Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Dyskusja ogólna

Wszystko co interesuje słuchaczy muzyki klasycznej; tematy, które nie pasują do innych działów

Długo nieznane przez Was utwory

Postprzez chlebik » piątek, 5/01/18, 15:44

Tytuł wątku możliwe, że jest trochę nietrafiony, jednakże trochę trudno mi jednoznacznie ten tytuł sformułować. Chodzi mi o utwory (muzyka klasyczna i filmowa), które nie raz mieliście okazję słyszeć - w reklamie, radiu czy gdziekolwiek indziej, ale bardzo długo zajęło odkrycie kto jest jego autorem. Z perspektywy dzisiejszych możliwości technicznych wydaje się to śmieszne, ale cofając się do lat nawet 90tych już tak różowo nie było.

Zapraszam zatem do podzielenia się utworami, które są znane i popularne, ale ich wykonawcy długo wymykali się Waszemu poznaniu, albo też za danym utworem kryje się może jakaś ciekawa historia? Poniżej moje propozycje:

Vangelis, Conquest of Paradise - pamiętam jak dziś, że utwór ten dość często w latach 90tych 'przewijał' się przez moje uszy, ale nigdy jakoś nie potrafiłem go jednoznacznie nazwać i przypisać Vangelisowi. Między innymi też dlatego, że jest to utwór napisany do filmu i wszystkie videoklipy zawierają wątki marynistyczne. A ja wciąż pamiętam, że widziałem kiedyś teledysk do tego utworu z bokserami! Takie mam wspomnienia ;)

Leo Delibes, Flower Duet z opery Lakme - na pewno występował w reklamach, w kolekcjach muzyki "moods" reklamowanych w TV w latach 90tych, ale znajdź skąd to i jaki to tytuł. W końcu odnalazłem.

Pietro Mascagni, Rycerskość wieśniacza (Intermezzo) - wszyscy słyszeli. Wszyscy znają. Spytać czyjego to autorstwa - klops. RMF Classic mnie tutaj wspomógł (podobnie jak w przypadku kolejnego utworu).

Gabriel Faure, Pavana - utwór słyszałem nie raz wcześniej, ale tak jak powyżej - RMF Classic ujawnił mi prawdę ;)

Zapraszam wszystkich do zabawy/wspomnień.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. In sweat.
chlebik
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1984

Re: Długo nieznane przez Was utwory

Postprzez Madame Glissando » piątek, 5/01/18, 20:39

Takimi utworami dla mnie są: czardasz Montiego, IV Symfonia "Włoska" Mendelssohna, Gawot Gosseca, II Rapsodia Węgierska Liszta,Taniec Rycerzy Prokofiewa... i może coś tam jeszcze, nie wiem :D

"Tożsamość" czardasza została ustalona gdy puściłam sobie utwór, który był udostępniony na angielskiej Wikipedii w artykule o czardaszu :D IV Symfonii Mendelssohna zagrałam fragment ze słuchu na pianinie, a potem wrzuciłam na reddit i ktoś mi szybko odpowiedział. W przypadku II Rapsodii Liszta chodziło mi o szybszy fragment z części "friska", zupełnie zapomniałam, że chcę ustalić co to jest... a pewnego dnia sobie po prostu puściłam tę rapsodię, z ciekawości, bo widziałam że jest znana, a ja jej nie słyszałam... no i się dowiedziałam w ten sposób. Ehh, kiedy to było!

Innym razem chciałam się po prostu dowiedzieć czegoś o Prokofiewie, odpaliłam pierwszy utwór który się nawinął... i też okazało się że już go kiedyś słyszałam :D

A co do gawota pana Gosseca, to kolega grał ten utwór w Piano Tiles ;)

Bardzo fajny i bliski mi wątek! :ok:
Madame Glissando
Erudyta
Erudyta

Postprzez schubertpączek » sobota, 13/01/18, 08:43

Rycerskość wieśniacza - pierwszy raz coś takiego słyszę. :zagadka:
schubertpączek
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1988

Postprzez chlebik » sobota, 13/01/18, 17:58

schubertpączek napisał(a):Rycerskość wieśniacza - pierwszy raz coś takiego słyszę. :zagadka:

O to ciekawe. Główny motyw od 1:20 też? Tutaj lepsza wersja:
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. In sweat.
chlebik
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1984

Postprzez schubertpączek » poniedziałek, 15/01/18, 03:56

Dwa ostatnie to bardzo nieznane i zapomniane utwory, nie wiem gdzie ich się używało.
schubertpączek
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1988

Postprzez kaloryferarz » poniedziałek, 15/01/18, 22:27

Ja na początku swojej drogi słuchacza muzycznego miałem dwa takie utwory. Pierwszy to Badinerie z jednej suity (BWV 1067) Bacha. A drugi to w muzyce popularnej, chodzi o Jam - They. A zafascynowała mnie ta piosenka, bo w tle leci chórek wykonujący fragment preludium f-moll z Das Wohltemperierte Klavier II (BWV 881). Chodził o tę piosenkę:

https://www.youtube.com/watch?v=k53NGe64RBU

Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że to Bacha. Ale tak strasznie mi się podobało, że kilka miesięcy poszukiwałem z czego to jest :)
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1985

Powrót do Dyskusja ogólna