Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Muzyka klasyczna dookoła nas

Dział o obecności muzyki klasycznej w świecie, w kulturze masowej, również o odniesieniach do niej w innych dziedzinach sztuki (filmie, literaturze, malarstwie)

Orkiestra pod batutą robota?

Postprzez ZadeR » poniedziałek, 11/09/17, 23:38

We Włoszech już tak :D

Już 12 września w Teatro Verdi w Pizie odbędzie się wyjątkowy koncert. Wystąpi Andrea Bocelli i orkiestra Lucca Philharmonic pod batutą niejakiego YuMiego. To częściowo humanoidalny robot stworzony przez szwajcarską firmę ABB, który od dłuższego czasu uczy się tego fachu.

„YuMi cechuje się bardzo wysokim poziomem płynności ruchów. [...] Opanował pełną niuansów technikę w stopniu pozwalającym zastąpić dyrygenta-człowieka” – mówi Andrea Colombini z Teatro Verdi. Jego debiutancki występ będzie uroczystym wydarzeniem na zakończenie pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Robotów (w Pizie właśnie).

„Byłem podekscytowany zaawansowaną technologią zastosowaną w YuMim, która oferuje nowe możliwości realizacji sztuki i muzyki poprzez robota. Konfigurowanie interakcji między łokciem, przedramieniem i nadgarstkiem robota – z wykorzystaniem jego wszechstronności podczas kolejnych wymagających prób opanowania przedtaktów i akcentów metrycznych – zakończyło się sukcesem” – kontynuuje Colombini.

Dlatego też za kilka dni YuMi zaprezentuje swoje możliwości w kilku występach, między innymi: La donna è mobile Verdiego (z Andreą Bocellim) oraz O mio babbino caro Pucciniego (z Marią Luigią Borsi).

Wszyscy zaangażowani w ten projekt podkreślają, że YuMi to niesamowity wynalazek. Robot potrafi bowiem wiernie odwzorować ruchy prawdziwego dyrygenta. Zwracają jednak także uwagę na to, że on i jemu podobne maszyny nie zastąpią raczej ludzi, a to dlatego, że w muzyce klasycznej i operowej najważniejsza jest dusza, a tej robotom brak.
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/wlo ... obota.html
Avatar użytkownika
ZadeR
Audiofil
Audiofil
 
Posty: 190
Skąd: Wawa

Powrót do Muzyka klasyczna dookoła nas
cron