Strona główna forum Muzyka klasyczna Kompozytorzy

Dyskusje o kompozytorach muzyki klasycznej, od Vivaldiego i Bacha przez Mozarta i Beethovena aż po Lutosławskiego i Góreckiego

Re: Krzysztof Penderecki

Postprzez clavia » wtorek, 8/09/15, 00:07

"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
clavia
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1989

Postprzez GeorgTelemann » niedziela, 29/03/20, 11:37

[*] "W niedzielę nad ranem w Krakowie zmarł wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki - poinformowało Radio Kraków, powołując się na rodzinę zmarłego. Miał 86 lat. Śmierć artysty potwierdziło też Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena."

Spoczywaj w pokoju Maestro ;(
GeorgTelemann
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 2002

Postprzez schubertpączek » piątek, 3/04/20, 05:02

Swoje pożył.
schubertpączek
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1988

Postprzez Prem » wtorek, 14/04/20, 08:12

Mam niejednoznaczny stosunek do jego muzyki. Muzykę większości kompozytorów potrafię krótko określić - dobra, zła, korzystna, beznacziejna itd. Muzyki Pendereckiego nie potrafię krótko podsumować. Jest w niej wiele głębi, ale też wiele demonizmu, z którego prawdopodobnie nie zdawał sobie sprawy. Może dać potężnego kopa, ale trzeba uważać, bo może też bardzo zaszkodzić. Miał facet znaczenie, ogólnie dobrze, że ta muzyka istnieje, myślę, że do niej wiele wniósł. Swoje zrobił, mógł odejść w poczuciu spełnienia.
Dodam jeszcze, że wielokrotnie miałem przypadki, że kiedy ludziom puszczałem współcześnie brzmiącą muzykę, która im się bardzo nie podobała, to zaczynali od pytania, czy to Penderecki. A to wcale niekoniecznie był on. Na taką ocenę nie zasługuje na pewno.
Prem
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1965

Postprzez schubertpączek » środa, 6/05/20, 22:57

Proszę o jakiś utwór zapoznawczy bo faceta nie pamiętam. Coś weselszego może ale niezupełnie.
schubertpączek
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1988

Poprzednia strona

Powrót do Kompozytorzy