Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Koncerty i inne wydarzenia

Wszystko co dotyczy muzyki klasycznej na żywo: koncertów, festiwali, wydarzeń, itp.

I. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrum. Hist. 2018

Postprzez Chiarodiluna » niedziela, 10/06/18, 13:02

I. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych 2018 :

"Nurt wykonawstwa historycznego, który w ciągu ostatniego półwiecza przeżywa swój prawdziwy rozkwit, w wieku XX koncentrował się na muzyce powstałej w okresie od Średniowiecza do XVIII wieku, sporadycznie sięgając po późniejszy repertuar. W tym kontekście przywrócenie autentyczności brzmienia muzyce Fryderyka Chopina i kompozytorów jemu współczesnych, jest szczególnie ważne. Zbliżenie do oryginalnej barwy i mechaniki instrumentów, jakimi dysponował kompozytor, pozwala uchwycić niepowtarzalną specyfikę muzyki Chopina, z jej unikatową artykulacją i harmoniką, w dużej mierze zatracaną w interpretacjach na instrumentach współczesnych.

Krokiem milowym w przywracaniu autentycznego brzmienia dzieł Chopina i jemu współczesnych polskich kompozytorów będzie organizacja, przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, we współpracy z Telewizją Polską i Polskim Radiem, bezprecedensowego na skalę światową Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.

Uczestnikami Konkursu będą pianiści z całego świata w wieku od 18 do 35 lat. Jury Konkursu tworzą znakomici przedstawiciele świata muzycznego, których działalność artystyczna i zawodowa sytuuje w kręgu najwybitniejszych specjalistów z zakresu wykonawstwa historycznego.

Harmonogram Konkursu przewiduje trzy etapy: pierwszy i drugi to recitale solowe, których repertuar – oprócz dzieł Chopina – będzie obejmował wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku. W trzecim etapie sześciu finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie doskonale znana polskiej publiczności legendarna Orkiestra XVIII Wieku.

Uczestniczący w konkursie pianiści będą mieli do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji NIFC (Erard z 1838, 1849 i 1858, Pleyel z 1846 i 1854, oraz Broadwood z 1843), oryginały i kopie instrumentów z epoki, sprowadzone przez restauratorów i kolekcjonerów europejskich. Dla laureatów przewidziane są – poza nagrodami pieniężnymi – propozycje prestiżowych koncertów z Orkiestrą XVIII Wieku oraz projekty fonograficzne.

Jednym z głównych założeń programowych Konkursu jest popularyzacja wykonawstwa na instrumentach z epoki. Szczególnie ważna zatem będzie realizacja – wzorem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – wysokiej jakości przekazu audiowizualnego przez Telewizję Polską. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina stworzy również platformę multimedialną, odpowiadającą potrzebom melomanów na całym świecie."

(źródło: NIFC)

Obrazek


Wstępnie mam stosunek nieco sceptyczny. Może lepiej byłoby dofinansować i jeszcze bardziej uatrakcyjnić rozsławioną już w całym świecie edycję "prawdziwego" Międzynardowego Konkursu Chopinowskiego. Chociaż z drugiej strony, każde święto muzyki ulubionego twórcy powinno cieszyć jego sympatyka.

Ale może mnie ktoś lub coś do tej nowej konkursowej koncepcji przekona ? Zapraszam do kontynuacji wątku teraz i w czasie trwania tej muzycznej Imprezy.
Avatar użytkownika
Chiarodiluna
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 107
Skąd: Warszawa
Płeć: mężczyzna

Re: I. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrum. Hist.

Postprzez Madame Glissando » wtorek, 12/06/18, 10:33

Mnie bardzo podoba się ta idea. Bardzo fajnie, że będą też utwory innych polskich kompozytorów :)
Avatar użytkownika
Madame Glissando
Erudyta
Erudyta
 
Posty: 1099
Skąd: gdzieś w Polsce
Płeć: kobieta

Re: I. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrum. Hist.

Postprzez clavia » niedziela, 1/07/18, 10:37

Cudownie, tego było mi trzeba. Będę słuchać i ciekawe w jakich cenach będą bilety, bo oczywiście pojechałabym. :-)
"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
Avatar użytkownika
clavia
Znawca
Znawca
 
Posty: 888
Skąd: Kwidzyn
Płeć: kobieta
Rok urodzenia: 1989

Re: I. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrum. Hist.

Postprzez kaloryferarz » niedziela, 1/07/18, 10:44

Może ktoś podlinkować jakieś wykonanie na takim instrumencie? Bo jako ciekawostka - owszem, niech będzie. Ale przecież starsze instrumenty były gorsze niż współczesne więc zastanawiam się, czy muzycznie ma to sens.
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 185
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1985

Re: I. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrum. Hist.

Postprzez Arturo » niedziela, 1/07/18, 11:32

To jak nie słuchałeś to skąd wiesz, że były gorsze? ;)

Tu masz cały wątek viewtopic.php?f=31&t=450
Tu masz wszystkie utwory Chopina http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/composi ... e/2/id/179 Link konkretnie do wykonania Mazurka a-moll którego chyba nic nie przebije - najmocniej ukazuje jego orientalny charakter.

Tu np. gra DIna Yoffe https://youtu.be/C3yPd6gIPKI

Ps. Chopin jak Chopin, ale powiem Wam, że baroku na nowych instrumentach nie mogę słuchać. :D
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Avatar użytkownika
Arturo
Erudyta
Erudyta
 
Posty: 1011
Skąd: Radom
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1988

Re: I. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrum. Hist.

Postprzez kaloryferarz » niedziela, 1/07/18, 19:23

Ah, no właśnie! Wiedziałem, że skądś zdanie swoje o tych instrumentach wyrobiłem. Śledziłem tamten wątek i nagrania, które tam wrzucono. Odsłuchałem również powyższe nagrania. Niestety, obrzydlistwo. No ale to wynika z przyczyn konstrukcyjnych. Tych fortepianów nie stroi się na a1=440Hz, bo po prostu nie udźwigną tego stroju (zbyt duże naprężenia ramy wywierane przez struny). Gdyby chociaż obniżyli a1 do współczesnego as1 toby czysto brzmiało, zmieniłaby się jedynie tonacja brzmiąca (ale wciąż byłaby czysta!). A oni usilnie stroją te instrumenty gdzieś pomiędzy as1 i a1, zupełnie nie rozumiem po co.

Edit. Nie mogę słuchać baroku (zwłaszcza utworów, które dobrze znam i lubię) na stroju innym niż a1=440Hz, tak więc wszystkie nagrania na barokowych instrumentach dla mnie do kosza :/
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 185
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1985


Powrót do Koncerty i inne wydarzenia
cron