Strona główna forum Muzyka klasyczna Kompozytorzy

Dyskusje o kompozytorach muzyki klasycznej, od Vivaldiego i Bacha przez Mozarta i Beethovena aż po Lutosławskiego i Góreckiego

Henry Purcell

Postprzez schubertpączek » piątek, 29/01/16, 15:39

Samodzielnie stwierdziłem że to geniusz, a inni przede mną tylko to potwierdzili. W zasadzie polecam wszystko.
Niezwykle ujmujący i zastanawiający portret stylu w jego muzyce.

Obrazek
Henry Purcell (ur. prawdopodobnie 10 września 1659 w Westminster w Anglii, zm. 21 listopada 1695 w Londynie) – był jednym z najbardziej znanych oraz utalentowanych angielskich kompozytorów muzyki baroku. Pełnił funkcję kompozytora na dworze królewskim, mianowanego kopisty Opactwa Westminsterskiego, a później (w roku 1682) został jednym z organistów katedry królewskiej. Uchodzi on za twórcę angielskiej muzyki narodowej, czego wyrazem może być uznanie jego opery Dydona i Eneasz za operę narodową. Wśród jego kompozycji znaleźć można liczne anthemy, ody, muzykę instrumentalną oraz sceniczną (w tym tzw. semiopery).

Purcell może swobodnie uchodzić za brytyjskiego odpowiednika Mozarta. Podobnie ogromne jest ich znaczenie dla muzyki obu krajów. Purcell również był genialnym dzieckiem i zmarł młodo (w wieku 36 lat, w rezultacie przeziębienia). Sposób traktowania przez niego materiału muzycznego był zupełnie nowatorski. Wprowadził on brytyjski świat muzyczny do epoki dojrzałego baroku bez pośrednictwa Włochów czy Francuzów. Jego muzyka wpłynęła na kompozycje Georga Friedricha Händla.

Komponował większość barokowych gatunków, w tym: anthems, psalmy i pieśni religijne
schubertpączek
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1988

Re: Henry Purcell

Postprzez Arturo » piątek, 29/01/16, 15:58

Ooo! Lubię tego pana! Jego aria O let me weep z Królowej wróżek (The fairy queen) jest moją ulubioną. :serce: Wrzucałem ją na forum już nie jeden raz dlatego tym razem polecę pieśń O Solitude, My sweetest choice w wykonaniu Andreasa Scholla https://www.youtube.com/watch?v=7CWPpf1xDFA
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Arturo
Erudyta
Erudyta

Postprzez schubertpączek » piątek, 29/01/16, 16:03

Znam obydwie i również mi się podobają, a nie słucham wiele muzyki śpiewanej. Z tą muzyką śpiewaną często jest tak że nie podoba się nam nie utwór ale głos ale wiadomo różne są głosy i różne gusta.
schubertpączek
Znawca
Znawca

Postprzez Gabriel » wtorek, 26/04/16, 23:54

schubertpączek napisał(a):W zasadzie polecam wszystko.

Pan wyżej dobrze mówi :)

Kontynuując wątek pieśni, dodam moje dwie ulubione:

Oraz coś nieco mniej żałobnego w charakterze. Pean ku czci organów z Ody do św. Cecylii:

A na koniec niezwykły anthem, z którego niestety zachowały się tylko fragmenty. Ta harmonia :serce:

A już po końcu, jako bonus, Purcell w bardzo nietypowym wykonaniu:

Zawsze jak słyszę dwa pierwsze akordy, to myślę o Mechanicznej pomarańczy ;)
Gabriel
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1995

Powrót do Kompozytorzy