Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Internet, media i inne źródła

Miejsce do wymiany opinii na temat źródeł informacji o muzyce klasycznej: stron internetowych, stacji radiowych, kanałów telewizyjnych, książek, czasopism, artykułów, itp.

PRASA

Postprzez orvokki » piątek, 26/04/13, 16:21

jakie znacie wydawnictwa związane z muzyką klasyczną? bo mi przychodzi do głowy tylko "Presto" i "Muzyka 21". możecie jakieś polecić? czy korzystacie raczej z serwisów internetowych?
"Trzeba być kimś, jeśli chce się uchodzić za coś..." Ludwig van Beethoven
orvokki
Audiofil
Audiofil

Re: PRASA

Postprzez kamski » wtorek, 30/04/13, 16:43

orvokki napisał(a):jakie znacie wydawnictwa związane z muzyką klasyczną? bo mi przychodzi do głowy tylko "Presto" i "Muzyka 21". możecie jakieś polecić? czy korzystacie raczej z serwisów internetowych?

Jeśli bariera językowa nie jest problemem to polecałbym świetny brytyjski miesięcznik 'Gramophone'. Oprócz papierowych wydań mają też wersję elektroniczną.

'Presto' widziałem. Są na rynku od niedawna, ukazują się tylko 4 razy do roku i dopiero się wyrabiają. Jak dla mnie redakcja zuełnie niepotrzebnie chce muzyce klasycznej narzucić styl pop.
kamski
Audiofil
Audiofil

Postprzez orvokki » niedziela, 5/05/13, 21:49

dzięki serdeczne za podpowiedź, już looknęłam na wydanie internetowe "gramophone", bardzo fajne. :)

a z gazet papierowych przypomniałam sobie jeszcze jedną pozycję "twoja muza".
"Trzeba być kimś, jeśli chce się uchodzić za coś..." Ludwig van Beethoven
orvokki
Audiofil
Audiofil

Postprzez analecta » niedziela, 7/07/13, 00:54

Przeobraża się właśnie Ruch Muzyczny, nowa szata przewidziana na październik, ale już można podejrzeć w internecie.
analecta

Postprzez Urlicht » wtorek, 9/07/13, 20:55

orvokki napisał(a):jakie znacie wydawnictwa związane z muzyką klasyczną?

W miesięczniku "Charaktery" (psychologia) cyklicznie ukazują się artykuły autorstwa Jerzego Maksymiuka. Polecam.
Urlicht
Wirtuoz
Wirtuoz

Postprzez Mu_ » piątek, 28/11/14, 00:50

Chciałem dorzucić tu jeszcze tytuły: "Muzyka w Mieście" "Muzyk" oraz "Estradę i Studio". W tanim jak barszcz MWM, który czytuję namiętnie moimi ulubionymi pozycjami są wywady z osobistościami ze świata muzyki (niedawno był z Pendereckim) oraz pitaval zbrodni popełnionych z udziałem instrumentów muzycznych. Do tej pory najciekawszym narzędziem zbrodni, były mordercze organy, gdzie ofiary bywały mordowane w najprzeróżniejsze sposoby. Najciekawszym chyba rodzajem śmierci było zaproszenie nieświadmej niczego ofiary, do odsłuchu utworu w specjalnie utworzonej przestrzeni wewnątrz szafy organowej, gdzie była miażdżona przez stopniowo ścieśniające się piszczałki. Było też naszpikowywanie rurami uruchamianymi poziomo, rozcinanie, gazowanie - zupełnie jakby to był pierwowzór filmu: "Cube". Trochę mi to koresponduje z najnowszą serią przygód sympatycznego doktora Hannibala Lectera ;) a konkretnie z odcinkiem z wiolonczelistą. EiS to takie pismo trochę techniczne, natomiast w Muzyku były odcinki poświęcone perkusji i rytmom oraz harmonizacji. Ten ostatni jest też dostępny bezpłatnie online - ale jak każda rzecz tego typu będzie musiał upaść, ponieważ nikt nie będzie wydawał perodyku za darmo, nawet największy pasjonat.
Mu_
Audiofil
Audiofil

Rok urodzenia: 1965

Postprzez Arturo » piątek, 28/11/14, 16:16

Fascynująca historia z tymi morderczymi organami. :diabel: W tym kontekście nowego wymiaru nabieraja słowa "mógłbym umierac przy tej muzyce" :D chociaż to w sumie nie śmieszne tylko tragiczne. A mógłbyś przedstawić więcej takich historii albo wrzucic linka do nich? :)
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Arturo
Wirtuoz
Wirtuoz

Rok urodzenia: 1988

Postprzez Mu_ » czwartek, 16/07/15, 00:15

Jasne, wybacz refleks szachisty - linków raczej nie ma ale spróbuję zapodać streszczenia. :)
Mu_
Audiofil
Audiofil

Rok urodzenia: 1965

Postprzez zn21 » niedziela, 3/12/17, 16:54

pamiętam czasy kiedy wychodził miesięcznik STUDIO. Do dziś nie ma podobnej prasy a szkoda. Człowiek czekał na każdy numer ale niestety z przyczyn finansowych magazyn płytowy umarł. Wyszło też 12 numerów czasopisma KLASYKA z płytą do każdego numeru i upadło po roku wszystko. Bardzo ambitnym projektem był kwartalnik CANOR. To raczej dla specjalistów a honorowym przewodniczącym był Hogwood.
Dziś na rynku brak takiej prasy a nie ma kogoś z pasją aby wydawać coś na wzór STUDIO ze sponsorem.
Na szczęście jest internet i takie forum jak to :ok:
zn21
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1968

Powrót do Internet, media i inne źródła