Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Dyskusja ogólna

Wszystko co interesuje słuchaczy muzyki klasycznej; tematy, które nie pasują do innych działów

Re: Czego teraz słuchacie?

Postprzez GeorgTelemann » piątek, 2/03/18, 23:30

Beethoven - Fantazja na fortepian, orkiestrę i chór c-moll
GeorgTelemann
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 2002

Postprzez Tezeusz » sobota, 3/03/18, 17:30

Obrazek

:sila:
Tezeusz
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1990

Postprzez kaloryferarz » sobota, 3/03/18, 19:00

Duety Bacha w różnych wykonaniach. Mój ulubiony to oczywiście nr. 4 a-moll (bwv 805). Już wiem, że bardziej podchodzi mi wolne tempo. W nutach jest oczywiście alla breve, ale moim zdaniem w wolnym tempie brzmi znaaaacznie ładniej.
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1985

Zachwycająca czarownością Olga Scheps i Orkiestra ze Sztutga

Postprzez Chiarodiluna » sobota, 3/03/18, 22:11

Olga Scheps – Koncerty fortepianowe Chopina

Sztutgarcka Orkiestra Kameralna pod Matthiasem Foremnym.

Obrazek

Zachwycające partie i kontrapunktowanie orkiestry (grającej jakby po „mozartowsku’), szczególnie pod koniec drugiej części koncertu f-moll, rzadko tak wyraźnie doświadczane wygrywanie wszystkich nut i barw, chyba w nieco zmienionym instrumentarium, ku ciemniejszym orkiestrowym smyczkom. Ta końcówka orkiestry w drugiej części f-moll niemal odciąga uwagę od pianistki. Sama zaś piękna Olga gra dla mnie wcale zacnie.

Na YouTube wersja e-moll z naszą rodzimą orkiestrą pod dyrekcją Pani Agnieszki Duczmal, także nie bez pewnej opisanej wyżej subtelnej czarowności. Nagranie filmowe piękne, w HD. Warto pobrać, jeśli to legalne:

Najlepszy przepis: między człon [www.] a [youtube.com.itd...] wpisać dwie niesławne litery ss i następuje automatyczne przełączenie do nowej witryny, gdzie bez instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania, wskazuje się miejsce na własnym dysku do dokonania zrzutu materiału.
Romanticism is not dead, ...i hope.
Chiarodiluna
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Tezeusz » niedziela, 4/03/18, 18:17

Schulhoff to był gość!

Obrazek
Tezeusz
Znawca
Znawca

Postprzez Madame Glissando » niedziela, 4/03/18, 23:12

:>
Madame Glissando
Erudyta
Erudyta

Postprzez kaloryferarz » poniedziałek, 5/03/18, 09:48

Madam Glissando, lubię takie przeróbki :) Dlatego od czasu do czasu słucham czegoś z kanału PostmodernJukebox na youtubie :) Bywają tam naprawdę świetne przeróbki!
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1985

Postprzez Tezeusz » poniedziałek, 5/03/18, 11:19

KLIK

To jedna z najgorszych okładek, jakie widziałem, ale Jansons to je arcy-gość! Do tej pory słuchałem tylko jego mahlerowskiej Szóstki z London Symphony Orchestra i to też było wybitne nagranie. Teraz zaś widzę, a raczej słyszę, że to nie był przypadek. Słuchałem tej symfonii tak wiele razy, że właściwie znałem ją na pamięć, ale dzięki temu nagraniu poznałem ją jakby na nowo. Cóż za poezja! Cudne brzmienie orkiestry, wszelkie akcenty i niuanse tak wyłuszczone, że można tylko rozłożyć się w fotelu i w pełni rozkoszować. Wprawdzie wolę, gdy druga część jest grana nieco żwawiej, jak u Soltiego (ale tego z Londynu, nie z Chicago!), ale i tak jestem mile zaskoczony.

