Strona główna forum Muzyka klasyczna Wykonawcy

Wszystko o specjalistach w sferze wykonawczej muzyki klasycznej: zespołach orkiestrowych, dyrygentach, pianistkach, skrzypaczkach, wiolonczelistach, itd.

Dyrygenci

Postprzez DeeDee » niedziela, 15/06/14, 19:22

Oglądanie koncertów (np. na Mezzo :) ) ma tę ogromną zaletę, że można z bliska widzieć pracę dyrygenta. I nie chodzi mi tylko o technikę, ale o emocje czy kontakt z muzykami.
Oto jedno z moich odkryć: Valery Gergiev

https://www.youtube.com/watch?v=SQNymNaTr-Y

A przy okazji: czy zgadzacie się z tezą, że muzycy lepiej czują muzykę kompozytorów swojej grupy etnicznej ?
DeeDee
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1976

Re: Dyrygenci

Postprzez Urlicht » niedziela, 15/06/14, 19:41

Realizator używa wielu kamer i zbliżeń, zarówno pokazując dyrygenta, jak i poszczególne instrumenty, czy sekcje, które w danym momencie "grają pierwsze skrzypce". To bardzo wzbogaca przekaz (chociaż niektórych może rozpraszać) i jest o niebo lepsze niż amatorskie ujęcie od przodu przez jedną kamerę, co niekiedy widać w You Tube.
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez DeeDee » niedziela, 15/06/14, 19:54

fakt- czasem nie mogę oderwać wzroku od dyrygenta, ale on jest dopełnieniem instrumentu, jakim jest orkiestra, więc mnie osobiście nie rozprasza :)
DeeDee
Meloman
Meloman

Postprzez Urlicht » niedziela, 15/06/14, 20:08

Rozproszenie dotyczy odbioru samej muzyki.
Jak zrównoważyć obraz z dźwiękiem? I jedno i drugie jest fascynujące. Ruchy dyrygenta, skrzypka, flecisty, ich mimika, cieknący po twarzy pot, stroje, odwaracanie kartek nut opartych o fortepian, itd, itd.
Czasami chciałbym być kimś spoza tzw. cywilizacji, kimś z amazońskiej dżungli. Nie znam historii muzyki (co poniekąd jest prawdą), nie widziałem nigdy instrumentów, nie wiem jak wydobywane są dźwięki. Mam zamknięte oczy i nagle słyszę rozpoczynającą się symfonię, czy też inny utwór klasyczny. Ciekawy jestem własnych odczuć.
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez DeeDee » niedziela, 15/06/14, 20:10

wystarczy wpuścić dresa do filharmonii i zapytać :P
DeeDee
Meloman
Meloman

Postprzez rzępoła » środa, 18/06/14, 23:00

Obce kultury to nie to samo, co dresi. Dresi są jednak intelektualnie ubożsi, co nie musi tyczyć się Indianina.
Od przyszłego roku będę się uczyć dyrygentury. :serce:
rzępoła
Meloman
Meloman

Postprzez Urlicht » czwartek, 19/06/14, 07:17

rzępoła napisał(a): Od przyszłego roku będę się uczyć dyrygentury. :serce:

A to tego trzeba się uczyć?! :szok: :szok: Czy dyrygent, to nie taki ktoś, kto w prawej dłoni trzyma patyczek ( :dyrygent: ), którym macha w różny sposób. Ma też chyba drugie zadanie: pocić się ( :diabel: :diabel: ;) )

Z niecierpliwością czekamy na Twoje relacje :) :)
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez Arturo » czwartek, 19/06/14, 21:10

Jeśli chodzi o Indian amazońskich to pewni antropolodzy zabrali do nich najróżniejsza muzykę(nie tylko klasyczną) i najbardziej podobał im się Bach. :)
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Arturo
Erudyta
Erudyta

Rok urodzenia: 1988

Postprzez rzępoła » piątek, 20/06/14, 14:32

Ja słyszałam, że Beethoven. ;)
Trzeba się uczyć. ;) Na razie będę miała dyrygenturę chóralną, czyli bez patyczka. Też czekam na to z niecierpliwością. :D
rzępoła
Meloman
Meloman

Postprzez Lady Makbet » niedziela, 22/06/14, 00:54

Urlicht napisał(a):
rzępoła napisał(a): Od przyszłego roku będę się uczyć dyrygentury. :serce:

A to tego trzeba się uczyć?! :szok: :szok: Czy dyrygent, to nie taki ktoś, kto w prawej dłoni trzyma patyczek ( :dyrygent: ), którym macha w różny sposób. Ma też chyba drugie zadanie: pocić się ( :diabel: :diabel: ;) )

Z niecierpliwością czekamy na Twoje relacje :) :)

Też niecierpliwie czekam na relacje. Zawsze fascynował mnie sposób, w jaki jedna osoba tworzy z całej orkiestry jeden wielki instrument. :)
Lady Makbet
Adept
Adept

Rok urodzenia: 1991

Postprzez Tezeusz » poniedziałek, 20/07/15, 22:41

Mój ulubiony dyrygent to chyba Carlos Kleiber. Nie tylko pozostawił po sobie kilka nadzwyczajnie dobrych wykonań dzieł wszelakich, ale i dyrygował elegancko, jak prawdziwy książe. Podobnie Herbert von Karajan, choć nie wszystkie jego nagrania cenię.
Tezeusz
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1990

Postprzez Madame Glissando » wtorek, 21/07/15, 15:45

Też lubię Kleibera i Karajana. A po za tym Bernsteina i Kubelika. ;)
Madame Glissando
Erudyta
Erudyta

Postprzez Tezeusz » wtorek, 21/07/15, 15:48

Bernstein był na starość bardzo zabawny. Mimika jego twarzy czasami powalała. Pamiętam nagranie któregoś z koncertów fortepianowych Beethovena (z Zimermanem), w czasie którego w pewnym momencie wyglądał jakby wpadł w szał.
Tezeusz
Znawca
Znawca

Postprzez Madame Glissando » wtorek, 21/07/15, 15:50

Madame Glissando
Erudyta
Erudyta

Postprzez Tezeusz » wtorek, 21/07/15, 15:51

Swoją drogą, prowadził kiedyś w telewizji jakiś muzyczny program, bodajże The Unanswered Question i później coś jeszcze. Oglądałaś kiedyś?
Tezeusz
Znawca
Znawca

Następna strona

Powrót do Wykonawcy