Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Dyskusja ogólna

Wszystko co interesuje słuchaczy muzyki klasycznej; tematy, które nie pasują do innych działów

Kompozycja algorytmiczna

Postprzez Patrycjusz » poniedziałek, 6/07/20, 22:01

Szukałem na forum takiego tematu, ale nie znalazłem, zakładam więc, że nie było.

Jestem właśnie w trakcie przygotowywania projektu badawczego z tzw. muzykologii kognitywnej. Jest to subdyscyplina muzykologii zajmująca się nie tyle samą muzyką, co ludzkim doświadczeniem muzyki, procesami kompozycyjnymi, przetwarzaniem muzyki przez mózg, psychologią muzyki itd.

Wpadłem na pomysł przeprowadzenia tzw. testu Turinga dla algorytmów kompozycyjnych. Jest to test, który ma na celu sprawdzenie, czy sztuczna inteligencja (w jakiejkolwiek formie) będzie w stanie oszukać człowieka w taki sposób, że temu będzie wydawało się, że ma do czynienia z drugim człowiekiem. W wersji pierwotnej chodzi o konwersację z chatbotem. W przypadku muzyki chodziłoby o niemożliwość rozróżnienia, czy ma się do czynienia z utworem skomponowanym przez człowieka, czy przez algorytm.

Oczywiście były już takie badania. Najbliższą analogią było badanie z zastosowaniem systemu The Continuator. Dlatego szukam właśnie różnych perspektyw, z jakich można spojrzeć na taki temat, żeby go rozszerzyć lub ugryźć pod innym kątem. Co o tym myślicie? Czy na samą wzmiankę o takim podejściu budzą się w was jakieś pomysły, zastrzeżenia? Temat algorytmów kompozycyjnych bardziej was fascynuje, czy odpycha? Obiektywnie już wiadomo, że ludzie są uprzedzeni do AI, zwłaszcza pod kątem jej kreatywności artystycznej. Ludzka pycha czy coś bardziej słusznego?
Patrycjusz
Adept
Adept

Rok urodzenia: 1993

Re: Kompozycja algorytmiczna

Postprzez Arturo » poniedziałek, 6/07/20, 22:06

Cześć, chyba już istnieje podobny wątek :) viewtopic.php?f=19&t=379&hilit=matematyka#p2577
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Arturo
Erudyta
Erudyta

Rok urodzenia: 1988

Postprzez Patrycjusz » poniedziałek, 6/07/20, 22:20

Jest trochę podobny, ale zupełnie nie oddaje istoty tego, o czym napisałem. Uznaję więc, że nie popełniłem spamu:)
Patrycjusz
Adept
Adept

Rok urodzenia: 1993

Postprzez Magnus » czwartek, 9/07/20, 16:20

Temat jak najbardziej ciekawy, jednak dla muzykologów jest tu bardzo małe pole do popisu :)
Sztuczna inteligencja będzie tak dobra w tworzeniu muzyki jak duża będzie baza danych do analizy. Jedyne co to za naszego życia komputer nigdy nie spróbuje Ci wmówić, że kwarta to czasem jednak dysonans :D W internecie pełno przykładów rozwiązań silników oraz logiki ich działań.
Fajną analogią będzie pojedynek człowieka z maszyną w szachach :) Gdzie w latach 90 Kasparow miał jeszcze jakieś szanse. Obecnie niemożliwe jest pokonanie komputera przez człowieka :)
Technologia idzie do przodu w wykładniczym tempie oraz temat, który poruszyłeś jest bardzo pasjonujący. Uważam jednak, że w tego typu rozprawie aspekt muzyczny powinien stanowić wstęp i raczej dodatek do zrozumienia logiki algorytmów a nie rdzeń rozprawy sam w sobie.
"Dałeś mnie najkrótsze życie
I najmocniejsze uczucie. -"
Magnus
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1995

Powrót do Dyskusja ogólna