Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Nagrania i sklepy muzyczne

Dyskusje o wszelkich nagraniach (CD, DVD) i wydawnictwach, również o sklepach muzycznych

Jakość nagrań (CD, MP3 i inne)

Postprzez clavia » sobota, 27/09/14, 18:47

Tak mnie dziś naszło na pewną refleksję. Nagrałam sobie kiedyś mp3 Chopina z legalnej strony. Włączam w autobusie jak wracałam z uczelni i szok (oprócz dźwięku szum). Wróciłam do domu i zaczęłam szukać wśród lealnych mp3 najlepszych moim zdaniem wykonań Chopina, byle by były bez szumu. Ostatnio słuchając darmowych nagrań (różne wersje) zdałam sobie sprawę, że darnowe mp3 np. Rubinstein czy Cortot (szumy, trzaski) są bardziej wartościowe od wielu darmowych legalnych nieznanych pianistów (jakości bardzo dobej niekiedy wręcz audiofilskiej), ale nei przypominających gry Chopina. A jak jest u was? Stawiacie na wykonanie czy jakość dźwięku/nagania? Pytanie oddnosi się do każdego muzyka (Chopin tylko posłuzył za przykład, bo na nim się najlepiej znam).
"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
clavia
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1989

Re: Jakość nagrań.

Postprzez DeeDee » sobota, 27/09/14, 20:18

Spontanicznie i w ciemno kupiłam Requiem Mozarta ( nową płytę i nie na wyprzedaży) i nie jestem w stanie jej wysłuchać- nic mi w tym wykonaniu nie pasuje.
Mam też płytę Karajana- wykonanie b.dobre ale szumy w tle mi jednak przeszkadzają.
Odpowiadając na Twoje pytanie- wykonanie jest dla mnie o wiele ważniejsze, ale jakość dźwięku też ma znaczenie.
DeeDee
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1976

Re: Jakość nagrań.

Postprzez Magnus » sobota, 27/09/14, 22:36

Mi tam nigdy szumy nie przeszkadzały. No chyba że przyszło mi słuchać nagrań Carusa z 1905 roku :)
"Dałeś mnie najkrótsze życie
I najmocniejsze uczucie. -"
Magnus
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1995

Re: Polskie sklepy muzyczne

Postprzez nex » piątek, 16/01/15, 17:40

Słuchać muzykę poważną z mp3 to profanacja.

//Administrator: Dyskusja o MP3 (niniejszy post oraz dwa poniższe) została przeniesiona z innego wątku.
nex
Meloman
Meloman

Postprzez ZadeR » piątek, 16/01/15, 19:30

nex napisał(a):Słuchać muzykę poważną z mp3 to profanacja.
Z tą profanacją to byłbym ostrożny. Bo ktoś może używać na wejściu plików MP3 o bardzo niskim współczynniku kompresji (256-320kbps) oraz znakomitych kolumn głośnikowych jako wyjścia. Wtedy profanacją tego nie nazwiemy.

Inaczej sprawa się ma ze słuchaniem plików poharatanych mocną kompresją, gdzie jakość jest zbliżona do brzmienia polifonicznego dzwonka w telefonie komórkowym :P

Zgadzam się, że dla wielu fanów muzyki klasycznej dźwięk z płyty czy winylu ma swój niepowtarzalny urok, który zatraca się kiedy próbuje się tego słuchać z elektronicznego medium.
ZadeR
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Arturo » piątek, 16/01/15, 20:29

nex napisał(a):Słuchać muzykę poważną z mp3 to profanacja.

Jaki patos :lollol: Już idę się wyspowiadać. ;) Są tacy dla których słuchanie nie na żywo to profanacja. Dla mnie najbardziej liczy się muzyka.
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Arturo
Erudyta
Erudyta

Rok urodzenia: 1988

Re: Jakość nagrań (CD, MP3 i inne)

Postprzez nex » piątek, 16/01/15, 21:16

Idź i więcej nie grzesz. :)
nex
Meloman
Meloman

Postprzez rzępoła » niedziela, 18/01/15, 19:45

Po nexie się tego nie spodziewałam. :P Ja tam prawie zawsze słucham mp3.
rzępoła
Meloman
Meloman

Postprzez clavia » niedziela, 18/01/15, 21:59

Ja w postaci mp3 slucham rzadko, głównie stacji radiowych i płyt. Mp3 z klasyką słucham tylko jak jestem np. w ogrodzie czy u babci na polu. Kiedyś słuchałam Chopina idąc miastem czy będąc w sklepie. Teraz też słucham muzyki w sklepch czy mieście ale niepoważnej. W słuchaniu klasyki może mi tylko przeszkadzać szum z ulicy( tylko gdy ciepło i otwate okno), odgłosy natury czy też odgłosy domu np. zegary, filtr w akwarium.
clavia
Znawca
Znawca

