Strona główna forum Inne Pokrewne rodzaje muzyki

Dział o gatunkach i stylach muzycznych, które nierzadko mają ścisłe związki z muzyką klasyczną; o muzyce filmowej, jazzie, również o aranżacjach klasycznych muzyki popularnej

Osmańska muzyka poważna.

Postprzez Gajusz_Swetoniusz » czwartek, 9/02/17, 21:03

Wybaczcie nieco dziwnie sformuowany temat.

Dawna muzyka Imperium Osmańskiego, będąca mieszaniną wpływów wielu kultur zamieszkujących ten wielki kraj. Ostatnio stałem się posiadaczem dwóch płyt Jordi Savalla - La Sublime Porte oraz Istanbul Dimitre Cantemir - i szczerze mówiąc przepadłem. Bardzo ciekawa orientalna muzyka i pieśni. Interesujące eseje dołączone do płyt ( całkiem spore książeczki nawet po 200 stron ) - nieco przybliżające ten temat. Po raz kolejny pan Jordi Savall bierze się za temat maksymalnie niszowy i tworzy coś świetnego.

Są tutaj inni miłośnicy tego rodzaju muzyki? Przyznaję, że jest nieco inna od stricte europejskiej muzyki klasycznej - choć, żeby było śmieszniej to Polak był jednym z większych osmańskich kompozytorów. Temat orientalny i mało znany. Póki co wiedzę mam w temacie mocno ograniczoną. Słucham trochę też na internecie i nie za bardzo wiem w którą stronę iść. Może ktoś polecić jakieś dobre nagrania ( na przykład wykonania historycznie poinformowane ) ?
Gajusz_Swetoniusz
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1991

Re: Osmańska muzyka poważna.

Postprzez Arturo » czwartek, 9/02/17, 22:44

Gajusz_Swetoniusz napisał(a):Są tutaj inni miłośnicy tego rodzaju muzyki?

Ja lubię! Znam i lubię część tych utworów z płyt Savalla min. z radiowej Dwójki. :)
Gajusz_Swetoniusz napisał(a):Przyznaję, że jest nieco inna od stricte europejskiej muzyki klasycznej - choć, żeby było śmieszniej to Polak był jednym z większych osmańskich kompozytorów.

Ali Ufki czyli Wojciech Bobowski to ciekawa historia. :) Juz miałem kiedyś tu o tym pisać.
Gajusz_Swetoniusz napisał(a): Słucham trochę też na internecie i nie za bardzo wiem w którą stronę iść. Może ktoś polecić jakieś dobre nagrania ( na przykład wykonania historycznie poinformowane ) ?

Nie jestem jakimś znawcą, ale na twoim miejscu pewnie bym szukał jakichś wykonawców z tamtych terenów. Z tym, że jak sam napisałeś Imperium obejmowało wiele kultur więc trudno wskazać jedną stronę poszukiwań. Ja tam słyszę np. wpływy perskie i ormiańskie.
O muzyce Azjatyckiej wspominaliśmy też coś w tym wątku viewtopic.php?f=17&t=159 i w tym viewtopic.php?f=16&t=118
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Arturo
Erudyta
Erudyta

Rok urodzenia: 1988

Postprzez Madame Glissando » niedziela, 12/02/17, 13:15

Nigdy nie słyszałam o Wojciechu Bobowskim, bardzo ciekawa sprawa :) Dziękuję :)
Madame Glissando
Erudyta
Erudyta

Postprzez Arturo » niedziela, 12/02/17, 16:18

Więc może posłuchajmy muzyki Wojciecha Bobowskiego :)
Arturo
Erudyta
Erudyta

Postprzez Urlicht » niedziela, 12/02/17, 20:13

Gajusz_Swetoniusz napisał(a): Ostatnio stałem się posiadaczem dwóch płyt Jordi Savalla - La Sublime Porte oraz Istanbul Dimitre Cantemir - i szczerze mówiąc przepadłem. Bardzo ciekawa orientalna muzyka i pieśni. Interesujące eseje dołączone do płyt ( całkiem spore książeczki nawet po 200 stron ) - nieco przybliżające ten temat. Po raz kolejny pan Jordi Savall bierze się za temat maksymalnie niszowy i tworzy coś świetnego.
.......

Jordi Savall jest mi znany, więc nic dziwnego, że lubię też słuchać śpiewu Arianny Savall.

Arturo napisał(a):Więc może posłuchajmy muzyki Wojciecha Bobowskiego :)

Wojciech Bobowski!!! Dziękuję Arturo za otwarcie nieznanych mi zupełnie do tej pory drzwi.

Przy okazji polecam książkę "Mikael Hakim" autorstwa Mika Waltari (swego czasu kupiłem ją żonie w prezencie).
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez Arturo » poniedziałek, 13/02/17, 22:33

Urlicht napisał(a): lubię też słuchać śpiewu Arianny Savall.