Zaiste, najwyższy czas przyjrzeć się pozostałym nagraniom tego mistrza.
Obrazek
Tezeusz
Znawca
Znawca

Postprzez Piotr » poniedziałek, 5/03/18, 14:53

Zagubieni w czasie i przestrzeni Anglicy po przejściach. I wojna światowa miała swoje żniwo aczkolwiek, w niektórych momentach bywało ono dużo przyjemniejsze od awangardy :)
Piotr
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez Madame Glissando » poniedziałek, 5/03/18, 19:43

kaloryferarz napisał(a):Madam Glissando, lubię takie przeróbki :) Dlatego od czasu do czasu słucham czegoś z kanału PostmodernJukebox na youtubie :) Bywają tam naprawdę świetne przeróbki!

To jest lepsze niż oryginał :D A ten kanał który podałeś, też fajny, właśnie obczajam :)

Tezeusz, okładka faktycznie paskudna, co to jest, pokruszone akwarele? :D
Madame Glissando
Erudyta
Erudyta

Postprzez Tezeusz » poniedziałek, 5/03/18, 19:53

Madame Glissando napisał(a):Tezeusz, okładka faktycznie paskudna, co to jest, pokruszone akwarele? :D

Możliwe, ale co by to nie było, to nie wiem jaki ma niby związek z symfonią Mahlera. Zrozumiałbym, gdyby to była okładka płyty z jakąś bełkotliwą muzyką współczesną, ale tu? Jak dla mnie bez sensu.

A teraz daleki wschód:

https://pxhst.co/avaxhome/f9/a2/002da2f9_medium.jpeg
Tezeusz
Znawca
Znawca

Postprzez Piotr » czwartek, 8/03/18, 22:16

Piotr
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez Piotr » czwartek, 8/03/18, 22:39

Piotr
Słuchacz
Słuchacz

Szóstka Mahlera

Postprzez Chiarodiluna » piątek, 9/03/18, 23:10

Tezeusz napisał(a):Do tej pory słuchałem tylko jego mahlerowskiej Szóstki z London Symphony Orchestra i to też było wybitne nagranie. Teraz zaś widzę, a raczej słyszę, że to nie był przypadek.

Owszem, za radą, wysłuchałem „Szóstki”, ale nagranej przez dyrygenta z Royal Concertgebouw Orchestra, czyli tą orkiestrą, z która miał do czynienia osobiście sam kompozytor i którą chyba sobie cenił, no i przy okazji poczyniłem pewne wnioski względem osławionej okładki.

Co do szczegółowości rzeczywiście jest zacnie, podobnie jak sama interpretacja. Czy jesteśmy na wykonawczym szczycie artystycznym, nie mam jednak pewności. Nie jestem wszak dalece osłuchany z Mahlerem i mam wykonawczo mały materiał porównawczy.

Jest taki jeden mahlerowski meloman, który posiada aż 80 interpretacji tego dzieła. Ciekawe, które by nam zarekomendował, gdyby był z nim kontakt ? :)

Obrazek

Madame Glissando napisał(a):Tezeuszu, okładka faktycznie paskudna, co to jest, pokruszone akwarele?

Dla Madame to akwarele, gdyż maluje co niedzielę.
Lecz, czy teza to nie zgubna (?), gdy kruszonka tak paskudna !
Dla harmonii i synkopy, biorą pewnie psychotropy !
Dzielą, kruszą , popijają, wnet muzycy piękniej grają.
A, że Mahler nie jak każdy, bez dopingu nie ma jazdy.
Jezu!, już nie wytrzymuję, ...w piątki Brahmsa preferuję !
:

Obrazek

W części trzeciej - Poco allegretto - bardzo pięknie i wyraźnie (prawdziwa rzadkość) słychać tu (chyba wiolonczelowy) kontrapunkt, w drugim wejściu tematu głównego, choć to może przeważająca zasługa ogólnego powolnego prowadzenia tempa przez wielkiego dyrygenta.

Wielka przyjemność. :D

P.S.

Przepraszam Tezeuszu za niepoważne żarty. Po prostu cieszę się, że już nastał piątek i że poniedziałek dopiero za dwa dni. Za dodatkowy dzień więcej, gotowy byłbym nawet trzy razy przemęczyć Parsifala Wagnera. :zeco:

P.S. 2

Bywają też inne ciekawe inaczej okładki:

Obrazek
Romanticism is not dead, ...i hope.
Chiarodiluna
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez kamski » piątek, 9/03/18, 23:23

Te "nowoczesne" okładki płyt są załamujące...
kamski
Meloman
Meloman

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusja ogólna