Przewodnik po BBCode

Wprowadzenie

1. Czym jest BBCode?
BBCode jest językiem opisu formatowania treści zamieszczanych na forum. Dzięki BBCode w łatwy sposób można m.in. wytłuszczać tekst, zmieniać jego rozmiar i kolor, wstawiać odnośniki do stron internetowych, dodawać obrazki, itd. Znaczniki BBCode są zamknięte w nawiasach kwadratowych - [ i ], oferują kontrolę nad tym co i jak będzie wyświetlane.
Góra

Formatowanie tekstu

2. Jak wpisać pogrubiony, pochylony lub podkreślony tekst?
BBCode zawiera znaczniki pozwalające na szybką zmianę podstawowego wyglądu tekstu. Można to uzyskać na poniższe sposoby:
 • Aby pogrubić jakiś tekst, wstaw go pomiędzy znaczniki [b] i [/b]. Przykładowo, kod [b]Haendel[/b] zmieni się w Haendel
 • Aby pochylić jakiś tekst, wstaw go pomiędzy znaczniki [i] i [/i]. Przykładowo, kod [i]Verdi[/i] zmieni się w Verdi
 • Aby podkreślić jakiś tekst, wstaw go pomiędzy znaczniki [u] i [/u]. Przykładowo, kod [u]Czajkowski[/u] zmieni się w Czajkowski
Góra

3. Jak zmienić kolor lub rozmiar tekstu?
Aby zmienić kolor lub rozmiar tekstu, można użyć znaczników wymienionych poniżej. Pamiętaj, że to, jaki będzie rezultat po wyświetleniu, zależy od przeglądarki i systemu użytkownika.
 • Zmianę koloru tekstu można osiągnąć przez otoczenie go znacznikami [color=] i [/color]. Po znaku = powinieneś podać angielską nazwę koloru (np. red, blue, yellow) albo szesnastkową wartość (np. #FFFFFF, #000000). Przykładowo, żeby osiągnąć czerwony tekst powinieneś użyć kodu [color=red]czerwony tekst[/color] albo [color=#FF0000]czerwony tekst[/color]
 • Zmianę rozmiaru tekstu można osiągnąć przez otoczenie go znacznikami [size=] i [/size]. Ten znacznik jest zależny od szablonu, którego używasz, ale zalecanym formatem jest liczba reprezentująca rozmiar tekstu w procentach, zaczynając od 20 (bardzo mały) aż do 200 (bardzo duży). Przykładowo, żeby osiągnąć mały tekst powinieneś użyć kodu [size=30]mały tekst[/size]
Góra

4. Czy mogę łączyć znaczniki formatujące?
Tak, naturalnie, że możesz, na przykład aby zwrócić czyjąć uwagę możesz napisać: [size=150][color=red][b]POPATRZ NA MNIE![/b][/color][/size], co zmieni się w POPATRZ NA MNIE! Nie radzimy jednak wpisywać dużych ilości tekstu o takim wyglądzie! Pamiętaj, że od Ciebie zależy zachowanie poprawnej kolejności początkowych i końcowych znaczników. Przykładowo, poniższy kod nie zadziała: [b][u]Tekst[/b][/u]
Góra

Cytowanie i wstawianie tekstu o stałej szerokości znaków

5. Cytowanie tekstu w odpowiedziach
Są dwa sposoby na cytowanie tekstu - podając źródło lub nie podając go.
 • Przy wykorzystywaniu funkcji cytowania odpowiadając na post na forum, cytowany tekst zostaje automatycznie otoczony blokiem [quote="autor cytowanego postu"] i [/quote]. Ta metoda pozwala cytować z podaniem źródła (czyli np. osoby). Przykładowo, żeby zacytować kawałek tekstu napisanego przez Dyrygencika powinieneś napisać: [quote="Dyrygencik"]Tekst, który napisał Dyrygencik[/quote] Wynikiem tego będzie automatyczne dodanie „Dyrygencik napisał(a):” przed cytowanym tekstem. Pamiętaj, musisz wstawić cudzysłowy wokół nazwy źródła.
 • Druga metoda pozwala cytować tekst nie podając źródła. Aby jej użyć, wstaw tekst między znacznikami [quote] i [/quote]. Przy wyświetlaniu postu, przed cytowanym tekstem wyświetlony zostanie napis "Cytat:".
Góra

6. Wstawianie tekstu o stałej szerokości znaków
Jeśli chcesz wstawić tekst o stałej szerokości znaków powinieneś użyć znaczników [code] i [/code]. Przykład: [code]Tekst o stałej szerokości znaków[/code]. Całe formatowanie użyte między znacznikami [code] i [/code] zostanie zachowane przy wyświetlaniu wysłanego postu.
Góra

Tworzenie list

7. Tworzenie listy nieuporządkowanej
BBCode umożliwia wstawianie dwóch rodzajów list, nieuporządkowanej i uporządkowanej. Lista nieuporządkowana prezentuje kolejne pozycje jedna po drugiej, oznaczając je graficznymi znakami. Aby utworzyć listę nieuporządkowaną użyj pary znaczników [list] i [/list] i oznacz każdą pozycję używając [*]. Przykładowo, żeby zrobić listę twoich ulubionych utworów:
 • sonata skrzypcowa
 • kwintet fortepianowy
 • symfonia
powinieneś użyć kodu: [list]
[*]sonata skrzypcowa
[*]kwintet fortepianowy
[*]symfonia
[/list]
Góra