Arianna jest świetna. Miałem szczęście słuchać jej na żywo na Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. :)

Wspomniałem wcześniej o muzyce perskiej. Myślę, że może jak najbardziej spodobać się miłośnikom tej tureckiej. Godny polecenia jest np. śpiewak Bahram Sarang:

Arturo
Erudyta
Erudyta

Postprzez Gajusz_Swetoniusz » wtorek, 14/02/17, 21:22

Arturo napisał(a):
Gajusz_Swetoniusz napisał(a):Są tutaj inni miłośnicy tego rodzaju muzyki?

Ja lubię! Znam i lubię część tych utworów z płyt Savalla min. z radiowej Dwójki. :)
Gajusz_Swetoniusz napisał(a):Przyznaję, że jest nieco inna od stricte europejskiej muzyki klasycznej - choć, żeby było śmieszniej to Polak był jednym z większych osmańskich kompozytorów.

Ali Ufki czyli Wojciech Bobowski to ciekawa historia. :) Juz miałem kiedyś tu o tym pisać.
Gajusz_Swetoniusz napisał(a): Słucham trochę też na internecie i nie za bardzo wiem w którą stronę iść. Może ktoś polecić jakieś dobre nagrania ( na przykład wykonania historycznie poinformowane ) ?

Nie jestem jakimś znawcą, ale na twoim miejscu pewnie bym szukał jakichś wykonawców z tamtych terenów. Z tym, że jak sam napisałeś Imperium obejmowało wiele kultur więc trudno wskazać jedną stronę poszukiwań. Ja tam słyszę np. wpływy perskie i ormiańskie.
O muzyce Azjatyckiej wspominaliśmy też coś w tym wątku viewtopic.php?f=17&t=159 i w tym viewtopic.php?f=16&t=118

Savall jak mało chyba który wykonawca bierze się za tematy bardzo szeroko rozumianej muzyki klasycznej. Japonia, Bach, Handel, Turcja, Irlandia, żeby wymienić nagrania jego jakie mi przychodzą do głowy. Jest jakiś temat, którym się nie zajmował? Chyba tylko muzyka poważna Indii. Malo jest wykonawców o tak szerokich horyzontach.

Jeśli chodzi o płyty to jest ich w Polsce tylko kilka - więc wybór jest mały. Za to na internecie na youtubie jest dużo dobrej tureckiej klasyki.

Wojciech Bobowski to bardzo ciekawa postać. Jeśli masz jeszcze o nim jakieś informacje to nie wahaj się i wrzucaj :)

Urlicht napisał(a): Jordi Savall jest mi znany, więc nic dziwnego, że lubię też słuchać śpiewu Arianny Savall.

Przy okazji polecam książkę "Mikael Hakim" autorstwa Mika Waltari (swego czasu kupiłem ją żonie w prezencie).

Ale Arianna Savall nie śpiewa na tych płytach. ;) W Sublime Porte śpiewa Monserrat Figueras.

Mikael Hakim Waltariego jest nawet niczego sobie. Mi jednak z książek o Osmańskiej Turcji tamtych czasów to jakoś bardziej podchodził mi Czarny Anioł - o oblężeniu 1453 roku. Chociaż muszę ostrzec nie znających, że powieść jak jest genialna tak niewyobrażalnie dołuje czytelnika.

Całkiem niezłe utwory :ok:

Wiem, że to głupio zabrzmi, ale podobną muzykę puszcza koleś w zaprzyjaźnionym kebabie do którego lubię wstępować. Nie jakieś ordynarne turkish-disco! co to to nie! a właśnie coś takiego. Chyba jak tam będę to się zapytam o playlisty :D
Gajusz_Swetoniusz
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez Urlicht » środa, 15/02/17, 13:36

Gajusz_Swetoniusz napisał(a):Savall jak mało chyba który wykonawca bierze się za tematy bardzo szeroko rozumianej muzyki klasycznej. Japonia, Bach, Handel, Turcja, Irlandia, żeby wymienić nagrania jego jakie mi przychodzą do głowy. Jest jakiś temat, którym się nie zajmował? Chyba tylko muzyka poważna Indii. Malo jest wykonawców o tak szerokich horyzontach.

Jeśli chodzi o płyty to jest ich w Polsce tylko kilka - więc wybór jest mały. Za to na internecie na youtubie jest dużo dobrej tureckiej klasyki.

O jakie płyty chodzi? Savalla, czy z muzyką Orientu?
Empik ma sporo płyt Jordi Savalla.
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez Gajusz_Swetoniusz » środa, 15/02/17, 22:13

Urlicht napisał(a):
O jakie płyty chodzi? Savalla, czy z muzyką Orientu?
Empik ma sporo płyt Jordi Savalla.

