Strona główna forum Muzyka klasyczna Muzyka solowa i kameralna

Wszystko co dotyczy muzyki kameralnej, sonat, muzyki na instrumenty solowe, duetów, tercetów, itd.

Ulubione dzieła klawesynowe J.S.Bacha

Das Wohltemperierte Klavier (Book 1)
2
17%
Das Wohltemperierte Klavier (Book 2)
2
17%
Wariacje Goldbergowskie
3
25%
Kunst der Fugue
1
8%
Suity angielskie
0
Brak głosów
Suity francuskie
0
Brak głosów
Inwencje dwugłosowe
0
Brak głosów
Sinfonie trzygłosowe
0
Brak głosów
Koncert włoski
2
17%
Partity BWV 825-830
1
8%
Toccaty BWV 910-916
1
8%
Inne
0
Brak głosów

Liczba głosów : 12

Ulubione dzieła klawesynowe J.S.Bacha

Postprzez GeorgTelemann » piątek, 7/10/16, 21:03

Można wybrać trzy pozycje. Napisałem te "najważniejsze" i najbardziej znane. Można zmieniać głosy. Jeżeli z jakiegoś zbioru jeden (czy dwa) utwory podobają wam się najbardziej można napisać. Ciekawy jestem waszych typów. ;)
GeorgTelemann
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 2002

Re: Ulubione dzieła klawesynowe J.S.Bacha

Postprzez Gajusz_Swetoniusz » piątek, 7/10/16, 21:43

Ciekawe pytanie poruszyłeś GeorgTelemann

Zagłosowałem na Partity, Tocatty i Koncert. Moje ulubione ich interpretacje to nagrania Trevora Pinnocka i Scotta Rossa.

Problem mam ze Sztuką Fugi, jest to utwór, który od zawsze poruszał mnie do głębi. Mało tego powiem więcej, jeśli można być zakochanym w jakimś utworze to mogę to bez wahania powiedzieć o Sztuce Fugi. Jednak nie zagłosowałem na nią. Po pierwsze o ile mi wiadomo nie był pisany na żaden konkretny instrument, a przynajmniej o tym nic nie wiadomo ( choć spotkałem się z wersją o kwartecie smyczkowym ). Po drugie z 7 wykonań jakie posiadam to wykonania pana Helmuta Walchy ( organy i to nagranie jest moim absolutnie ulubionym ), Jordi Savalla z Hesperionem XX ( instrumenty dęte i viole da gamba ) oraz zespołu NCSQ ( wiem to ostatnie może być bardzo kontrowersyjne ) najbardziej mi się podobają.

DWK i GW, tak samo jak uwielbiam muzykę klawesynową, to jednak interpretacje na fortepianie bardziej do mnie przemawiają i nic na to nie poradzę. A może jednak są jakieś interpretacje które mnie przekonają do klawesynu?
Ostatnio edytowano piątek, 7/10/16, 21:49 przez Gajusz_Swetoniusz, łącznie edytowano 2 razy
Gajusz_Swetoniusz
Adept
Adept

Rok urodzenia: 1991

Postprzez kamski » piątek, 7/10/16, 21:44

Jakby się dało 4 to wybrałbym: wariacje goldbergowskie, DWK I & DWK II, koncert włoski.

Kolejność nieprzypadkowa, obydwa zeszyty DWK wolę traktować jako jedną całość.

Suit na klawesyn niestety nie miałem okazji poznać.
kamski
Audiofil
Audiofil

Postprzez Gajusz_Swetoniusz » poniedziałek, 17/10/16, 19:34

Wydaje mi się, że można pociągnąć dalej temat.

Bach klawesynowy to temat bardzo rozległy, wykonawców bardzo wielu. Każdy z nas ma jakieś ulubione interpretacje. Jakie są waszym zdaniem najlepsze interpretacje utworów klawesynowych Jana Sebastiana Bacha? Ulubieni wykonawcy? Mówię tylko o klawesynie a nie fortepianie.

