Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Koncerty i inne wydarzenia

Wszystko co dotyczy muzyki klasycznej na żywo: koncertów, festiwali, wydarzeń, itp.

I. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrum. Hist. 2018

Postprzez Chiarodiluna » niedziela, 10/06/18, 13:02

I. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych 2018 :

"Nurt wykonawstwa historycznego, który w ciągu ostatniego półwiecza przeżywa swój prawdziwy rozkwit, w wieku XX koncentrował się na muzyce powstałej w okresie od Średniowiecza do XVIII wieku, sporadycznie sięgając po późniejszy repertuar. W tym kontekście przywrócenie autentyczności brzmienia muzyce Fryderyka Chopina i kompozytorów jemu współczesnych, jest szczególnie ważne. Zbliżenie do oryginalnej barwy i mechaniki instrumentów, jakimi dysponował kompozytor, pozwala uchwycić niepowtarzalną specyfikę muzyki Chopina, z jej unikatową artykulacją i harmoniką, w dużej mierze zatracaną w interpretacjach na instrumentach współczesnych.

Krokiem milowym w przywracaniu autentycznego brzmienia dzieł Chopina i jemu współczesnych polskich kompozytorów będzie organizacja, przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, we współpracy z Telewizją Polską i Polskim Radiem, bezprecedensowego na skalę światową Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.

Uczestnikami Konkursu będą pianiści z całego świata w wieku od 18 do 35 lat. Jury Konkursu tworzą znakomici przedstawiciele świata muzycznego, których działalność artystyczna i zawodowa sytuuje w kręgu najwybitniejszych specjalistów z zakresu wykonawstwa historycznego.

Harmonogram Konkursu przewiduje trzy etapy: pierwszy i drugi to recitale solowe, których repertuar – oprócz dzieł Chopina – będzie obejmował wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku. W trzecim etapie sześciu finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie doskonale znana polskiej publiczności legendarna Orkiestra XVIII Wieku.

Uczestniczący w konkursie pianiści będą mieli do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji NIFC (Erard z 1838, 1849 i 1858, Pleyel z 1846 i 1854, oraz Broadwood z 1843), oryginały i kopie instrumentów z epoki, sprowadzone przez restauratorów i kolekcjonerów europejskich. Dla laureatów przewidziane są – poza nagrodami pieniężnymi – propozycje prestiżowych koncertów z Orkiestrą XVIII Wieku oraz projekty fonograficzne.

Jednym z głównych założeń programowych Konkursu jest popularyzacja wykonawstwa na instrumentach z epoki. Szczególnie ważna zatem będzie realizacja – wzorem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – wysokiej jakości przekazu audiowizualnego przez Telewizję Polską. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina stworzy również platformę multimedialną, odpowiadającą potrzebom melomanów na całym świecie."

(źródło: NIFC)

Obrazek

Wstępnie mam stosunek nieco sceptyczny. Może lepiej byłoby dofinansować i jeszcze bardziej uatrakcyjnić rozsławioną już w całym świecie edycję "prawdziwego" Międzynardowego Konkursu Chopinowskiego. Chociaż z drugiej strony, każde święto muzyki ulubionego twórcy powinno cieszyć jego sympatyka.

Ale może mnie ktoś lub coś do tej nowej konkursowej koncepcji przekona ? Zapraszam do kontynuacji wątku teraz i w czasie trwania tej muzycznej Imprezy.
Romanticism is not dead, ...i hope.
Chiarodiluna
Miłośnik
Miłośnik

Re: I. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrum. Hist.

Postprzez Madame Glissando » wtorek, 12/06/18, 10:33

Mnie bardzo podoba się ta idea. Bardzo fajnie, że będą też utwory innych polskich kompozytorów :)
Madame Glissando
Erudyta
Erudyta

Postprzez clavia » niedziela, 1/07/18, 10:37

Cudownie, tego było mi trzeba. Będę słuchać i ciekawe w jakich cenach będą bilety, bo oczywiście pojechałabym. :-)
"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
clavia
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1989

Postprzez kaloryferarz » niedziela, 1/07/18, 10:44

Może ktoś podlinkować jakieś wykonanie na takim instrumencie? Bo jako ciekawostka - owszem, niech będzie. Ale przecież starsze instrumenty były gorsze niż współczesne więc zastanawiam się, czy muzycznie ma to sens.
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1985

Postprzez Arturo » niedziela, 1/07/18, 11:32

To jak nie słuchałeś to skąd wiesz, że były gorsze? ;)

Tu masz cały wątek viewtopic.php?f=31&t=450
Tu masz wszystkie utwory Chopina http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/composi ... e/2/id/179 Link konkretnie do wykonania Mazurka a-moll którego chyba nic nie przebije - najmocniej ukazuje jego orientalny charakter.

