Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Muzyka klasyczna dookoła nas

Dział o obecności muzyki klasycznej w świecie, w kulturze masowej, również o odniesieniach do niej w innych dziedzinach sztuki (filmie, literaturze, malarstwie)

Ucieczka od muzyki klasycznej.

Postprzez Urlicht » czwartek, 26/01/17, 23:31

Za mną trzecia próba ucieczki od muzyki klasycznej. Powrót oznaczał uświadomienie sobie, że od niej nie można i nie powinno się uciekać. Dlaczego w ogóle pojawiła się myśl o potrzebie ucieczki? To skomplikowane zagadnienie. Najważniejsze jest zrozumienie, że nie ma nic (dopuszczam ewentualność istnienia czegoś takiego) piękniejszego na świecie od muzyki poważnej. Gdzie można zetknąć się z takim wachlarzem emocji?!
Muzyka poważna, to czyste piękno - pulchritudo purissimam.
Urlicht
Wirtuoz
Wirtuoz

Re: Ucieczka od muzyki klasycznej.

Postprzez Arturo » czwartek, 26/01/17, 23:38

Ale czy to na pewno powód, że by zakładać nowy wątek? ;) A po co próbowałeś uciec? Przecież to nie szkodzi. :)
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Arturo
Wirtuoz
Wirtuoz

Rok urodzenia: 1988

Postprzez schubertpączek » wtorek, 31/01/17, 00:39

Mimo tego iż podziwiam sztukę, muzykę czy ludzkie piękno/urodę jestem tego świadom że piękno nie istnieje.
schubertpączek
Wirtuoz
Wirtuoz

Postprzez Winicjusz » środa, 8/02/17, 06:48

Może zabrzmi to jak samochwalstwo i nawet dla niektórych trochę dziwne, ale ja nie miałbym gdzie "uciekać" od klasyki, bo od prawie 9-ciu lat DOSŁOWNIE niczego poza nią nie słucham (w sensie, że innych gatunków... no może trochę muzyki ludowej, lecz w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że to samo ;) ) I jak dotąd nie czułem potrzeby odpoczynku, zmiany gatunku a nawet poszerzenia preferencji o muzykę współczesną jako podgatunek klasycznej. Cały mój muzyczny świat zamyka się w utworach okresu od wczesnego baroku do końca romantyzmu i obawiam się - lepiej - jestem pewny, że tak już pozostanie...
Winicjusz
Audiofil
Audiofil

Rok urodzenia: 1995

Postprzez Urlicht » niedziela, 12/02/17, 20:24

Winicjusz napisał(a):Może zabrzmi to jak samochwalstwo i nawet dla niektórych trochę dziwne, ale ja nie miałbym gdzie "uciekać" od klasyki,

OK.
Urlicht
Wirtuoz
Wirtuoz

Postprzez schubertpączek » środa, 15/02/17, 04:00

Jak można nazywać się cywilizowanym człowiekiem mającym świadomość istnienia tylu geniuszy muzycznych i nie słuchać takich klasyków jak Queens, Scorpions, Budka Suflera, Lady Punk, The Bee Gees, Lennon, Presley, Chris DeBurgh, Dire Straits i wiele, wiele innych? :D
schubertpączek
Wirtuoz
Wirtuoz

Postprzez Arturo » środa, 15/02/17, 11:50

Trochę się zgadzam, ale podałeś w większości tak niefortunne przykłady, że jakby oprócz klasyki były tylko te zespoły to robiłbym tak jak Winicjusz. I nie Queens tylko Queen.
Arturo
Wirtuoz
Wirtuoz

Postprzez schubertpączek » środa, 15/02/17, 23:16

Zapomniałem o Madonnie, można nie słuchać klasyki żyjąc w 21 wieku ale nie słuchać, a już nie znać Madonny w 21 wieku to z takim człowiekiem musi być coś dziwnego. :)
schubertpączek
Wirtuoz
Wirtuoz

Postprzez Urlicht » czwartek, 16/02/17, 01:16

Sugerujesz, że ktoś taki, to:

https://m.youtube.com/watch?v=YRbBorZR6VU
???
Urlicht
Wirtuoz
Wirtuoz

Postprzez schubertpączek » czwartek, 16/02/17, 01:40

Sugeruje iż drażni mnie rozpowszechnianie znanej klasyki tak ponadczasowej że zakrawającej już na miarę nicości :D
schubertpączek
Wirtuoz
Wirtuoz

Postprzez Arturo » czwartek, 16/02/17, 13:12

schubertpączek napisał(a):Zapomniałem o Madonnie, można nie słuchać klasyki żyjąc w 21 wieku ale nie słuchać, a już nie znać Madonny w 21 wieku to z takim człowiekiem musi być coś dziwnego. :)

Argument typu, że ktoś jest dziwny to już takie za przeproszeniem wieśniactwo intelektualne czyli po prostu ograniczony umysł. Wolę być dziwny niż nie mieć własnego zdania. To dla mnie nawet komplement. Nie bój się. Madonnę, którą nazywasz geniuszem i jej nudną, banalną muzykę i tak wszyscy znają.
schubertpączek napisał(a):Sugeruje iż drażni mnie rozpowszechnianie znanej klasyki tak ponadczasowej że zakrawającej już na miarę nicości :D

Juz kiedyś Ci pisałem, że jak nie lubisz klasyki to nikt Cie tu nie trzyma na siłę. :) Klasyka nie jest nawet w 10% tak znana i rozpowszechniana jak zespoły, które wymieniłeś.
Arturo
Wirtuoz
Wirtuoz

Postprzez Verbal » czwartek, 16/02/17, 14:50

Urlicht napisał(a):Z. Dlaczego w ogóle pojawiła się myśl o potrzebie ucieczki? .

A to jest ciekawe - dlaczego ?

Urlicht napisał(a): Gdzie można zetknąć się z takim wachlarzem emocji?!
.

Imho teatr - dobry rzecz jasna.

Btw Wczoraj odpakowałem z folii ( sic!) dwie płyty kupione chyba ze 2 lata temu - Hatfield & The North i Anthony Phillips'a - niby OK ale w sumie zerowe emocje. Muzyka poważna je zmiażdżyła.

schubertpączek napisał(a): klasyki tak ponadczasowej że zakrawającej już na miarę nicości :D

Sałata słowna ?
Verbal
Audiofil
Audiofil

Rok urodzenia: 1965

Postprzez schubertpączek » czwartek, 16/02/17, 18:23

Ja tu sobie żartuje. Prawda jest taka że większość ludzi wcale nie słucha muzyki, muzyka jest dla młodych duchem, nie jest mitem że o muzyce najwięcej wie tylko młody niezależnie jakiej słucha, dopiero poźniej są odłamy - dziadkowe, śmieszne, poważne, młodzieżowe.
schubertpączek
Wirtuoz
Wirtuoz

Postprzez zn21 » niedziela, 3/12/17, 22:17

można powiedzieć, że z muzyki się wyrasta jak z wielu rzeczy w życiu. Ci którzy nie wyrastają jak wszyscy tu na forum zagłębiają temat w gatunku, który go pasjonuje. Zamiast popijając piwko przy kolejnym meczu przed TV (hobby większości facetów), ściągają sobie muzykę bądź to w pliku bądź na CD i z radością odsłuchują. Przy okazji czytając o kompozytorze i o utworze rozszerzając swoją wiedzę. Co by nie mówić sympatycy muzyki pop maja mniejsze możliwości niż melomani.
Ważne, że muzyka na nas działa czy to na żywo czy z płyty.
zn21
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1968

Powrót do Muzyka klasyczna dookoła nas