Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Koncerty i inne wydarzenia

Wszystko co dotyczy muzyki klasycznej na żywo: koncertów, festiwali, wydarzeń, itp.

Re: I. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrum. Hist.

Postprzez Arturo » środa, 12/09/18, 11:26

Dziś od 17:50 transmisja na żywo w TVP Kultura :ok: Sam nie będę mógł oglądać i słuchać od początku.
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Arturo
Erudyta
Erudyta

Rok urodzenia: 1988

Postprzez Madame Glissando » środa, 12/09/18, 13:00

Szkoda że w finale jest koncert f-moll pięć razy i e-moll raz. Liczyłam na to, że ktoś wybierze wariacje na temat La ci darem la mano lub Rondo a'la Krakowiak.
Madame Glissando
Erudyta
Erudyta

Postprzez Arturo » środa, 12/09/18, 13:23

Ciekawa sytuacja z tymi koncertami bo na "zwykłym" konkursie prawie wszyscy wybierają e-moll.
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Arturo
Erudyta
Erudyta

Rok urodzenia: 1988

Postprzez Magnus » środa, 12/09/18, 14:11

Bardzo proszę niech mi ktoś wytłumaczy jaki jest cel tego konkursu :D Przypomina mi to przerost treści nad formą gdy chóry stroją się parę Hz niżej, by Haendel brzmiał bardziej "oryginalnie"
"Dałeś mnie najkrótsze życie
I najmocniejsze uczucie. -"
Magnus
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1995

Postprzez Trazom » sobota, 17/11/18, 17:32

Prowokujące! Prezentacja muzyki Chopina na instrumentach z jego epoki jest bezcelowa? Ja myślę, że bardziej autentycznie się już nie da. Słuchając Chopinowskiego pleyela w sali koncertowej mam czasem ciarki; pali licho nieczystości intonacji. Kiedy jesteśmy bliżsi duchowi epoki jak nie wówczas? Dobrze, Magnusie, wiesz, że Chopin do współczesnego kolosa nawet by zasiadł, pisał pod konkretne instrumenty i nie były to steinway'e ani yamahy :> Na pseudomuzealnych eksponatach sonata h-moll zachwyca setką detali (i nie tylko), których nie usłyszysz inaczej. Ot, po to.

PS. Nigdy nie oddałbym za nawet najlepsze pleyelowskie nagranie żadnej z Chopinowskich rejestracji Lipattiego, Zimermana, Kapella, Rubinsteina, Hofmana i kilkudziesięciu innych :)
Blog o muzyce:
https://muzykophil.wordpress.com
Trazom
Meloman
Meloman

Postprzez kaloryferarz » piątek, 28/12/18, 16:28

Magnus napisał(a):Bardzo proszę niech mi ktoś wytłumaczy jaki jest cel tego konkursu :D Przypomina mi to przerost treści nad formą gdy chóry stroją się parę Hz niżej, by Haendel brzmiał bardziej "oryginalnie"

Popieram, pomysł chybiony. Myślę, że sprawa ma się tak samo jak z instrumentami Stradivariego w ślepych testach porównawczych z najlepszymi współcześnie produkowanymi skrzypcami lutniczymi. Stradivari przegrał z kretesem. I ja, który nie jestem osłuchany ze skrzypcami i słabo znam muzykę wykonywaną na tym instrumencie za każdym razem odsłuchując nagrania z tych testów uznawałem, że współczesne brzmią lepiej, czyściej, głębiej. Uważam, że odgrywanie utworów na instrumentach historycznych ma sens ale tylko w ukazywaniu jak to kiedyś brzmiało, jak to mógł słyszeć kompozytor i wykonawcy. Tyle, nic więcej. Instrumenty epokowe są bez porównania gorszej jakości niż nam współczesne. Gdyby iść tą drogą, to powinniśmy zrezygnować ze stroju równomiernie temperowanego podczas wykonywania muzyki np. renesansu.
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1985

Poprzednia strona

Powrót do Koncerty i inne wydarzenia