Ah, głupio sformułowałem zdanie :/ Oczywiście mam na myśli klasykę Osmańską. Płyty Savalla wiem, że na dobrą sprawę można dorwać w każdym większym sklepie wysyłkowym ( a gdzie się opłaca a gdzie nie to inna sprawa )
Gajusz_Swetoniusz
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez Verbal » czwartek, 16/02/17, 10:09

Gajusz_Swetoniusz napisał(a):Wybaczcie nieco dziwnie sformuowany temat.

Dawna muzyka Imperium Osmańskiego, będąca mieszaniną wpływów wielu kultur zamieszkujących ten wielki kraj. Ostatnio stałem się posiadaczem dwóch płyt Jordi Savalla - La Sublime Porte oraz Istanbul Dimitre Cantemir - i szczerze mówiąc przepadłem. Bardzo ciekawa orientalna muzyka i pieśni. Interesujące eseje dołączone do płyt ( całkiem spore książeczki nawet po 200 stron ) - nieco przybliżające ten temat. Po raz kolejny pan Jordi Savall bierze się za temat maksymalnie niszowy i tworzy coś świetnego.

) ?

Fajne płyty , potwierdzam. :) Choć szczerze mówiąc rzadko już do tej muzyki wracam.

Jeśli Cię to interesuje to ewentualnie spróbuję doradzić katalog marki Pneuma - Eduardo Paniagua. Nie tyle muzyka osmańska co muzyka wcześniejsza , mauryjska i ogólnie muzułmańskiej Afryki północnej i Granady - stylistyka bardzo podobna. http://www.mdt.co.uk/labels/p/pneuma.html?p=3
Parę lat temu był niespodziewany wysyp płyt tej wytwórni w EMPIK - ale chyba jako efekt pomyłki jakiegoś "menadżera" :) - obecnie ich raczej nie widuję. Inna sprawa ,że bankowo na półce jest tylko Bocelli i Blechacz :)
Verbal
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1965

Postprzez Gajusz_Swetoniusz » czwartek, 16/02/17, 18:56

Verbal napisał(a):Fajne płyty , potwierdzam. :) Choć szczerze mówiąc rzadko już do tej muzyki wracam.

Jeśli Cię to interesuje to ewentualnie spróbuję doradzić katalog marki Pneuma - Eduardo Paniagua. Nie tyle muzyka osmańska co muzyka wcześniejsza , mauryjska i ogólnie muzułmańskiej Afryki północnej i Granady - stylistyka bardzo podobna. http://www.mdt.co.uk/labels/p/pneuma.html?p=3
Parę lat temu był niespodziewany wysyp płyt tej wytwórni w EMPIK - ale chyba jako efekt pomyłki jakiegoś "menadżera" :) - obecnie ich raczej nie widuję. Inna sprawa ,że bankowo na półce jest tylko Bocelli i Blechacz :)

Przesłuchałem kilka nagrań powszechnie dostępnych. Nawet niezłe. Będę musiał popatrzeć wśród ich płyt.

Oferta Empiku to w ogóle jest zastanawiająca sprawa. Należy tutaj rozróżnić ofertę w sklepach stacjonarnych i sprzedaż wysyłkową. W sprzedaży wysyłkowej można dorwać ogrom różnego rodzaju albumów - i często z nich korzystam. Za to oferta sklepów stacjonarnych to od kilku miesięcy delikatnie mówiąc jest porażka, wstyd i nie powiem jeszcze co ;) :D Praktycznie tylko to co jest w modzie ( czyli Blechacz, Bocelli i Cho Soeng-jin jeżeli można mówić o klasyce ), jeżeli ktoś szuka czegoś więcej to będzie bardzo zawiedziony.

Ze sklepów mających sporą ofertę ( i nieszablonową ) mogę polecić multikulti.com oraz cmd.pl. W tym pierwszym co najważniejsze mają wszystko na stanie co jest o tyle ważne, że nie czekamy 3 miesiące na 1 płytę jak w niektórych innych sklepach. Mam nadzieje, że moderacja nie uzna tego za reklamę. Jest to moja prywatna opinia o sklepach, z którą użytkownicy mogą się zgadzać albo nie.
Gajusz_Swetoniusz
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez Arturo » piątek, 17/03/17, 15:49

Bez wątpienia nie jestem fanem tureckich seriali niemniej jednak czasami można dzięki nim posłuchać dobrej muzyki. Jakiś czas temu emitowany był jeszcze "Grzech Famagul", który był bardziej znośnym serialem i było w nim kilka scen ze świetną muzyką.

Śpiewają co prawda z playbacku, ale wyobraźcie sobie, ze polscy aktorzy śpiewają prawdziwa polską muzykę ludową - raczej mało prawdopodobne. ;)
Arturo
Erudyta
Erudyta

Powrót do Pokrewne rodzaje muzyki