Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Internet, media i inne źródła

Miejsce do wymiany opinii na temat źródeł informacji o muzyce klasycznej: stron internetowych, stacji radiowych, kanałów telewizyjnych, książek, czasopism, artykułów, itp.

Książki na tematy muzyczne (opera)

Postprzez TomasZuc » poniedziałek, 26/11/18, 20:47

Szukam po bibliotekach różnych książek na temat opery, wykonawców, solistów, dyrygentów. Znajduję różne perełki, a czego nie znajduję w bibliotece, kupuję na wiadomym portalu. Zastanowiło mnie, że 100% tego, co kupiłem, to książki z bibliotek i dzisiaj zadałem pytanie w swojej bibliotece, jak to jest możliwe, że kupuję po 2 czy 3 zł książki w dobrym lub bardzo dobrym stanie?
Odpowiedź mnie rozbiła: ludzie tego nie czytają, więc sprzedajemy, by w to miejsce kupić, to, co ludzie czytają. Czyli popularne powieścidła, horrory i inne takie. Jak dla mnie, to jest barbarzyństwo, gdyż w ten sposób nie ma szans na to, by ludzie rozszerzali horyzonty, skoro nie mają nawet jak spotkać się z literaturą muzyczną (no chyba, że za taką uznamy biografię Freddiego Mercurego na przykład). A zainteresowani nie mają szansy na przeczytanie interesujących pozycji np Józefa Kańskiego, czy Janusza Łętowskiego...
Pozostaje dalej robić zakupy, ale nie ukrywam, że w takim mieście jak Wrocław, w jednej bibliotece powinien być zgromadzony księgozbiór różny od tego, co jest w "popularnych" bibliotekach.

Jak myślicie? (pytam, bo zamierzam się zwrócić do odpowiednich osób o takie działania, ale jestem ciekaw, czy to tylko moje przemyślenia i nie mają one związku z rzeczywistością, która obowiązuje wokół, a ja jestem odrealniony).

Pozdrówka
TomasZuc
Adept
Adept

Rok urodzenia: 1975

Re: Książki na tematy muzyczne (opera)

Postprzez chlebik » poniedziałek, 26/11/18, 20:56

Problemem bibliotek niestety jest bardzo często brak miejsca na półkach. Wolą zatem zajmować je 'literaturą popularną' (cokolwiek to nie znaczy) niż książkami, które może ktoś raz na 5 lat wypożyczy.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. In sweat.
chlebik
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1984

Re: Książki na tematy muzyczne (opera)

Postprzez TomasZuc » poniedziałek, 26/11/18, 21:48

chlebik napisał(a):Problemem bibliotek niestety jest bardzo często brak miejsca na półkach. Wolą zatem zajmować je 'literaturą popularną' (cokolwiek to nie znaczy) niż książkami, które może ktoś raz na 5 lat wypożyczy.

Dlatego właśnie rozmyślam nad jednym miejscem, gdzie byłoby można wypożyczyć literaturę, ale też multimedia związane z muzyką klasyczną, folkiem, jazzem. Mając wiedzę, że jest takie miejsce, osoby zainteresowane nie traciłyby czasu na przeszukiwanie katalogu w necie i podróży po mieście (dziś na przykład odwiedziłem w sumie 3 biblioteki, żeby zdobyć 4 książki).
TomasZuc
Adept
Adept

Rok urodzenia: 1975

Powrót do Internet, media i inne źródła