Tu np. gra DIna Yoffe https://youtu.be/C3yPd6gIPKI

Ps. Chopin jak Chopin, ale powiem Wam, że baroku na nowych instrumentach nie mogę słuchać. :D
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Arturo
Erudyta
Erudyta

Rok urodzenia: 1988

Postprzez kaloryferarz » niedziela, 1/07/18, 19:23

Ah, no właśnie! Wiedziałem, że skądś zdanie swoje o tych instrumentach wyrobiłem. Śledziłem tamten wątek i nagrania, które tam wrzucono. Odsłuchałem również powyższe nagrania. Niestety, obrzydlistwo. No ale to wynika z przyczyn konstrukcyjnych. Tych fortepianów nie stroi się na a1=440Hz, bo po prostu nie udźwigną tego stroju (zbyt duże naprężenia ramy wywierane przez struny). Gdyby chociaż obniżyli a1 do współczesnego as1 toby czysto brzmiało, zmieniłaby się jedynie tonacja brzmiąca (ale wciąż byłaby czysta!). A oni usilnie stroją te instrumenty gdzieś pomiędzy as1 i a1, zupełnie nie rozumiem po co.

Edit. Nie mogę słuchać baroku (zwłaszcza utworów, które dobrze znam i lubię) na stroju innym niż a1=440Hz, tak więc wszystkie nagrania na barokowych instrumentach dla mnie do kosza :/
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1985

Postprzez Arturo » poniedziałek, 3/09/18, 12:32

Uczestnicy konkursu:

DMITRY ABLOGIN Rosja
BENJAMIN D’ANFRAY Francja
ALEKSANDRA BOBROWSKA Polska
ŁUKASZ BYRDY Polska
ŁUKASZ CHRZĘSZCZYK Polska
ERIC CLARK Stany Zjednoczone
ALEKSANDRA HORTENSJA DĄBEK Polska
YOSHIKO FURUKAWA Japonia
ANTOINE DE GROLÉE Francja
KATARZYNA HAJDUK-KONIECZNA Polska
ANNA HAJDUK-RYNKOWICZ Polska
NARUHIKO KAWAGUCHI Japonia
SHINTARO KAWAHARA Japonia
DINARA KLINTON Ukraina
AGNIESZKA KORPYTA Polska
JUSTYNA KREFT Polska
KRZYSZTOF KSIĄŻEK Polska
SIJIA MA Chiny
ELIZAVETA MALYSHEVA Rosja
YUI NAKAMURA Japonia
MATTHIAS NAUWELAERTS Belgia
KAMIL PACHOLEC Polska
AGNIESZKA PORZUCZEK Polska
SIYING QIN Chiny
TOMASZ RITTER Polska
JOANNA RÓŻEWSKA Polska
ALEKSANDRA ŚWIGUT Polska
EWA TYTMAN-CSIBA Polska
AURELIA VIŞOVAN Rumunia
MACIEJ WOTA Polska

Jury:
1. Claire Chevallier

2. Dang Thai Son

3. Nikolai Demidenko

4. Nelson Goerner

5. Tobiach Koch

6. Alexei Lubimov

7. Janusz Olejniczak

8. Ewa Pobłocka

9. Andreas Staier

10. Wojciech Świtała
Arturo
Erudyta
Erudyta

Postprzez Arturo » poniedziałek, 3/09/18, 12:39

Harmonogram

2 września 2018, godz. 19.00

I KONCERT INAUGURACYJNY

(Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego)

Program:

PAWEŁ SZYMAŃSKI
À la recherche de la symphonie perdue
(światowe prawykonanie, utwór zamówiony przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dla uświetnienia inauguracji

