Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Nagrania i sklepy muzyczne

Dyskusje o wszelkich nagraniach (CD, DVD) i wydawnictwach, również o sklepach muzycznych

Re: czym się kierować kupując płyty ?

Postprzez kamski » czwartek, 5/02/15, 17:13

DeeDee napisał(a):Pierwsze wykonanie jakiegoś utworu, które słyszę, najczęściej nie jest najlepsze, bo wynika z przypadku ( YT, płyta z gazety itp ). Ale prawda jest taka, że to pierwsze jest jakby szablonem i inne wykonania z nim porównuję.
Czy wy też tak macie ?
Mój problem polega na tym, że bardzo trudno mi ten szablon wymazać.
Do niedawna 1 koncertu fortepianowego Brahmsa słuchałam z YT:
https://www.youtube.com/watch?v=WxH50l50dvs

Kupiłam sobie 2 koncerty tegoż w wyk. Gilels/ Jochum.
No i 1 ... nie podoba mi się :(
inne tempo, inna dynamika, zupełnie inny styl...
Zgadza się. Trzeba cierpliwie szukać, warto też być otwartym na odmienne interpretacje.
Myślę, że czas też robi swoje i po pewnym czasie łatwiej jest posłuchać tego pierwszego "szablonu" bardziej z dystansem.
kamski
Meloman
Meloman

Postprzez clavia » poniedziałek, 27/07/15, 21:42

Ja ostatnio kupuję wszystko co spotkam w lumpach. Nawet jak na skladance jest np. tylko allegro a nie cała symfonia to można za to znaleźć inny cały utwór w godnym uwagi wykonaniu. :)
"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
clavia
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1989

Postprzez Tezeusz » poniedziałek, 27/07/15, 21:43

clavia napisał(a):Ja ostatnio kupuję wszystko co spotkam w lumpach. Nawet jak na skladance jest np. tylko allegro a nie cała symfonia to można za to znaleźć inny cały utwór w godnym uwagi wykonaniu. :)

I naprawdę udaje się w ten sposób znaleźć coś ciekawego?
Tezeusz
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1990

Postprzez DeeDee » wtorek, 28/07/15, 07:21

przez jakiś czas wyszukiwałam płyty na pchlim targu. Większość z tego to szajs, ale mam kilka perełek. Postanowiłam jednak kupować rzadziej i drożej, ale bardziej świadomie, w sklepach internetowych :)
Tak czy owak- kolekcja rośnie :)
DeeDee
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1976

Postprzez clavia » wtorek, 28/07/15, 08:20

Tezeusz napisał(a):I naprawdę udaje się w ten sposób znaleźć coś ciekawego?
Można.
Mam trochę składanek i na jednej Handel - Muzyka królewskich ogni sztucznych brzmiała okropnie a za to inne utwory nie Handla były dobre. Czułam się jakby na moje kolumny zarzucono jakiś koc czy coś. Na innej płycie wykonanie Handla bylo o niebo lepsze. :)
clavia
Znawca
Znawca

Postprzez Urlicht » wtorek, 28/07/15, 11:13

DeeDee napisał(a):przez jakiś czas wyszukiwałam płyty na pchlim targu. Większość z tego to szajs, ale mam kilka perełek. Postanowiłam jednak kupować rzadziej i drożej, ale bardziej świadomie, w sklepach internetowych :)
Tak czy owak- kolekcja rośnie :)

Krążąc pośród staroci udało mi się zdobyć kilka perełek, .... ale w dziedzinie literatury. Niekiedy lekko pożółkły papier nadaje dodatkowego uroku książkom. Głównie jednak wolę je zamawiać poprzez empik, w którym - przy odbiorze w lokalnym punkcie - nie płaci się za dostawę. Radość ze znalezienia, ekscytacja przy zamówieniu, potem oczekiwanie i wreszcie fizyczny kontakt z książką :D . I oczywiście lektura.
Empik też ma bogatą ofertę w literaturze muzycznej; mam na myśli nagrania płytowe. Cenowo na polską kieszeń może być droższy. Od kogo? Chociażby od:

partnerskiego Giganta. Wystarczy kliknąć u dołu, na stronie Symfoniki, odpowiedni link ... i już :) Jak widać są tam (jestem przy Glennie Gouldzie) nawet czasowe obniżki: 20%, 80%. Nic, tylko kupować :plyta:
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez clavia » środa, 29/07/15, 19:53

Od dziś nie kupuję wszystkiego co znajdę w lumpach. Dziś trafiłam na skladankę The Royal Philharmonic
Orchestra, z tym że w większości były fragmenty np. adaggio itd. Nie kupiłam jej rzecz jasna. Dla mnie utwory tylko w całości.:)
clavia
Znawca
Znawca

