Strona główna forum Muzyka klasyczna Kompozytorzy

Dyskusje o kompozytorach muzyki klasycznej, od Vivaldiego i Bacha przez Mozarta i Beethovena aż po Lutosławskiego i Góreckiego

Re: Fryderyk Chopin

Postprzez Prem » piątek, 7/08/20, 13:38

Prem
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1965

Postprzez schubertpączek » poniedziałek, 31/08/20, 04:37

Obrazek
Właśnie swoją premierę ma nowa płyta Natalii Kukulskiej – „Czułe struny”. To unikatowy projekt na światową skalę, bo zawiera on instrumentalne kompozycje Fryderyka Chopina zamienione na... piosenki.

(fragment wywiadu)

- Słuchasz muzyki klasycznej?
- Może nie jakoś intensywnie, ale zawsze ta muzyka była w moim życiu. Z kompozycjami klasycznymi obcowałam w szkole muzycznej, potem wracałam do nich, gdy moje dzieci do niej uczęszczały. Dlatego miałam styczność z klasyką, teoretycznie i praktycznie. W czasach licealnych fascynowałam się Beethovenem, czytałam Norwida i ubierałam na czarno. (śmiech) Bardzo bliska jest mi też muzyka filmowa, która mnie wycisza i przenosi w inny świat. Mam nawet płyty winylowe z takimi kompozycjami, do których lubię wracać.

- Kiedy w pełni świadomie sięgnęłaś po muzykę Chopina?
- Trudno mi znaleźć taki moment. Mam wrażenie, że te utwory znam od zawsze. W szkole muzycznej oczywiście był duży nacisk na słuchanie tych kompozycji i poznawanie ich form. A te najbardziej znane na długo w człowieku zostają, bo mają bardzo chwytliwe melodie. Muzyka Chopina kojarzyła mi się z podniosłym i patetycznym nastrojem. Może dlatego, że taki nastrój panuje wśród popularnych polonezów lub mazurków. Jakby jej trzeba było słuchać na baczność. (śmiech) Tymczasem później przekonałam się, że jest w niej dużo czułości i liryki. Pięknego romantyzmu, bez narodowych skojarzeń. I te utwory bardzo mi się spodobały. Bardzo mnie wzruszały, dlatego tak do takiego Chopina lgnęłam.
schubertpączek
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1988

Postprzez Chiarodiluna » poniedziałek, 14/09/20, 22:30

schubertpączek napisał(a):Właśnie swoją premierę ma nowa płyta Natalii Kukulskiej – „Czułe struny”. To unikatowy projekt na światową skalę, bo zawiera on instrumentalne kompozycje Fryderyka Chopina zamienione na... piosenki.

Doświadczyłem z ciekawości jedynie materiałów promocyjnych, acz dostępnych w całości. Ale zwyczajowo i komercyjnie to właśnie materiały promocyjne mają być najlepsze i zachęcać do sięgnięcia po całość dokonania. Dla mnie osobiście w odsłuchach i obrazkach mocno kontrowersyjne, a nawet bez gustu i smaku. Szczera wypowiedź piosenkarki na temat jej nie istniejącego przywiązania do muzyki klasycznej pokazuje, że nie miało prawa wypaść zjawiskowo. Szkoda, że nie korzysta z przywileju tworzenia wyłącznie własnego dorobku.

Proponuję zatem (także dla mnie osobiście) bardziej pasujące do tego wątku i jednocześnie muzycznie wartościowsze doniesienie :

Rozstrzygnięto dziś IX. Grand Prix du Disque Frédéric Chopin 2020 !

Wydarzenie, to konkurs nagraniowo-płytowy organizowany konsekwentnie przez warszawskie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, który zwykł towarzyszyć Międzynarodowym Konkursom Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Obrazek

Nagrodami w tym konkursie są pamiątkowe medale oraz dyplomy, a dodatkowo producenci mają możliwość opatrzenia nagrodzonych fonogramów oficjalnym znakiem Konkursu.

Od bieżącej edycji, w zgodzie z obowiązującą modą, szczególna atencja kierowana jest na tzw. instrument historyczny. Pozwolę sobie jednak już pominąć tę niejednoznaczną kwestię, która zresztą parokrotnie była na Forum poruszana.

Tak więc właśnie Kapituła Konkursu ogłosiła wyniki, pomimo nawet wielkiej nieobecności samego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Skład Jury: prof. Andrzej Jasiński, prof. Bronisława Kawalla, prof. Andrzej Lupa, prof. Piotr Paleczny, Karol Radziwonowicz, Adam Rozlach, dr Ewa Sławińska-Dahlig, prof. Wojciech Świtała.

