Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Muzyka klasyczna dookoła nas

Dział o obecności muzyki klasycznej w świecie, w kulturze masowej, również o odniesieniach do niej w innych dziedzinach sztuki (filmie, literaturze, malarstwie)

Muzyka w komunikacji miejskiej.

Postprzez clavia » sobota, 29/03/14, 22:54

Jak mnie denerwują sytuacje. Czy w tramwaju czy w innej komunikacji ludzie słuchają na słuchawkach (głównie tzw. pchełki). Sama też tak robiłam kiedyś, ale zmądrzałam po zakochaniu w klasyce (teraz tylko w domu ew. ogrodzie). Moi rodzice wychowani czasach, kiedy nie było nawet walkamanów (muzyka tylko w domu) i żyją, są szczęśliwi. Ci ludzie w tramwajach słuch psują (ok ich sprawa), ale mi słuchawki kojarzą się z tym, że używa się ich po to by inni nie słyszeli muzy. Z kolei jak jadę np. pociągiem to mogę po słowa utworów powtarzać nawet jak osoba siedzi trochę dalej. To, że ktoś lubi np. Madonne nie oznacza, że inni pasażerowie mają też tego słuchać. Was też to wkurza?
"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
clavia
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1989

Re: Muzyka w komunikacji miejskiej.

Postprzez DeeDee » sobota, 29/03/14, 23:04

Najbardziej mnie denerwują baardzo młodzi ludzie na ulicy czy w tramwaju, którzy puszczają muzykę przez głośniki w telefonie .
Totalna ignorancja :(
DeeDee
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1976

Postprzez rzępoła » niedziela, 30/03/14, 00:26

Słuchawki nie są dla innych tylko dla Ciebie - żebyś mogła się zamknąć w swoim świecie. ;)
rzępoła
Meloman
Meloman

Postprzez Urlicht » niedziela, 30/03/14, 00:46

clavia napisał(a): Z kolei jak jadę np. pociągiem to mogę po słowa utworów powtarzać nawet jak osoba siedzi trochę dalej. To, że ktoś lubi np. Madonne nie oznacza, że inni pasażerowie mają też tego słuchać.

Clavio: powinnaś mieć ze sobą odtwarzacz mp3 i gdy słyszysz drażniący Ciebie utwór zakładasz słuchawki i włączasz swoją muzę. ;) :)
Dla przykładu:
• Madonna – Ave Maria Bacha (z Ave Maria masz więcej niż jedną możliwość);
• Justin Bieber - Passacaglia Heinricha Ignaza Bibera
• Ewa Farna – muzyka z kościoła farnego , np. Magnificat Monteverdiego albo jakiś chór gregoriański.

DeeDee napisał(a):Najbardziej mnie denerwują baardzo młodzi ludzie (...) w tramwaju, którzy puszczają muzykę przez głośniki w telefonie .

DeeDee - zajmuj miejsce bliżej kierowcy, który powinien prosić o ściszenie muzyki ze względów bezpieczeństwa (dźwięk pojazdu uprzywilejowanego w akcji może być słyszany zbyt późno).

rzępoła napisał(a):Słuchawki nie są dla innych tylko dla Ciebie - żebyś mogła się zamknąć w swoim świecie. ;)

To prawda.
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez clavia » niedziela, 30/03/14, 10:41

Urliht napisał(a):Clavio: powinnaś mieć ze sobą odtwarzacz mp3 i gdy słyszysz drażniący Ciebie utwór zakładasz słuchawki i włączasz swoją muzę. ;) :)
Dla przykładu:
• Madonna – Ave Maria Bacha (z Ave Maria masz więcej niż jedną możliwość);
• Ewa Farna – muzyka z kościoła farnego , np. Magnificat Monteverdiego albo jakiś chór gregoriański.
Ciekawy pomysł ale klasyki nie powinno słuchać byle gdzie (ulice, tramwaje)
clavia
Znawca
Znawca

Postprzez Urlicht » niedziela, 30/03/14, 15:00

clavia napisał(a): (...) klasyki nie powinno słuchać byle gdzie (ulice, tramwaje)

Muzyki można słuchać wszędzie, nawet w świecie, w którym odczuwanie, wyrażanie emocji, piękno – w tym muzyka klasyczna – są ZAKAZANE.

http://www.youtube.com/watch?v=wDM4rFivqlI [ Equilibrium – chyba najbardziej poruszający fragment filmu].
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez rzępoła » niedziela, 30/03/14, 15:39