Postprzez nex » poniedziałek, 19/01/15, 18:15

nex
Meloman
Meloman

Postprzez clavia » poniedziałek, 19/01/15, 22:35

Ciekawy artukuł. Uświadomił mi, że źle czynię słuchając klasyki i muzyki zgryanej z oryginalnych cd niekoniecznie klasycznej w formacie mp3. Wiadomo, że jak chce się mieć muzykę przysłowiowego Kowalskiego, który udostępnia swoje utwory za darmo to zazwyczaj są one w formacie mp3. Jesli natomiast rippuje się z CD to najlepiej zamiast mp3 używąc FLAC, tylko niestety nie wszystkie przenośne odtwazacze obsługują ten format. I muszę wszystko co rippowałam z CD zrippować jeszcze raz tyle, że w formacie FLAC, ale dla jakości dźwięku warto.
clavia
Znawca
Znawca

Postprzez SymphoAlien » czwartek, 22/01/15, 03:39

Technicznie format mp3 nie jest jakoś szczególnie druzgocący, można się o tym również empirycznie przekonać ripując ten sam utwór do mp3 320 i flac, spróbować porównać. Najbardziej różnice chyba słychać przy różnego rodzaju dzwoneczkach, talerzach, subiektywnie czuć że muzyka jest płynniejsza, gęściejsza, a mp3 lekkie, puste, pudełko oblepione dźwiękami. Jednak według mnie istota muzyki jest przekazana.

Bardziej bym się martwił nagrywaniem płyt w taki sposób, by zrekompensować ułomne możliwości popularnego sprzętu (ipod). Wtedy muzyka z takiej płyty w miarę równo będzie odtwarzana na tych urządzeniach, do których została przygotowana, a na Twoim domowym sprzęcie hi-fi będzie nierówno. Ty się będziesz zastanawiał dlaczego ten bas jest taki wyraźny, podbity a wokal uwypuklony w taki sposób że z każdą głoską ś, sz, cz głowa zaczyna Ci się gotować, a tu proszę, użytkownik ipoda zalajkuje utwór pisząc komentarz "świetna jakość, niesamowicie czysty wokal". Wtedy uświadomisz sobie, że wtopiłeś mnóstwo pieniędzy na sprzęt, a muzykę na nim słuchasz w subiektywnie (a nawet obiektywnie) gorszej jakości, bo ten na ipodzie będzie miał w sam raz zestrojony materiał. Na szczęście do muzyki klasycznej, poważnej, dawnej, pięknej - jak kto woli - ten trend jeszcze nie dotarł i jak na razie nie ma zamiaru przychodzić. Owszem, zdarzają się nagrania gdzie ktoś sobie pomyślał, że jak wokalistę podgłośnimy, by był lepiej słyszalny od oriestry to efekt będzie lepszy - bywa, ale to już raczej indywidualne koloryzowanie muzyki dla uzyskania pewnego artystycznego? efektu.
SymphoAlien
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez nex » piątek, 23/01/15, 23:23

Najśmieszniejsze jest to, że cena płyty w mp3 bywa wyższa niż CD. Co to się porobiło na tym świecie. :|
nex
Meloman
Meloman

Postprzez clavia » sobota, 24/01/15, 02:57

nex napisał(a):Najśmieszniejsze jest to, że cena płyty w mp3 bywa wyższa niż CD. Co to się porobiło na tym świecie. :|

Zgadzam się. Tak samo radia ze stacjami z klasyka na smartfona. Kiedyś słuchałam, ale zmieniłam zdanie i usunęłam z komórki. Pełno tego, a przecież telefony mają słaby glosnik i jakość dźwięku gorszą od niejednego odtwarzacza mp3.
clavia
Znawca
Znawca

Postprzez Arturo » sobota, 24/01/15, 18:16

Nie no słuchanie z głośnika telefonu telefonu to już jest szczyt złej jakości. :) Jeśli chodzi o mp3 to mają tą zaletę, że można kupować utwory pojedyńczo co jest dobre ze względów ekonomicznych. Oczywiście gdybym mógł to kupowałbym tylko płyty, ale narazie mnie na to nie stać.
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Arturo
Erudyta
Erudyta

Następna strona

Powrót do Nagrania i sklepy muzyczne