Strona główna forum Muzyka klasyczna Kompozytorzy

Dyskusje o kompozytorach muzyki klasycznej, od Vivaldiego i Bacha przez Mozarta i Beethovena aż po Lutosławskiego i Góreckiego

Ernst Theodor Amadeus Hoffmann

Postprzez Gabriel » wtorek, 26/04/16, 19:03

Obrazek
Niewiele osób może wie, że wybitny pisarz E.T.A. Hoffmann, (autor m.in. opowieści o Dziadku do Orzechów zinscenizowanej przez Mariusa Petipę do muzyki Piotra Czajkowskiego oraz wielu innych opowiadań, na kanwie których Offenbach zrealizował słynną operę Opowieści Hoffmanna) był również miłośnikiem i znawcą muzyki. W entuzjastycznych recenzjach (m.in. V symfonii Beethovena) podkreślał wolność fantazji przy kompozycji, która czyni z muzyki najbardziej romantyczną ze wszystkich sztuk. Gdy jako urzędnik pruski przybył do Warszawy, wraz z Józefem Elsnerem powołał Resursę Muzyczą, zajmującą się nie tylko organizowaniem koncertów i orkiestr, ale także nauczaniem i kompletowaniem muzycznej biblioteki.

Hoffmann sam również komponował. Inspirował się klasykami - Gluckiem, Beethovenem, a przede wszystkim Mozartem ("A." w "E.T.A." pochodzi od Amadeusza, które to imię przybrał na cześć wiedeńskiego kompozytora), ale jego muzyka należy juz do romantyzmu. Największą sławę jako kompozytorowi przyniosła mu opera Undine, będąca jedną z pierwszych oper romantycznych (wyprzedzająca Wolnego Strzelca o 5 lat).

Kilka przykładowych utworów:

Symfonika:

Kameralistyka:

Muzyka wokalno-instrumentalna:

Muzyka solowa:

Zauważmy jak wplatając technikę polifoniczną nawiązuje do tradycji barokowej (w swoich pismach przypominał szerszej publiczności muzykę Bacha).
Gabriel
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1995

Re: Ernst Theodor Amadeus Hoffmann

Postprzez Madame Glissando » niedziela, 1/05/16, 14:27

Kwintet harfowy przepiękny :)
Dzięki za przypomnienie o nim, muszę koniecznie zapoznać się z innymi jego kompozycjami (żeby tylko był czas) ;)
Ciekawe, że utwory muzyczne powstałe na kanwie jego dzieł literackich, są sławne i podziwiane, natomiast sam Hoffmann jako kompozytor jest właściwie nieznany.
Madame Glissando
Erudyta
Erudyta

Postprzez schubertpączek » czwartek, 5/05/16, 00:17

a przede wszystkim Mozartem

Od Mozarta to on chyba brał pomysły do bajek. Bardzo podobają mi się jego kompozycje - ten kwintet, a w sonacie fortepianowej ewidentnie usłyszalne inspiracje Beethovenem, jak i również ja dostrzegłem Schuberta. Oryginalna muzyka.
schubertpączek
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1988

Postprzez Gabriel » piątek, 6/05/16, 18:41

Madame Glissando napisał(a):Kwintet harfowy przepiękny :)

Też bardzo mi się podobał, moze tym bardziej dlatego, że sam grałem na harfie :)
Madame Glissando napisał(a):Ciekawe, że utwory muzyczne powstałe na kanwie jego dzieł literackich, są sławne i podziwiane, natomiast sam Hoffmann jako kompozytor jest właściwie nieznany.

Liczmy na to, że kiedyś zostanie na nowo odkryty :) to w ogóle ciekawe jak czasem sława artysty nie idzie w parze ze sławą jego dzieł (jak choćby Salieri albo Joyce;)
Gabriel
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez Madame Glissando » piątek, 6/05/16, 19:26

Grałeś na harfie? Super :)
Jakie wrażenia? Ogólnie to fajny instrument, grałeś może jakieś solówki?
Spoiler:
Madame Glissando
Erudyta
Erudyta

Postprzez Gabriel » piątek, 6/05/16, 19:44

Grałem, ale tylko przez pierwszy stopień, więc nie było to nic wybitnego:) Na drugim stopniu już tylko organy i fortepian, może kiedyś coś mojego wrzucę :)
Gabriel
Słuchacz
Słuchacz

Powrót do Kompozytorzy