Strona główna forum Muzyka klasyczna Instrumenty

Wszystko, co związane z przyrządami wytwarzającymi dźwięk, dzięki którym powstaje muzyka płynąca do naszych uszu.

Re: Muzyka na instrumentach z epoki

Postprzez kaloryferarz » piątek, 30/08/19, 09:04

Z całym szacunkiem, ale gdzie potem mają wykorzystać takie doświadczenie? Przy lepieniu pierogów? :) Wiadomo, że doświadczenie z gry wykorzystuje się w grze :)
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1985

Postprzez Prem » czwartek, 16/01/20, 14:57

Nie znoszę instrumentów historycznych. Poza nielicznymi wyjątkami są to po prostu instrumenty gorsze. W nielicznych przypadkach takie wykonania są interesujące, częściej są czymś brzmiącym inaczej ale czy lepiej to nie wiadomo, a najczęściej są rzępoleniem, którego nie da się słuchać. Jeśli komuś się to podoba - w porządku, jego gust. Mnie się nie podoba.
Jest dla mnie niezrozumiałe to dążenie do uzyskania brzmienia oryginalnego. Należy dążyć do uzyskania brzmienia najlepszego. A argument, że na takim instrumencie grał kompozytor, jest niedorzeczny. Grał, bo nie miał nic lepszego. Nie wiadomo, co by wybrał gdyby mógł wybierać, a nawet jeśli, to czy trzeba koniecznie grać na tym, na czym grał kompozytor?
Z podobnych przyczyn nie lubię wykonań dawnych oratoryjnych dzieł przez głosy chłopięce, a już pasjami nie znoszę, jak solistą sopranem jest chłopiec, który po prostu nie jest w stanie zaśpiewać swojej partii dobrze.
Prem
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1965

Postprzez Arturo » niedziela, 23/02/20, 21:31

Prem napisał(a):A argument, że na takim instrumencie grał kompozytor, jest niedorzeczny.

Mocne słowa. To jest właśnie najwłaściwszy argument ponieważ oparty na jakichś faktach, a nie przypuszczeniach. Rozumiem, że "rzępolenie" to dobry argument. :D Chyba w niektórych przypadkach da się tego jednak słuchać skoro istnieją wykonawcy i słuchacze takich instrumentów. Czy to aż tak niewielka liczba słuchaczy?
Ciekawe jakie to jest brzmienie najlepsze? Najgłośniejsze? ;)

kaloryferarz napisał(a):Z całym szacunkiem, ale gdzie potem mają wykorzystać takie doświadczenie? Przy lepieniu pierogów? :) Wiadomo, że doświadczenie z gry wykorzystuje się w grze :)

Jak zwykle kaloryferarz nic nie zrozumiał. ;) Mówiąc krótko są przypadki gdzie wykonanie na instrumencie historycznym uwypukla pewne niuanse, których może być nie słychać na nowszym instrumencie. Owszem może być odwrotnie jednak usłyszenie chociaż raz w życiu jak słyszał dany utwór kompozytor jest czymś całkiem logicznym i nikomu jeszcze nie zaszkodziło. ;)
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Arturo
Erudyta
Erudyta

Rok urodzenia: 1988

Postprzez Prem » niedziela, 1/03/20, 13:41

Nie kwestionuję faktów, że kompozytor używał takich instrumentów. Kwestionuję tylko, że jest to argument za tym, żeby ich używać nadal. Po to chyba jakiś postęp został wykonany, żeby z niego korzystać, a nie żeby cofać się do tego, co było. Jeśli dla kogoś gra na instrumentach historycznych jest najlepsza, niech tak słucha. Dla mnie jest bez sensu i odnoszę wrażenie, że większość tych historycznych grajków nie zastanawia się w ogóle nad tym, tylko przyjmuje grę na instrumentach historycznych jako dogmat. I narzuca ten dogmat innym. A to już mi się nie podoba.
Owszem może być odwrotnie jednak usłyszenie chociaż raz w życiu jak słyszał dany utwór kompozytor jest czymś całkiem logicznym i nikomu jeszcze nie zaszkodziło

Z tym akurat się zgadzam. Z jednym zastrzeżeniem - i tak nie usłyszymy utworu tak, jak go słyszał kompozytor, bo do tego potrzeba odtworzyć całą masę detali, z tamtejszą atmosferą włącznie. A to w większości jest nie do odtworzenia. I jeden raz w życiu, może dwa, wystarczy. Przynajmniej dla mnie.
Prem
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez zn21 » niedziela, 21/06/20, 08:16

Prem - chyba zgodzisz się, że barok zdecydowanie lepiej brzmi na starych instrumentach niż na współczesnych?
zresztą to pole zostało już oddane że tak powiem sloganem sportowym walkowerem i zdominowane przez tzw. barokowców. Ale i symfonie Mozarta i w ogóle XVIII wieku mają lepsze brzmienie. Dla mnie i XIX wiek orkiestrowo brzmi lepiej na flakach.
Zgadzam się z Tobą, że fortepian współczesny może brzmieć nie tyle lepiej ale zdecydowanie lepiej. Ja mimo, że jestem wielbicielem starych instrumentów to jedynym wyjątkiem jest fortepian. Tu nastąpił ogromny postęp i nie na razie Chopin jak dla mnie tylko na współczesnym fortepianie.
Ale taki obój to instrument, który wyjątkowo stracił na brzmieniu i wolę barokowy niż współczesny!
zn21
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1968

Postprzez Prem » czwartek, 13/08/20, 14:41

zn21 napisał(a):Prem - chyba zgodzisz się, że barok zdecydowanie lepiej brzmi na starych instrumentach niż na współczesnych?

Właśnie z tym się nie zgodzę. Zdarzaają się pojedyńcze przypadki, ale jako reguła się z tym nie zgodzę.
Powtórzę: Jeśli ktoś woli muzykę dawną na instrumentach dawnych - jego gust, nie ma co kwestionować. Ale ja wolę instrumenty obecne i też nie widzę powodu, żeby ktoś to kwestionował.
Prem
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez zn21 » czwartek, 27/08/20, 22:37

kantaty Bacha wykonane w tzw romantycznym stylu z dużą orkiestrą jak to robiono 70 lat temu to dziś brzmi jak parodia, tobie to też nie przeszkadza prem?
zn21
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1968

Postprzez schubertpączek » sobota, 29/08/20, 06:33

Nie zastanawiałem się nad tym, może lepsze są czasem gorsze, a może gorsze są czasem lepsze? Jaki instrument by nie był liczy się interpretacja, nie raz słyszałem takie wykonania których gdybym nie usłyszał gdzieś indziej nic by dla mnie nie znaczyły.
schubertpączek
Znawca
Znawca

Postprzez Arturo » wtorek, 15/09/20, 16:22

zn21 napisał(a):kantaty Bacha wykonane w tzw romantycznym stylu z dużą orkiestrą jak to robiono 70 lat temu to dziś brzmi jak parodia

Mógłbyś dać jakiś link z przykładem? Chętnie się z tego pośmieje. :D
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Arturo
Erudyta
Erudyta

Poprzednia strona

Powrót do Instrumenty