Ja osobiście bardzo lubię słuchać Trevora Pinnocka ( Partity, V Koncert Brandenburski plus jeszcze parę innych utworów), Scotta Rossa ( Koncert włoski, Uwertura w stylu francuskim ). Boba van Asperna za to podobają mi się Tocatty, jednak już DWK i GW jakoś mi nie podchodzą w tej wersji ( 6CD box ). Wariacje Goldbergowskie ostatnio odkryłem w interpretacji Andreasa Staiera i Trevora Pinnocka i muszę się z nimi osłuchać, żeby ocenić, która bardziej mi się podoba. Niestety praktycznie nie do zdobycia jest wykonanie Scotta Rossa, które słuchane na internecie wykonanie GW wydaje się być jednym z moich faworytów jeśli można użyć tego słowa. Może się mylę ale wydaje mi się ono bardzo Gouldowskie i stąd moja ocena? Może wydadzą wznowienie.

A może macie inne typy?
Gajusz_Swetoniusz
Adept
Adept

Postprzez Verbal » środa, 21/12/16, 10:21

Gajusz_Swetoniusz napisał(a): Niestety praktycznie nie do zdobycia jest wykonanie Scotta Rossa, ?

Jest do kupienia - Fansklep http://www.fan.pl/katalog/p90999007_ros ... tions.html
Verbal
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1965

Postprzez Gajusz_Swetoniusz » piątek, 23/12/16, 20:27

Dzięki, jak kilka tygodni temu patrzyłem to mieli tą płytę jako wyczerpaną więc nie sprawdzałem ich później. Zamówione! A coby było śmieszniej sklep jest położony 20 minut od domu i parę razy wyłapałem tam perełki. Mają sporo ciekawych rzeczy.

Do tematu. Ostatnio wziąłem się za przesłuchiwanie klawesynowego Bacha w interpretacji właśnie Scotta Rossa. Muszę przyznać, że jak znałem go z nagrania Clavierubung II oraz Scarlattiowskich 555, tak jestem bardzo miło zaskoczonym jego interpretacjami DWK i Partit. Chyba ostatecznie przekonałem się do GW i DWK w wersji klawesynu.

Korzystając z okazji chciałbym wszystkim życzyć Zdrowych, Szczęśliwych i Pogodnych Świat Bożego Narodzenia i Nowego Roku!
Gajusz_Swetoniusz
Adept
Adept

Postprzez GeorgTelemann » sobota, 24/12/16, 00:41

Ja uwielbiam GW w wykonaniu Andreasa Staiera, a DWK w wykonaniu Christine Schornsheim. Jeżeli chodzi o fortepian - Gould nie ma sobie równych. Cenię też interpretacje Masaakiego Suzuki. ;)
GeorgTelemann
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 2002

Postprzez Gajusz_Swetoniusz » wtorek, 27/12/16, 23:31

A to muszę potwierdzić. Wykonanie Andreasa Staiera jest niesamowite - mam je i uważam za najlepsze z posiadanych w domu. Jak przyniosę ( gdy sprowadzą ) płytę Scotta Rossa to je skonfrontuję.

W kwestii fortepianu to chyba właśnie wykonania Goulda są faworytami - może dlatego, że odkryłem je jako pierwsze i wszystko inne porównywałem właśnie do nich. Chociaż tutaj bardzo lubię interpretację DWK I ( bo II jeszcze nie nagrał :( ) Pierra Laurenta Aimarda.

Ostatnio w Święta odkryłem Suity Angielskie w wykonaniu Richarda Egarra - nie są tak znane ( i nie ma ich wykonań za wiele dostępnych ) ale polecam je. Bardzo kojarzą mi się z sonatami Scarlattiego, podobieństwo jest momentami naprawdę zastanawiające.

Jeszcze tylko Suity Francuskie oraz kilka mniej nagrywanych utworów i chyba będę miał komplet klawesynowego J.S.Bacha.
Gajusz_Swetoniusz
Adept
Adept

Powrót do Muzyka solowa i kameralna