=> „Grand Prix du Disque Frédéric Chopin” 2020 w kategorii nagrań na instrumentach współczesnych dokonanych po 1 stycznia 2000 r. otrzymała wytwórnia DEUTSCHE GRAMMOPHON za płytę „Seong-Jin Cho – Chopin: Piano Concerto No. 1; Ballades, London Symphony Orchestra, Gianandrea Noseda”.

Wyróżnienie otrzymały płyty NIFC:

:tak: „Maria João Pires – Chopin: Piano Concerto in F minor Op. 21; Nocturnes; Sinfonia Varsovia, Christopher Warren-Green”, seria: „Chopin i Jego Europa”

https://www.youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_k_3gW2OAhp0UNYDtAbbn73UuSyCySr3Es

Ciekawe, że wybrane nokturny na tym krążku wybrzmiewają inaczej, niż na wspaniałej płycie dla DG.

:tak: „Martha Argerich, Mischa Maisky – Chopin: Piano Concerto; Sonata in G minor for piano and cello (Op. 65); Sinfonia Varsovia, Jacek Kasprzyk”, seria: „Chopin i Jego Europa”

:tak: „Kate Liu – Chopin: Mazurki op. 56; Ballada f-moll, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur, Sonata op. 58”, seria: „Konkurs Chopinowski” [2CD]

https://www.youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_mbSd0h7STBjNqFr1lC3YCQQ10_WtuMMFk

Bardzo wymowne dla mnie jest to, że jedyną wyróżnioną płytą z Konkursu Chopinowskiego jest właśnie program recitalowy Kate Liu :serce: . Bo płyta zwycięska Seong-Jin Cho jest oczywiście nagraniem pokonkursowym, ze światowej klasy orkiestrą.

A co podobało się Jury w poprzedniej edycji ?

W VIII. Grand Prix du Disque 2015 zwyciężyło => AMBROISIE NAÏVE za płytę CHOPIN PIANO CONCERTOS w wykonaniu Nikolai Lugansky’ego, Sinfonii Varsovii i Aleksandra Vedernikova. :!:

https://www.youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_kDhUMjh3TpFseLjDEfWLuBmk5o3c7Onio

A wyróżniano:

:tak: Deutsche Grammophon za płytę – Jan Lisiecki CHOPIN ETUDES

Tę, w jego wykonaniu, polubiłem szczególnie.

:tak: Deutsche Grammophon za płytę – Ingolf Wunder CHOPIN RECITAL

:tak: MDG za płytę – Jin Ju FREDERIC CHOPIN LATE PIANO WORKS

Ostatniego wyróżnionego wówczas albumu nigdy jeszcze nie poznałem. :-(

Obrazek

Obrazek

Oczywiście, gdyby tylko Krystian Zimerman zechciał nagrać sonaty lub scherza wyniki byłyby zapewne inne ! Tymczasem cieszmy się tym, co jest.

Przed nami wszak ocean odroczonych przez epidemię wrażeń.
Romanticism is not dead, ...i hope.
Chiarodiluna
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Arturo » wtorek, 15/09/20, 15:32

Słuchałem fragmentów tej Kukulskiej na Spotify i nawet mi się nie chciało tego komentować. Denerwują mnie takie kiczowate wersje od zawsze. :(

Te nagrody to za okres 2000 - 2020 czy za 2015 - 2020? :) To trochę dziwne jeśli za każdym razem biorą pod uwagę czas od 2000 roku. Same zacne wydawnictwa. Też lubię etiudy Lisieckiego za fajny pomysł wolniejszego tempa tych wykonań. Dobrze też, że co najmniej 2 płyty to wykonawcy, którzy nie byli laureatami konkursu chopinowskiego bo gdyby wszystko kręciło się koło Warszawy to też nie dobrze. ;)
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Arturo
Erudyta
Erudyta

Re: FrydJeryk Chopin

Postprzez schubertpączek » środa, 16/09/20, 03:55

Ja nie znalazłem jeszcze czasu na zapoznanie się z Chopinem Kukulskiej ale wasze komentarze są ciekawe. Kiczowate? Ponoć to się bardzo dobrze sprzedaje w sklepach.
schubertpączek
Znawca
Znawca

Poprzednia strona

Powrót do Kompozytorzy