Strona główna forum Muzyka klasyczna Wykonawcy

Wszystko o specjalistach w sferze wykonawczej muzyki klasycznej: zespołach orkiestrowych, dyrygentach, pianistkach, skrzypaczkach, wiolonczelistach, itd.

Alfred Deller

Postprzez Gajusz_Swetoniusz » sobota, 14/01/17, 23:06

Alfred Deller (ur. 31 maja 1912 – zm. 16 lipca 1979) – angielski śpiewak operowy i dyrygent, popularyzator oraz orędownik powrotu do używania kontratenoru podczas odtwarzania utworów epoki renesansu i baroku. Znany z wykorzystywania rubato.

Naukę śpiewu rozpoczął w chórze swojej parafii. Po przejściu mutacji głosu, kontynuował śpiewanie w wysokim rejestrze, ostatecznie wykształcając kontratenor. W latach 1940-1947 śpiewał w chórach Katedry Canterbury oraz świętego Pawła w Londynie. W repertuar muzyki świeckiej został wprowadzony przez brytyjskiego kompozytora Michaela Tippetta pod koniec lat 40. Wykonywał głównie utwory kompozytorów okresu elżbietańskiego i restauracji oraz Henry'ego Purcella.

W 1950 roku sformował grupę muzyków, która pod nazwą Deller Consort wykonywała muzykę baroku. W 1960 roku występował w roli Oberona w operze Sen nocy letniej Benjamina Brittena. Partie Oberona zostały skomponowane przez Brittena z myślą o Dellerze.

Został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego (klasy Komandor orderu).

Zmarł w Bolonii w 1979 roku.

Kilka lat temu stałem się szczęśliwym posiadaczem płyty Music for A While & other songs rzeczonego śpiewaka i do dzisiaj jest jednym z moich ulubionych wykonawców.
Niestety na polskim rynku nie ma dostępnych zbyt dużo jego albumów. Jednym z kilku innych jakie znam jest podwójny John Dowland - Lute songs. Aczkolwiek tutaj tytuł może być wyjątkowo mylący, bo są na nim nie tylko pieśni ale także i sporo muzyki instrumentalnej.

Szkoda, że zajmował się tylko takim dosyć wąskim wycinkiem muzyki dawnej.

Tutaj kilka chyba najbardziej znanych nagrań:

https://www.youtube.com/watch?v=trOXaDeFeD4 Henry Purcell - Music for a while

https://www.youtube.com/watch?v=_PqqLWKGKck Jan Sebastian Bach - Msza H-moll Agnus dei

https://www.youtube.com/watch?v=r_aR3cOUYm8 John Dowland - Flow my tears

https://www.youtube.com/watch?v=ktz1zN1qO9g Henry Purcell - An Evening Hymn
Gajusz_Swetoniusz
Słuchacz
Słuchacz
 
Posty: 56
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1991

Powrót do Wykonawcy
cron