Urlicht napisał(a):• Madonna – Ave Maria Bacha (z Ave Maria masz więcej niż jedną możliwość);

Sprytny pomysł, ale budzi moje podejrzenie ta naturalność z jaką przyjmujesz umiejętność rozpoznania piosenki czy to Madonny, czy Biebera. :P
rzępoła
Meloman
Meloman

Postprzez Urlicht » niedziela, 30/03/14, 15:58

rzępoła napisał(a):
Urlicht napisał(a):• Madonna – Ave Maria Bacha (z Ave Maria masz więcej niż jedną możliwość);

Sprytny pomysł, ale budzi moje podejrzenie ta naturalność z jaką przyjmujesz umiejętność rozpoznania piosenki czy to Madonny, czy Biebera. :P

Spokojnie 8) Chociaż nieobce są mi różne gatunki muzyki, to jednak na powyższe obszary w ogóle nie wchodziłem. Zauważ, że nawet przeglądając strony z informacjami natknąć się można na te nazwiska ( w końcu są to postacie [nie cierpię formy "postaci"] medialne ). Słyszałem jedynie Madonnę.

Zwracałem tu też uwagę na 'zbieżność':
Madonna - Ave Maria
Bieber - Biber
Farna - farny
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez rzępoła » niedziela, 30/03/14, 23:57

No wiem, że zwracałeś, dlatego się z tego śmiałam... A jednak sugerowałeś rozpoznanie ze słuchu, to się nieśmiało odzywam. :P
rzępoła
Meloman
Meloman

Postprzez Lady Makbet » niedziela, 22/06/14, 01:11

clavia napisał(a):Jak mnie denerwują sytuacje. Czy w tramwaju czy w innej komunikacji ludzie słuchają na słuchawkach (głównie tzw. pchełki). Sama też tak robiłam kiedyś, ale zmądrzałam po zakochaniu w klasyce (teraz tylko w domu ew. ogrodzie). Moi rodzice wychowani czasach, kiedy nie było nawet walkamanów (muzyka tylko w domu) i żyją, są szczęśliwi. Ci ludzie w tramwajach słuch psują (ok ich sprawa), ale mi słuchawki kojarzą się z tym, że używa się ich po to by inni nie słyszeli muzy. Z kolei jak jadę np. pociągiem to mogę po słowa utworów powtarzać nawet jak osoba siedzi trochę dalej. To, że ktoś lubi np. Madonne nie oznacza, że inni pasażerowie mają też tego słuchać. Was też to wkurza?

Kwestia słuchawek? Odkąd zainwestowałam trochę pieniędzy w słuchawki nauszne, a dzięki darmowemu streamingowi mam w telefonie dostęp do setek tysięcy płyt nie ruszam się z domu bez tego zestawu. Autobus, tłok, gorąco, nerwowo, jadę na stresujący egzamin. Zakładam słuchawki włączam np. Bacha i mam 20 minut na skupienie się i zrelaksowanie. Zgadzam się, że słuchawki douszne nie nadają się do muzyki klasycznej. Nie wytłumiają otoczenia, nie pozwalają usłyszeć nawet połowy zapisanych dźwięków.

Odpowiadając na drugi zarzut - siedzący obok nie słyszą muzyki. Niejednokrotnie już to sprawdzałam. To kwestia wytłumiania dźwięku.
Lady Makbet
Adept
Adept

Rok urodzenia: 1991

Postprzez Arturo » piątek, 15/08/14, 13:56

Urlicht napisał(a):Zwracałem tu też uwagę na 'zbieżność':
Madonna - Ave Maria
Bieber - Biber
Farna - farny

Sorry za OT, ale nie mogłem sie powstrzymać :lollol: http://assets.gcstatic.com/u/apps/asset ... 05089.jpeg
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Arturo
Erudyta
Erudyta

Rok urodzenia: 1988

Postprzez clavia » piątek, 15/08/14, 17:38

NIezłe. Ja lubię Biebera ale tego z lewej. :)
clavia
Znawca
Znawca

Postprzez clavia » niedziela, 20/08/17, 23:23

Ostatnio jechałam WKDką i kobieta słysząc Chopina (miałam głośniej w słuchawkach, gdyż w np. metrze ledwo słyszałam) założyła swoje. I to mi się podoba, a nie jak ktoś krzywo patrzy.
clavia
Znawca
Znawca

Powrót do Muzyka klasyczna dookoła nas