roku 1901.

Całkiem bogata twórczość przychodziła kompozytorowi ponoć z warsztatową łatwością, aczkolwiek nie przetrwała próby czasu, co oznacza tylko tyle, że nie istnieje w masowej świadomości osób zainteresowanych odbiorem muzyki klasycznej. Jeśli mówi się z pewnym rozgoryczeniem o zapomnieniu dorobku Karłowicza, to o Noskowskim nie pamięta się prawie wcale. Twórczość Noskowskiego długo, jeśli nie wyłącznie (z nielicznymi wyjątkami), pozostawała na usługach potrzeb bieżących – propagowała łatwiejsze do wykonania i odbioru lub czysto użytkowe kompozycje, kosztem własnego aspirowania kompozytora do wysublimowanego artyzmu.

Grono dzieł kompozytora wyraźnie programowo akcentuje narodowy pierwiastek Polskości. Zygmunt Noskowski wcześnie został odsunięty do lamusa przez Modernizm, głównie za swoją konsekwentną późnoromantyczną estetykę wyrazu. U dalszych, pomodernistycznych potomnych, także już nie zyskał przychylnych muzykologicznych recenzji. We współczesnej Polsce, ten szerokopłaszczyznowo zasłużony twórca, nie jest adekwatnie upamiętniany, jeśli w ogóle. A (jak się wydaje) powinien, zwłaszcza za dzieło społeczno-organizacyjno-dydaktyczne związane z klasyczną muzyką polską.

https://culture.pl/pl/tworca/zygmunt-noskowski

Kompozytor przeprowadził rozliczne opracowania aranżacyjne muzyki Fryderyka Chopina, jak również autorskie impresje w tym temacie. Wiele opracowań dedykował wykonawczo dla chóru (pieśni, mazurki). Sporo dla orkiestry (preludia, Polonez As-dur, 3. część Sonaty b-moll).

Step Op. 66:Ponoć pierwszy polski poemat symfoniczny, ...ponoć miał być uwerturą do nigdy nie powstałej opery, ku pokrzepieniu zniewolonych zaborami serc. Jeśli jednak uznamy, że ta operowa okoliczność wyklucza przyznanie lauru za pierwszy polski poemat symfoniczny, to Uwertura koncertowa Morskie Oko Op. 19 też spełnia kryteria programowe i niejasną formułę poematu symfonicznego, a powstała jeszcze wcześniej:

Płytoteka: Wydawnictwo STERLING, cykl nagraniowy ‘Polish Romantics’.
Romanticism is not dead, ...i hope.
Avatar użytkownika
Chiarodiluna
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 135
Skąd: Warszawa
Płeć: mężczyzna

Re: Zygmunt Noskowski

Postprzez Madame Glissando » wtorek, 31/07/18, 12:50

Wspaniały kompozytor! Step to jeden z moich ulubionych utworów w ogóle :)

Warte poznania są również jego symfonie, szczególnie trzecia, programowa, "Od wiosny do wiosny".A co do krakowiaków... to ten jest wyjątkowo piękny :)


Noskowski wpisał się też w historię polskiej muzyki dla dzieci, jest autorem piosenki "Zima zła", do słów Marii Konopnickiej :)
Avatar użytkownika
Madame Glissando
Erudyta
Erudyta
 
Posty: 1102
Skąd: gdzieś w Polsce
Płeć: kobieta

Re: Zygmunt Noskowski

Postprzez clavia » sobota, 11/08/18, 19:26

O nie wiedziałam, że jest autorem Zima zła. Spróbuję pouczyć się na pianinie, ale dopiero zimą. Muszę zapoznać się z twórczością tego pana.
"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
Avatar użytkownika
clavia
Znawca
Znawca
 
Posty: 891
Skąd: Kwidzyn
Płeć: kobieta
Rok urodzenia: 1989


Powrót do Kompozytorzy