FRYDERYK CHOPIN
Koncert fortepianowy f-moll op. 21*

FRYDERYK CHOPIN
Koncert fortepianowy e-moll op. 11**

Wykonawcy:

Kevin Kenner* fortepian historyczny

Szymon Nehring** fortepian historyczny

Orkiestra XVIII Wieku

Grzegorz Nowak dyrygent

3 września 2018, godz. 19.00

II KONCERT INAUGURACYJNY

(Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego)

Program:

PAWEŁ SZYMAŃSKI
À la recherche de la symphonie perdue

FRYDERYK CHOPIN
Koncert fortepianowy f-moll op. 21*

FRYDERYK CHOPIN
Koncert fortepianowy e-moll op. 11**

Wykonawcy:

Janusz Olejniczak* fortepian historyczny

Nikolai Demidenko** fortepian historyczny

Orkiestra XVIII Wieku

Grzegorz Nowak dyrygent

4-6 września 2018

ETAP I KONKURSU

(Sala Kameralna Filharmonii Narodowej w Warszawie)

godz. 10.00

Pierwsza sesja

godz. 17.00

Druga sesja

8-10 września 2018

ETAP II KONKURSU

(Sala Kameralna Filharmonii Narodowej w Warszawie)

godz. 10.00

Pierwsza sesja

godz. 17.00

Druga sesja

12–13 września, godz. 18.00

FINAŁ

(Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej w Warszawie)

14 września 2018, godz. 19.00

KONCERT LAUREATÓW

(Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej w Warszawie)
Arturo
Erudyta
Erudyta

Postprzez Chiarodiluna » poniedziałek, 3/09/18, 20:29

Arturo napisał(a):Uczestnicy konkursu: ALEKSANDRA HORTENSJA DĄBEK, DINARA KLINTON, KRZYSZTOF KSIĄŻEK ...

Kilka uwag i przemyśleń na szybko:

Koncert inauguracyjny w trakcie, dzięki transmisji TVP Kultura. Przyłożyłem się znakomicie, podłączając telewizor do wszystkiego co mam najlepsze w domu. Zatem idzie przez Tannoy’e. Po koncercie będzie jakiś dokument o mojej ukochanej Balladzie g-moll. Może mnie natchnie do poczynienia jakiegoś wpisu na Forum.

Dobrze, że przesłuchania konkursowe będą się odbywały w sali kameralnej Filharmonii Narodowej. Te stare fortepiany pasują tylko do takiej aranżacji i akustyki.

Aleksandra Hortensja Dąbek: (fajna, polubiłem)

Dinara Klinton: (fajna, polubiłem)

W sierpniu 2016 roku podczas XII. Festiwalu Chopin i Jego Europa w Bazylice Św. Krzyża wielce ciekawie zinterpretowała sonatę b-moll naszego kompozytora. A żeby było zabawnie, to została wówczas przez organizatorów jakby zrównana z jurorem obecnego konkursu, tj. Tobiasem Kochem, gdyż grała swój recital dzień przed jego recitalem. Natomiast sam NIFC wydawał pod swoim logo jej chopinowskie płyty. Możemy się zatem chyba po niej wiele spodziewać.

Krzysztof Książek prawdopodobnym zwycięzcą konkursu ? Jeśli tak, byłoby to swoistą rekompensatą za (jak się wydaje) pochopnie przedwczesne skreślenie jego osoby przez jury właściwego konkursu chopinowskiego w 2015 roku. Trudno zakładać wstępnie coś innego, po tym jak pianista został twarzą prezentacji w Teatrze Wielkim chluby i wielkiej inwestycji NIFC w budowę od podstaw repliki stołecznego fortepianu Buchholtza i po tym jak był artystą tegorocznego festiwalu Chopin i Jego Europa.

Arturo nie wymienił wśród uczestników Wojciecha Kruczka. Nie wymienił nie przez pomyłkę, tylko dlatego, że go tam chyba po prostu nie ma. Moje małe osobiste zaskoczenie.

Trochę dziwi regulaminowa rozpiętość wieku uczestników, czyli zestawienie adeptów sztuki pianistycznej z w pełni dojrzałymi interpretatorami. Przez to konkurs zapowiada się być dla mnie bardziej festiwalem interpretatorskim, niż konkursem jako takim. Festiwalem interpretacji także dlatego, że te stare fortepiany chyba bardziej się od siebie nawzajem różnią, niż te współczesne nam modele koncertowe różnorakich światowych firm.