Postprzez clavia » wtorek, 9/02/16, 23:20

Co sądzicie o nagraniach BBC? Są po 2zł w lumpie i nie wiem czy jest sens brać.
clavia
Znawca
Znawca

Postprzez kamski » środa, 10/02/16, 02:11

clavia napisał(a):Co sądzicie o nagraniach BBC? Są po 2zł w lumpie i nie wiem czy jest sens brać.
BBC Legends to generalnie udana seria, chociaż niektóre archiwalne ścieżki bywają słabsze jakościowo.
Wydawnictwo wypuściło też wiele ciekawych nagrań na DVD w ramach serii Ideale Audience.

Wiele zależy jakie to jest konkretnie nagranie ale... Za 2 zł nie ma się co zastanawiać w sumie :P
kamski
Meloman
Meloman

Postprzez Verbal » środa, 6/04/16, 09:09

Pytanie do znawców tematu.

Mam niejaki kłopot ze skompletowaniem wybranych pozycji Wellesza. Kłopot dodatkowy to brak wiedzy na temat poziomu edytorskiego wytwórni Gramola i CPO.
Jako początkujący byłbym wdzięczny za każdą ocenę wymienionych wyżej wydawców.
Verbal
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1965

Postprzez Verbal » czwartek, 3/11/16, 13:16

Verbal napisał(a):byłbym wdzięczny za każdą ocenę wymienionych wyżej wydawców.

No i sam sobie udzieliłem odpowiedzi :)
Verbal
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez jurekt49 » sobota, 25/11/17, 13:23

Verbal napisał(a):Pytanie do znawców tematu.

Mam niejaki kłopot ze skompletowaniem wybranych pozycji Wellesza. Kłopot dodatkowy to brak wiedzy na temat poziomu edytorskiego wytwórni Gramola i CPO.
Jako początkujący byłbym wdzięczny za każdą ocenę wymienionych wyżej wydawców.

Od Twojego postu minęło ponad rok. Wtedy mnie na forum jeszcze nie bylo.
Niestety nie mam ani jednej płyty CD od nich.
Może masz już jakieś zdanie na temat tych wytwórni płytowych, obejrzałem ich ofertę, jest ciekawa.
jurekt49
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1959

Postprzez Verbal » poniedziałek, 27/11/17, 11:09

jurekt49 napisał(a):Może masz już jakieś zdanie na temat tych wytwórni płytowych, obejrzałem ich ofertę, jest ciekawa.

Sorry za opóźnioną odpowiedź ale w weekend wyłączam się z internetów.
Co do Gramoli to opinii nie mam - mam z tej wytwórni tylko Das Klavierwerk Wellesza - zastrzeżeń nie mam.
CPO - mam z tej wytwórni dwa cykle : symfonie Wellesza i koncerty Telemanna na instrumenty dęte. Dźwięk bez zastrzeżeń.Firma wydaje też SACD od pewnego czasu.Wydanie skromne , typowe ale "linear notes" solidne.Brak takich wpadek jak kiedyś zdarzały się w Naxos. Wielką zaletą jest katalog.Czytałem wywiad z ich dyrektorem artystycznym - kompletnie inna polityka wydawnicza niż tzw "wielkich" - przeważnie kompozytorzy zapomniani albo jakoś tam pamiętani ale grani i nagrywani w małym wymiarze.
Verbal
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez zn21 » poniedziałek, 25/12/17, 23:47

CPO to raj dla melomanów. W ostatnich 3 lat zakupiłem od nich sporo płyt. Muzyka jakościowo technicznie generalnie dobrze nagrana i widać, że mają dobre podejście do muzyki. Zamiast nagrywać po 100 razy największych dzieł sięgają po kompozytorów o których w encyklopediach jest po jednym zdaniu. Co ciekawe nie zwalniają tempa. Katalog przeogromny i na początku aż trudno się zdecydować co na początek kupić.
Wiele ciekawostek ma też Naxox z tym, że zdarzają się spore wpadki jakościowe no i sporo muzyki orkiestrowej z XVIII wieku nagrane są w większości bez polotu. Tu trzeba być czujnym. XIX wiek ma się dużo lepiej. Przez audiofilów zupełnie pomijana wytwórnia ale meloman nie powinien tego robić. Ja tam wyszukuje szczególnie dzieła, które trudno znaleźć w innych wytwórniach.
No i oczywiście dokupuję moich ulubionych wykonawców bez względu gdzie wydają. :ok:
zn21
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1968

Poprzednia strona

Powrót do Nagrania i sklepy muzyczne