8. Tworzenie listy uporządkowanej
Drugi typ list - uporządkowany - daje kontrolę nad tym, co jest wyświetlane przed każdym elementem. Aby utworzyć listę uporządkowaną użyj [list=1] i [/list] dla listy numerowanej lub [list=a] i [/list] dla listy alfabetycznej. Podobnie jak w liście nieuporządkowanej, elementy są wyznaczane przez [*]. Przykładowo, aby zrobić listę rzeczy do zrobienia:
 1. Kup bilet
 2. Idź na koncert
 3. Wróć do domu
powinieneś użyć kodu: [list=1]
[*]Kup bilet
[*]Idź na koncert
[*]Wróć do domu
[/list]
Aby zrobić listę możliwych odpowiedzi:
 1. Pierwsza możliwa odpowiedź
 2. Druga możliwa odpowiedź
 3. Trzecia możliwa odpowiedź
powinieneś użyć kodu: [list=a]
[*]Pierwsza możliwa odpowiedź
[*]Druga możliwa odpowiedź
[*]Trzecia możliwa odpowiedź
[/list]
Góra

Tworzenie linków

9. Odnośniki do innych stron
BBCode umożliwia wstawianie adresów WWW na kilka sposobów.
 • Pierwszy wykorzystuje parę znaczników [url=adres.www] i [/url]. Wszystko co wpiszesz między znakiem = a ] zostanie uznane za adres WWW. Przykładowo, żeby wstawić link do symfonika.pl powinieneś użyć kodu:[url=http://symfonika.pl]link do symfonika.pl[/url]. Zauważ, że odnośnik otwiera się w tym samym lub nowym oknie, zależnie od ustawień przeglądarki klikającego.
 • Jeżeli chcesz, żeby sam adres WWW był wyświetlany jako opis linku, możesz to szybko zrobić używając znaczników [url] i [/url]. Przykład: Aby wyświetlić symfonika.pl należy użyć kodu: [url]symfonika.pl[/url]
 • Dodatkowo phpBB umożliwia wykorzystanie tzw. Magicznych Linków, które zmieniają prawidłowo wpisany adres WWW w link, bez potrzeby dodawania jakichkolwiek znaczników lub nawet dopisywania na początku http://. Na przykład wpisanie www.symfonika.pl w wiadomości zmieni się automatycznie w www.symfonika.pl przy wyświetlaniu wiadomości.
 • Podobnie jest z adresami e-mail - możesz użyć pary znaczników BBCode’u [e-mail=adres@e-mail.pl] i [/e-mail], [e-mail]adres@e-mail.pl[/e-mail] lub po prostu adres@e-mail.pl. Efekt będzie taki sam, jak w przypadku adresów WWW.
Góra

Wstawianie obrazków i załączników

10. Wstawianie obrazków do postu
BBCode zawiera znacznik umożliwiający wstawianie obrazków do postów. Należy jednak pamiętać o dwóch istotnych rzeczach:
 • wielu użytkowników nie lubi dużych ilości obrazków w postach
 • wstawiany obrazek musi być już dostępny w internecie (nie może na przykład istnieć tylko na Twoim komputerze, chyba że masz u siebie serwer!)
Aby wstawić obrazek musisz otoczyć jego adres WWW znacznikami [img] i [/img]. Przykładowo, kod [img]http://symfonika.pl/foyer/symfonika.pl_logo_045_male.jpg[/img] zmieni się w: Obrazek Jeżeli obrazek ma być linkiem do jakiejś strony, otocz go znacznikami [url] i [/url]. Przykładowo, kod [url=http://www.symfonika.pl][img]http://symfonika.pl/foyer/symfonika.pl_logo_045_male.jpg[/img][/url] zmieni się w: Obrazek
Góra

11. Wstawianie załączników do postu
Załączniki mogą być wstawiane do postów za pomocą nowej pary znaczników BBCode - [attachment=] i [/attachment]. Aby ów znacznik działał, wysyłanie i pobieranie załączników musi zostać włączone w panelu administratora, a Ty musisz posiadać odpowiednie uprawnienia. W formularzu wysyłania postu jest lista wyboru służąca do wstawiania załączników w treści postu.
Góra

12. Wstawianie miniatur okładek albumów
Wpisując w treści posta kod wg schematu:
[dg]7-cyfrowy identyfikator albumu[/dg]
jako efekt uzyskamy miniaturkę okładki. Kod działa dla wszystkich pozycji i serii wydawniczych w katalogu Deutsche Grammophon i Decca.
Przykład użycia identyfikatora albumu z katalogu Decca wewnątrz znaczników [dg] i [/dg]:
Kod...
[dg]4780650[/dg]
oraz efekt...
Obrazek
Góra

Tworzenie linków do serwisu YouTube

13. Jak wstawić odnośnik do nagrania?
Istnieją przynajmniej trzy sposoby zamieszczenia odnośnika do nagrania w serwisie YouTube:
 • Wklejenie odnośnika w postaci adresu WWW
 • Wklejenie kodu podglądu ze strony YouTube (opcja Udostępnij/Umieść dostępna w tymże serwisie poniżej okna odtwarzania nagrania)
 • Zastosowanie specjalnych znaczników, które automatycznie wstawią okienko podglądu nagrania o wymiarach 400 na 300 pikseli. Aby to zrobić należy użyć znaczników [youtube] i [/youtube], pomiędzy które należy wstawić identyfikator nagrania. Identyfikator nagrania to ciąg znaków (liter, cyfr, podkreśleń lub kresek) następujący po "http://www.youtube.com/watch?v=" w adresie oryginalnego odnośnika. Przykładowo, kod [youtube]-N4Dtuxx4hE[/youtube] zmieni się automatycznie w:
Góra