Na co należy się zatem nastawić ? Obawiam się prywatnie, że jednak na to:

Społeczność ‘specjalistycznego’ Forum Chopinowskiego przyjęła projekt najwyraźniej bez emocji, nie reagując tymczasem w jakikolwiek sposób, żadną uwagą ze strony swoich członków, w całkowitym przeciwieństwie do jakże pamiętnego roku 2015.

TVP Kultura oferuje tylko 10-minutowe kroniki konkursowe, codziennie o 20:10.
Chiarodiluna
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Arturo » poniedziałek, 3/09/18, 21:57

No właśnie nie ma transmisji w telewizji ani w radiu...

Chiarodiluna napisał(a):Dinara Klinton: (fajna, polubiłem)

Teoretycznie powinna być dobra w mazurkach ;)
Kod: Zaznacz cały
https://www.facebook.com/konkurschopinowski2015TVP/videos/899075000146253

Chiarodiluna napisał(a):Krzysztof Książek prawdopodobnym zwycięzcą konkursu ? Jeśli tak, byłoby to swoistą rekompensatą za (jak się wydaje) pochopnie przedwczesne skreślenie jego osoby przez jury właściwego konkursu chopinowskiego w 2015 roku.

Jeśli mam być szczery to jakoś nie płakałem po nim w 2015. Byli pianiści, których bardziej mi brakowało w finale chociażby Galina Chistiakova. A jeśli miałbym zabawić się bukmachera to też nie sądze, żeby miał wygrać, ale to się dopiero okaże do czego zdolne jest jury tego konkursu.

Chiarodiluna napisał(a):Społeczność ‘specjalistycznego’ Forum Chopinowskiego przyjęła projekt najwyraźniej bez emocji, nie reagując tymczasem w jakikolwiek sposób, żadną uwagą ze strony swoich członków, w całkowitym przeciwieństwie do jakże pamiętnego roku 2015.

Tam przyjmują tak wszystkie posty nowych użytkowników. To grupa znajomych, a nie reprezentacja Polskich miłośników Chopina.
Arturo
Erudyta
Erudyta

Postprzez Trazom » poniedziałek, 3/09/18, 22:39

Chiaro, ja też żałuję, że na Kurierze Szafarskim teraz taka posucha. Ale trzeba pamiętać, że nie ma żadnych transmisji - nie ma nawet co komentować, przynajmniej póki co :)
Blog o muzyce:
https://muzykophil.wordpress.com
Trazom
Meloman
Meloman

Postprzez Chiarodiluna » wtorek, 4/09/18, 20:22

Arturo napisał(a):Jeśli mam być szczery to jakoś nie płakałem po nim w 2015 [o Krzysztofie Książku]. Byli pianiści, których bardziej mi brakowało w finale chociażby Galina Chistiakova. A jeśli miałbym zabawić się bukmachera to też nie sądze, żeby miał wygrać, ale to się dopiero okaże do czego zdolne jest jury tego konkursu.

1. Książek - tak, czy siak, jednak teraz jest otaczany dużą atencją i nie pomijany w żadnych ważnych wydarzeniach artystycznych Warszawy (Wielkanocny Festiwal Beethovenowski, ‘Buchholtz Gala’ w Teatrze Wielkim, chwilę temu Festiwal Chopin i Jego Europa . Jesteśmy zatem na innym etapie jego osobistej historii.

2. Galina Czistiakowa była chyba lekko chora, a w rozstrzygającym etapie tego właściwego Konkursu Chopinowskiego (2015) grała coś, czego już jury nie oczekiwało słuchać, bo powinna grać owe epickie arcydziełka Chopina etapowo wcześniej. Cóż zrobić, jedni „grali nie to co trzeba” i odpadali, a inni „grali nie to co trzeba” i odebrali złoty medal na uroczystej gali finałowej. :/

