Strona główna forum Inne Dyskusje na inne tematy

Czyli tzw. Hyde Park: tutaj możesz wypowiedzieć się na każdy temat niezwiązany z główną tematyką forum

Groteskowo o I. Archeologicznym Konkursie Chopinowskim

Postprzez Chiarodiluna » niedziela, 10/06/18, 14:49

Już wkrótce I. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.

Obrazek

Osobiście mam wstępnie stosunek dalece sceptyczny.

W prawdziwym Hyde Park’u prawie wszystko jest dopuszczalne. Ten specjalny dział naszego Forum chyba pozwala na stosowanie np. kontrowersyjnych przerysowań, zatem na takowe sobie pozwolę. Chociaż będzie w tym wszystkim i nuta prawdziwych przemyśleń i wniosków za nimi płynących:

1. Łatwo jest wydawać z budżetu instytucji (NIFC) nie do końca swoje pieniądze, bo pozyskiwane od sponsorujących instytut ogromnych przedsiębiorstw skarbu państwa. Może można by to było robić z głębszym przemyśleniem ?

2. Może lepiej byłoby dofinansować i jeszcze bardziej uatrakcyjnić rozsławioną już w całym świecie edycję „prawdziwego” Międzynardowego Konkursu Chopinowskiego ? Czyżby nie było już rzeczy do poprawienia ? Ostatni był dalece udany, ale i tak jest nad czym popracować.

3. Może można by się było powstrzymać od zamawiania drogich replik przestarzałych inżynieryjnie fortepianów z epoki w zagranicznych manufakturach ?

Obrazek

Postrzegam ten konkurs jako nieco sztuczny twór, zorganizowany w związku z obchodami stulecia niepodległości, być może także nie bez jakiegoś pomniejszego wizerunkowego związku z obowiązującą narodowosocjalistyczną polityką.
Romanticism is not dead, ...i hope.
Chiarodiluna
Miłośnik
Miłośnik

Re: Groteskowo o I. Archeologicznym Konkursie Chopinowskim

Postprzez Magnus » niedziela, 10/06/18, 15:09

Jasne, że to swojego rodzaju odgrzanie kotleta ale z drugiej strony co mają począć osoby z artystycznym wykształceniem w dobie kapitalizmu i nastawienia gospodarki tylko i wyłącznie na przemysł? Zobaczymy, co z tego wyjdzie nie mówię tak, nie mówię nie :) Chociaż nigdy nie byłem zwolennikiem tego rodzaju wykonań które wydają mi się raczej przerostem formy nad treścią. Nie nastawiajmy się negatywnie :)
"Dałeś mnie najkrótsze życie
I najmocniejsze uczucie. -"
Magnus
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1995

Postprzez Chiarodiluna » niedziela, 10/06/18, 15:19

A tak, ten argument ludzki do mnie przemawia. Jeśli młodzi artyści z raczej niewesołymi perspektywami na przyszłość dzięki temu wydarzeniu odnajdą chwilowo sens pracy lub otworzy im to drogę zawodową na przyszłość to warto.
Chiarodiluna
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Arturo » niedziela, 10/06/18, 15:21

Chiarodiluna może Ty w ogóle nie lubisz Chopina? Było już kilka takich osób na tym forum, które sobie po pewnym czasie to uświadomiły. Jedna nawet opuściła forum właśnie z takiego powodu, że tu "sami chopinowcy"
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Arturo
Erudyta
Erudyta

Rok urodzenia: 1988

Postprzez Chiarodiluna » niedziela, 10/06/18, 15:54

Przeciwnie, Chopina uwielbiam, ale brzemienia starych fortepianów nie darzę sentymentem. Tak już mam. Nic na to nie poradzę. Dźwięk musi brzmieć pięknie. Dla każdego pewnie oznacza to coś odmiennego. Nie oznacza to, że nie zmodyfikuję poglądu w przyszłości lub po powyższym wydarzeniu muzycznym.

A przecież napisałem, że wpis ma parametry groteskowe. W Hyde Park’u można, ...dozwolone.
Chiarodiluna
Miłośnik
Miłośnik

Powrót do Dyskusje na inne tematy