Strona główna forum Muzyka klasyczna Kompozytorzy

Dyskusje o kompozytorach muzyki klasycznej, od Vivaldiego i Bacha przez Mozarta i Beethovena aż po Lutosławskiego i Góreckiego

Re: Siergiej Rachmaninow

Postprzez schubertpączek » sobota, 9/04/16, 15:53

Znowu coś odkryłem - suita filmowa we fragmentach fletów i smyczków Jerry Goldsmith'a z filmu "Sypiając z wrogiem" z Julią Roberts oparta na motywach adagio z 2 symfonii Rachmaninova. I prawdę mówiąc muzyka Goldsmith'a bardziej mnie urzeka i jest bliższa naszym czasom, z kolei Rachmaninov próbował w muzyce tego samego co później Goldsmith ale bez elementów syntetycznych w formie. Ten sam element pojawia się w adagio kilka razy i właśnie go przerobił filmowy muzyk, pozostała część filmowej suity nie ma już nic wspólnego z resztą adagio ale dalej jest świetna

Jerry https://www.youtube.com/watch?v=97RZEiTxsEI

Sergiej https://www.youtube.com/watch?v=svxmaCO ... tml5=False
schubertpączek
Wirtuoz
Wirtuoz

Rok urodzenia: 1988

Postprzez Madame Glissando » piątek, 22/04/16, 18:35

Les Larmes op. 5 nr 3
Mało znany, a taki piękny utwór...
Madame Glissando
Wirtuoz
Wirtuoz

Postprzez Magnus » poniedziałek, 25/04/16, 19:44

Przecudowny utwór, dawno nie spędziłem całego dnia na słuchaniu jednej rzeczy.

Rachmaninow miał świetny, skrajnie indywidualny styl :) Szkoda, że większość jego charakterystycznych przejść jest teraz wręcz starta z uczuć przez wykorzystanie w muzyce filmowej.
Chopin mógł tylko marzyć o pisaniu takich etiud !
"Dałeś mnie najkrótsze życie
I najmocniejsze uczucie. -"
Magnus
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1995

Postprzez Gabriel » poniedziałek, 25/04/16, 22:24

Madame Glissando napisał(a):Les Larmes op. 5 nr 3

Oo; przyznam, że Rachmaninowa kojarzyłem z utworów bardziej burzliwych, ale przede wszystkim o klasyczniejszych w harmonii i formie. Gdyby mnie ktoś zapytał, czyj to utwór, to strzelałbym na młodego Ravela albo Debussy'ego.

ZadeR napisał(a):Ciekawostka:
Rachmaninow miał niezwykle duże dłonie, rozpiętość palców jego rąk sięgała powyżej 30cm! Dla pianisty taki zasięg wiele znaczy.

Gabriel
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez ZadeR » wtorek, 26/04/16, 15:21

Można sobie radzić i tak :D
Na poważnie: wie ktoś jak pianiści z drobniejszymi dłońmi radzą sobie z graniem Rachmaninowa?
ZadeR
Audiofil
Audiofil

Postprzez Gabriel » wtorek, 26/04/16, 16:34

ZadeR napisał(a):Można sobie radzić i tak :D
Na poważnie: wie ktoś jak pianiści z drobniejszymi dłońmi radzą sobie z graniem Rachmaninowa?

Albo nie grają, albo ew. "łamią" akordy (czyli nie grają wszystkich dźwięków naraz).
Gabriel
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez Madame Glissando » wtorek, 26/04/16, 17:55

Ta etiuda g-moll genialna! :)
Gabriel napisał(a):Oo; przyznam, że Rachmaninowa kojarzyłem z utworów bardziej burzliwych, ale przede wszystkim o klasyczniejszych w harmonii i formie. Gdyby mnie ktoś zapytał, czyj to utwór, to strzelałbym na młodego Ravela albo Debussy'ego.

Też trochę mnie zaskoczył ten utwór jak go sobie puściłam pierwszy raz. Ta powtarzająca się fraza brzmi już dość współcześnie.
A co do skeczu - jeden z moich ulubionych :)

Gabriel napisał(a):
ZadeR napisał(a):Można sobie radzić i tak :D

Albo nie grają, albo ew. "łamią" akordy (czyli nie grają wszystkich dźwięków naraz).

Tak, arpeggio jest jedynym sposobem. Ale takie akordy mają swój urok, mnie się bardzo podobają.
Chociaż podobno dłoń można rozciągnąć... ale ja bym tego nie próbowała, był już taki jeden, któremu nie wyszło to na dobre...
Madame Glissando
Wirtuoz
Wirtuoz

Postprzez Trazom » wtorek, 26/04/16, 22:51

Rachmaninow to dla mnie przede wszystkim wielki pianista, w dalszej kolejności kompozytor, ale są i takie dzieła, które potrafią mnie zachwycić.