Natomiast Czistiakowa we wspomnianym już 2016 roku, podczas XII. Festiwalu Chopin i Jego Europa w Bazylice Św. Krzyża miała naprawdę piękny recital. Zagrała wówczas wielce przyjemnie, ze słowiańskim wyczuciem i dojrzałą klasą aż trzy kompletne opusy mazurków. Pamiętam, że niektórzy, ci chyba nie do końca zainteresowani samym Chopinem, konstatowali pytająco, czy wypada w kościele grać takowy repertuar (jak sobie na własny użytek dopowiedziałem w myślach, że nazbyt „ludowo-czupurny”). Cóż, pewne dwa mazurki a-moll by się w tej świątyni szczególnie nadały: ‘Notre Temps’ i ‘Gaillard’. Funeralne, nastrojowo-refleksyjne, stylistycznie blisko siebie. W sumie może powinny zostać zopusowane razem ze sobą i włączone oficjalnie do innych mazurków opusowanych? Ale Galina grała te inne. :lol:

Aczkolwiek miłe mi przypomnienie z Twojej strony, bo ‘fajna i polubiłem’.

3. No tak, słusznie, w sumie przecież nie znam wszystkich zakwalifikowanych pianistów, zwłaszcza tych z zagranicy. Może być zatem całkowita niespodzianka, ...bez udziału Polaka.

Arturo napisał(a):Tam przyjmują tak wszystkie posty nowych użytkowników [o Kurierze Szafarskim]. To grupa znajomych, a nie reprezentacja Polskich miłośników Chopina.

1. Ach, nie Arturo. Nie chodziło mi bynajmniej aż tak małostkowo, że nie ma reakcji na głos jakiejś nowej osoby, powiedzmy że aspirującej do jakiegoś internetowego klubu tematycznego. Nie, nic z tych rzeczy. Chodziło mi o to, że w najmniejszym stopniu między sobą, czyli ‘Starą Gwardią’ nie odnotowują tego wydarzenia, jako czegoś artystycznie wzniosłego. No bo tak właśnie ten brak reakcji wygląda. Chyba, że to jest już miejsce bez internetowego życia, tak na stałe. Chyba, że rację ma Trazom zauważając, że jak nie ma transmisji, to nie ma o czym dyskutować. :-]

2. Ale może też ten nowy konkurs to bardziej wymysł elit, niż potrzeba i pragnienie samych słuchaczy. Może jest presja na kreatywność i innowacyjość w NIFC w zagospodarowywaniu środków budżetowych instytucji. Może szczególnie mile są widziane nowe i te odkrywcze przedsięwzięcia. Ja widzę w tym wartość, ale w wymiarze muzykologii eksperymentalnej.

3. Chętnie posłuchałbym Orkiestry XVIII. Wieku lub jakiejkolwiek innej „ubranej” w takie stare instrumenty, które z upływem lat nabierają tylko szlachetności brzmienia, a które zwykle pozostają na osobistym wyposażeniu najwybitniejszych wirtuozów pojedynczego instrumentu. Orkiestry takiej, ale partnerującej jednak znakomitemu, nowoczesnemu fortepianowi koncertowemu. Wydaje mi się, że gdzieś u nas zn21 już przedstawiał i umotywował taką koncepcję. Tu chętnie bym się z nim właśnie zgodził. Przy tym, zn21 zgłaszał jak mi się wydaje problem braku istnienia takich nagrań. Chyba, że coś jednak znalazł w międzyczasie ?
Chiarodiluna
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Arturo » wtorek, 4/09/18, 21:07

https://www.youtube.com/watch?v=csg77MaLQRE Nagranie całego dzisiejszego dnia. Jeszcze żeby czas na to wszystko był ;)
Arturo
Erudyta
Erudyta

Postprzez clavia » sobota, 8/09/18, 17:57

Arturo napisał(a):https://www.youtube.com/watch?v=csg77MaLQRE Nagranie całego dzisiejszego dnia. Jeszcze żeby czas na to wszystko był ;)

O tak, ale warto czas znaleźć :nuta:
"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
clavia
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1989

Postprzez Trazom » sobota, 8/09/18, 22:28

Na Kurierze Szafarskim już też jest odsłuch Konkursu!

A było dziś czego/kogo słuchać...
Blog o muzyce:
https://muzykophil.wordpress.com
Trazom
Meloman
Meloman

Następna strona

Powrót do Koncerty i inne wydarzenia