Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Nagrania i sklepy muzyczne

Dyskusje o wszelkich nagraniach (CD, DVD) i wydawnictwach, również o sklepach muzycznych

Re: Nasze zakupy

Postprzez chlebik » piątek, 18/10/19, 14:14

Obecnie jestem w fazie odkrywania koncertów skrzypcowych zatem do kolekcji wpadły następujące krążki:

Bach Violin Concertos - Terakado & Suzuki - Bach Collegium Japan
Beethoven Violin Concerto - Ithzak Perlman & Carlo Maria Giulini - Philharmonia Orchestra
Barber Violin Concerto + orchestral works - Oliveira&Slatkin - St. Louis Symphony Orchestra
Bartok Violin Concertos 1&2 - Faust & Harding - Swedish Radio Symphony Orchestra
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. In sweat.
Avatar użytkownika
chlebik
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 80
Skąd: Stare Faszczyce
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1984

Re: Nasze zakupy

Postprzez hymnkus » poniedziałek, 9/12/19, 22:14

Birthday Party, Bołt Records, 2019 r.

Płyta ta stanowi zapis koncertu jaki odbył się 17 stycznia tego roku w Studio koncertowym Polskiego Radia im Szpilmana i jest hołdem złożonym przez młode pokolenie polskich kompozytorów utworowi Włodzimierza Kotońskiego „Etiuda na jedno uderzenie w talerz”, która skomponowana została równa 60-siąt lat temu.O ważności tej kompozycji będącej pierwszą kompozycją muzyki elektronicznej a w zasadzie konkretnej pisałem już w wątku o SEPR więc tu skupie się na kompozycjach zawartych na tej płycie. Album oczywiście otwiera sama Etiuda W. Kotońskiego, zaś następne kompozycje są zainspirowane tym utworem.
Kompozycja Roberta Piotrowicza Man with Stick to doskonały utwór o zróżnicowanej i bogatej fakturze. Autor dokonuje elektronicznych przetworzeń dźwięków różnych instrumentów perkusyjnych, co w rezultacie daje niezwykle intrygujące efekty kolorystyczne o frapującej, zmieniającej się palecie barw. Z kolei Teoniki Rożynek zaproponowała utwór Etiuda na mechanizm klamki i jedną sprężynę,gdzie podstawą tej kompozycji jest zapis dźwięków jaki wydawały drzwi, którym Teoniki bawi się w niezwykle dowcipny i inteligentny sposób. Kompozycja doskonała, z dużym poczuciem humoru ale jednocześnie wciągająca słuchacza w tę zabawę już od pierwszych sekund.Oj Teoniki to naprawdę wielki talent...
Utwór Tomasza Mirta Disintegration of Artificial Idiophones to następna kompozycja, która urzekła mnie swym bogactwem kolorystycznym. Kompozytor używa syntezatora modułowego dzięki czemu utwór uzyskuje nieco oldschoolowy charakter. Niezwykła migotliwość i bogactwo tkanki dźwiękowej wpisane jest jednocześnie w bardzo logiczną formę, co czyni go niezwykle frapującym w odbiorze. Cezary Duchnowski w swej tym razem zaskoczył mnie pozytywnie, gdyż skomponował dzieło o nieco noisowym charakterze, zimne i surowe, lecz jednocześnie traktujące przetworzenia instrumentów perkusyjnych w dość mechaniczny sposób. Dokonania Duchnowskiego niekiedy potrafią rozczarować lecz jego Etiuda na drugie uderzenie w talerz to kawał dobrej muzyki. Z kolei Miłosz Pekala w również skupia się na dżwiękach perkusyjnych jako szkielecie swojej kompozycji. Utwór jest nieco minimalistyczny w charakterze, na plan pierwszy wysuwa się raczej rytm niż sama barwa ale efekt końcowy jego Noise Study for Percussion and Elektronic Devices pozostawia pozytywne wrażenie.
Etiude Semi-Concrete. Study for Many Strokes on Different Object for Objectofones and Guitars Wojciecha Błażejczyka to kolejna frapująca dźwiękowa opowieść. Kompozycja niezwykle bogata, składająca się z zazębiających się z sobą migotliwych iskrzących bloków, które ukazują niezwykłą wyobraźnie kompozytora. Pod koniec utworu pojawia się wyraźny rytm, trochę kojarzący mi się ze Świętem Wiosny Strawińskiego....zaskakująca kompozycja!!!
Hubert Zemler w Ballad on B20 z kolei postawił na pewną lapidarność i nieco minimalistyczno-dronowy styl. Zwięzła, ciekawa i nie nużąca kompozycja. Album kończy Study on One Cymbal Stroke-Musique Concrete. Małych Instrumentów. Paweł Romańczuk z kolegami inspirując się Etiuda Kotońskiego pokazał niezwykła pomysłowość ale też sporo poczucia humoru.
Płyta naprawdę zaskakująca, bardzo urozmaicona muzycznie i pokazująca niezwykle pozytywne oblicze rodzimej sceny Muzyki Nowej jednocześnie uwidaczniająca ogromny wpływ nie tylko Kotońskiego ale całej artystycznej spuścizny Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Poniżej Etiuda Kotońskiego https://youtu.be/A88qOh5nuRU

i kompozycja Teoniki Rożynek https://soundcloud.com/teonikirozynek/e ... a-sprezyne
Avatar użytkownika
hymnkus
Słuchacz
Słuchacz
 
Posty: 54
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1984

Poprzednia strona

Powrót do Nagrania i sklepy muzyczne
cron