Zwłaszcza, gdy słynną Rapsodię nt. Paganiniego gra wspomniany już dziś Wiliam Kapell - z Fritzem Reinerem:

https://www.youtube.com/watch?v=ftNrBGN1Bw8
FORUM muzyczne:
www.chopin.darmowefora.pl
Trazom
Meloman
Meloman

Postprzez Madame Glissando » środa, 11/05/16, 19:59

Można nagrać koncert fortepianowy w domu? Można :D
Madame Glissando
Wirtuoz
Wirtuoz

Postprzez Trazom » sobota, 7/01/17, 02:48

Odświeżam wątek w kontekście III Koncertu, który został wykonany przez Trifonova w czasie głośnego występu sylwestrowego w Filharmonii Berlińskiej z sir Ratlle'm. Przypomniały mi się najznakomitsze wykonania tego koncertu. O jednym z nich amerykański krytyk pisał: [he] had conquered the citadel of that strange concerto, which is cheap unless it is magnificent.

O tak, ten koncert jest naprawdę magnificent, gdy posłucha się Horowitza, samego Rachmaninowa i... Williama Kapella, którego od czasu do czasu tu przypominam, choć doprawdy nie potrafię wyjaśnić tej amnezji u dużej części dzisiejszego muzycznego świata. Niezwykle cenne jest zwłaszcza poniższe nagranie live z orkiestrą z Toronto. Tak brzmi dla mnie prawdziwy Rachmaninow - pozbawiony okołoromantycznej patyny i tkliwości, zapatrzony w przyszłość, czerpiący z późnego wieku XIX modernista. Kolosalna technika, wsłuchajcie się w polirytmiczne fragmenty między partią prawej i lewej ręki, choćby w ogniwie drugim. Dopełnieniem jest raczej twardy, głęboki dźwięk, znany nam z niektórych wykonań Rachmaninowa - i artykulacja, wprost nie z tego świata (dzięki niej Kapell zrealizował swoje być może najlepsze rejestracje - III Koncert Prokofieva ze Stokowskim i Doratim). Polecam to nagranie każdemu miłośnikowi fortepianu - w pełni zasługuje na miano legendarnego...

Całość:

https://www.youtube.com/watch?v=4_Cb-xZd0Ac
https://www.youtube.com/watch?v=JnYzwnSk6Sc
https://www.youtube.com/watch?v=ZK1hFovtgRI
https://www.youtube.com/watch?v=GIHNlrGAswQ
FORUM muzyczne:
Trazom
Meloman
Meloman

Postprzez kamski » piątek, 27/01/17, 03:26

Trazom napisał(a):O tak, ten koncert jest naprawdę magnificent, gdy posłucha się Horowitza, samego Rachmaninowa i... Williama Kapella, którego od czasu do czasu tu przypominam, choć doprawdy nie potrafię wyjaśnić tej amnezji u dużej części dzisiejszego muzycznego świata.
Dodałbym jeszcze Aszkenaziego z Haitinkiem. Współcześnie: interpretacje Leifa Ove Andsnesa.
Osobiście bardzo cenię nagranie węgierskiego pianisty Tamasa Vasary'ego oraz Achronowicza / LSO z końca lat 70.
kamski
Audiofil
Audiofil

Postprzez Trazom » środa, 1/02/17, 16:29

Interpretacje Aszkenaziego z Haitinkiem zyskały sławę niemal wzorcowych - i z pewnością mają swoje miejsce wśród albumów wybitnych, jeśli chodzi o dyskografię dzieł Rachmaninowa. Moim zdaniem jednak nie przynależą do świata wykreowanego przez wspomnianych wcześniej artystów, którzy traktowali tą muzykę na wskroś nowocześnie, grając przy tym zupełnie innymi tempami niż większość współczesnych wykonawców. Często pochylają się oni z nieznośnym wręcz pietyzmem nad otwierającym koncert tematem w d-moll, traktując tą tajemniczą, dziwnie sinusoidalnie rozwijaną myśl w sposób śpiewno-poetycki. Wystarczy posłuchać nagrań Horowitza, zwłaszcza z lat 40. i samego Racha, by rozwikłać jego zagadkę. Satysfakcji dostarczają też, mimo pewnych niedostatków, zwłaszcza w zakresie zgrania się z orkiestrą, nagrania Shury Cherkassky'ego (jest ich kilka).

Przy okazji, szeroko komentowany był III Koncert wykonany przez ostatniego zwycięzcę Konkursu im. Królowej Elżbiety, Lucasa Vondracka w czasie finału rywalizacji:

https://www.youtube.com/watch?v=dlrqnlsOBok
FORUM muzyczne:
Trazom
Meloman
Meloman

Poprzednia strona

Powrót do Kompozytorzy