Strona główna forum Muzyka klasyczna Muzyka wokalna i instrumentalna

Dział o muzyce wokalno-instrumentalnej: głównie o operze, ale również o balecie, walcach, operetce

Re: Opera

Postprzez Madame Glissando » niedziela, 13/03/16, 12:08

Dziękuję, Magnus! :)
Przepiękne te Chryzantemy, a z operami muszę się zapoznać :)
Madame Glissando
Wirtuoz
Wirtuoz

Postprzez Tezeusz » poniedziałek, 14/03/16, 10:49

Madame Glissando napisał(a):A propos Pucciniego - jak myślisz, od czego należałoby zacząć poznawanie tego kompozytora?

Zamierzałem brać się za to, co już polecił Magnus, czyli za Toscę i Madamę Butterfly.
Tezeusz
Wirtuoz
Wirtuoz

Rok urodzenia: 1990

Postprzez Trazom » wtorek, 22/03/16, 20:33

Za to komuś, kto nigdy nie słyszał żadnej opery, poleciłbym dyptyk Cavaleria rusticana - Pajace. Chyba nie ma wrażliwej jednostki, na której ta muzyka nie zdoła wywrzeć wrażenia. Tak oto panowie jednym dziełem zapewnili sobie nieśmiertelność (i to w młodym wieku - komponując Rycerskość, Mascagni miał 27 lat). Jedynie smakosze kojarzą dziś Iris, Nerona, Medyceuszy czy Manon Lescaut autorstwa kogoś innego niż Puccini (nie wspominając o francuskiej Manon Masseneta).

Staroć, za to niezwykle piękny - Karajan w Intermezzo. Świat, którego chyba już nie ma...

https://www.youtube.com/watch?v=vTUWPaicpBM
FORUM muzyczne:
www.chopin.darmowefora.pl
Trazom
Meloman
Meloman

Postprzez Madame Glissando » wtorek, 22/03/16, 21:54

Śmiej się, pajacu - piękna aria, a jaka prawdziwa...
Madame Glissando
Wirtuoz
Wirtuoz

Postprzez Madame Glissando » piątek, 21/10/16, 00:19

Elektra Ryszarda Straussa w filmowej wersji z 1981 roku.
Niesamowite wrażenia. Po prostu genialne to jest. Chciałabym kiedyś obejrzeć tę operę na żywo :serce:

Madame Glissando
Wirtuoz
Wirtuoz

Postprzez Madame Glissando » środa, 26/10/16, 22:14

Opera Narodowa wystawia Goplanę Władysława Żeleńskiego. Był może ktoś na tym, albo się wybiera?
Madame Glissando
Wirtuoz
Wirtuoz

Postprzez Tezeusz » piątek, 23/12/16, 14:55

Trazom napisał(a):Za to komuś, kto nigdy nie słyszał żadnej opery, poleciłbym dyptyk Cavaleria rusticana - Pajace.

Ach, słuchałem ostatnio obydwu. Moim skromnym zdaniem Rycerskość > Pajace. Ale tak, są to cuda.

Słuchałem dziś tego:

Obrazek

:serce: :serce: :serce:

Zachwyt od pierwszej do ostatniej minuty.
Tezeusz
Wirtuoz
Wirtuoz

Rok urodzenia: 1990

Postprzez Gajusz_Swetoniusz » poniedziałek, 6/03/17, 22:57

Trazom napisał(a):Za to komuś, kto nigdy nie słyszał żadnej opery, poleciłbym dyptyk Cavaleria rusticana - Pajace. Chyba nie ma wrażliwej jednostki, na której ta muzyka nie zdoła wywrzeć wrażenia. Tak oto panowie jednym dziełem zapewnili sobie nieśmiertelność (i to w młodym wieku - komponując Rycerskość, Mascagni miał 27 lat). Jedynie smakosze kojarzą dziś Iris, Nerona, Medyceuszy czy Manon Lescaut autorstwa kogoś innego niż Puccini (nie wspominając o francuskiej Manon Masseneta).

Staroć, za to niezwykle piękny - Karajan w Intermezzo. Świat, którego chyba już nie ma...

https://www.youtube.com/watch?v=vTUWPaicpBM

Potwierdzam, te dwie opery to prawdziwe brylanty. Są szalenie krótkie, każda trwa niewiele więcej niż godzinę - gdzie im tam pod względem czasu trwania do oper Handla, Mozarta, Belliniego, Verdiego czy dramatów muzycznych Wagnera. Na dobrą sprawę składają się tylko z kilku krótkich partii wokalnych i chórów. Ale. Jest jedno ale. Ich poziom ekspresji i emocji jakie w sobie niosą są wręcz niesamowite. Duet Santuzzy i Lucii, Turridu i Santuzzy z Rycerskości Wieśniaczej oraz końcówka Pajaców to coś niesamowicie poruszającego

To trzeba obejrzeć.
Gajusz_Swetoniusz
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1991

Postprzez GeorgTelemann » niedziela, 25/06/17, 00:25

Don Giovanni pod Giulinim jest fantastyczny :ok: . Ja bardzo lubię:

Obrazek

Urocze i całkiem zabawne :lollol:
GeorgTelemann
Audiofil