Strona główna forum Muzyka klasyczna Wykonawcy

Wszystko o specjalistach w sferze wykonawczej muzyki klasycznej: zespołach orkiestrowych, dyrygentach, pianistkach, skrzypaczkach, wiolonczelistach, itd.

Herbert von Karajan

Postprzez Tezeusz » piątek, 4/03/16, 20:17

Herbert von Karajan (ur. 5 kwietnia 1908 w Salzburgu, zm. 16 lipca 1989 w Anif koło Salzburga) – austriacki dyrygent, animator życia muzycznego.

Słynny i wielki dyrygent, był jedną z pierwszych osób, których nagrania muzyki poważnej poznałem. Pamiętam, że były to symfonie Beethovena dla Deutsche Grammophon. Nie umiałbym zliczyć, ile jego nagrań posiadam dzisiaj. Trudno się dziwić, w ciągu swego życia wykonał wielką pracę, utrwalając na płytach większość najwybitniejszej muzyki orkiestrowej w dziejach, często kilkakrotnie.

Lubicie Karajana?

Obrazek
Tezeusz
Wirtuoz
Wirtuoz

Rok urodzenia: 1990

Re: Herbert von Karajan

Postprzez kamski » niedziela, 6/03/16, 18:52

U mnie podobnie. Mój pierwszy własny zestaw płyt z muzyką klasyczną to komplet symfonii Beethovena wydawnictwa DG (nagranie z lat 1961-62).
Lubię też jego wykonania Griega i Brahmsa.

On sam na pierwszym miejscu zawsze stawiał muzykę Wagnera.

Karajan to niezwykle barwna osobowość, człowiek, który miał za życia ogromny wkład w popularyzację muzyki klasycznej. I co ciekawe, kiedy dokonywał licznych nagrań, nie było to taką codziennością jak jest to w dzisiejszych czasach, niektórzy utrwalanie muzyki na nośnikach traktowali trochę jak awangardę.
Ostatecznie tymi setkami nagrań szerokiej gamy kompozytorów Austriak zapewnił sobie swoistą nieśmiertelność :)

Niechlubną kartą w jego życiorysie i tematem tabu dla niego samego były czasy drugiej wojny światowej (Należał do partii nazistowskiej).

Jeśli ktoś jest zainteresowany barwną historią tego pana to gorąco polecam lekturę biografii pióra Richarda Osborne'a, niestety niedostępną w języku polskim.
kamski
Meloman
Meloman

Re: Herbert von Karajan

Postprzez GeorgTelemann » sobota, 8/07/17, 16:16

O Karajanie opinie są bardzo skrajne. Od wspaniałych do najgorszych.

Wielu ludzi uważa, że swoje najlepsze nagrania zrealizował w latach 50 (i wcześniej), a za te z lat 70 i 80 nie ma się po co zabierać. Ja się z tym po części zgadzam jednak nie można wrzucać wszystkich nagrań z tego do jednego worka. Np. wykonania Brucknerowskich symfonii, nagranych pod koniec życia z Wiedeńczykami są jednymi z najlepszych. Ponadto bardzo cenię po jego batutą nagrania symfonii Beethovena (głównie to z lat 60, ale nie tylko), symfonii Brahmsa, Mahlera i Czajkowskiego. No i oczywiście opery Pucciniego... ;)
GeorgTelemann
Audiofil
Audiofil

Rok urodzenia: 2002

Powrót do Wykonawcy